SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Konanie neznámeho asi 40-ročného muža pracovníkov zoo poriadne prekvapilo. Tiger usurijský je totiž nebezpečná šelma, skúsení zamestnanci kŕmenie či čistenie priestorov vykonávajú iba pri dodržaní maximálnych bezpečnostných podmienok. Nikto z nich sa neodváži ísť do tesnej blízkosti dravca.
Tiger bol najprv flegmatický
Priestory, v ktorých sa nachádza tiger, sú oddelené od ľudí dreveným zábradlím a potokom. Okrem toho je výbeh tigra ohraničený pletivom s elektrickým ohradníkom. Napriek týmto prekážkam sa muž dostal do tesnej blízkosti šelmy.
„Stalo sa to asi o 13. hodine v utorok. Pracovníci si všimli, že neznámy asi 40-ročný muž sa pohyboval okolo vonkajšieho výbehu tigra usurijského. Muž si sadol na múrik, pozeral na tigra a neskôr sa snažil vyliezť na oplotenie. Moji kolegovia ho najprv dôrazne upozornili, aby okamžite odišiel z areálu preč. Muž to odmietal, nakoniec sa nám ho však podarilo vyviesť von,“ opísal nám zoológ Róbert Korkoš, čo sa stalo v spišskonovoveskej zoologickej záhrade.
Šťastím v nešťastí bolo, že 14-ročný tiger na blízkosť človeka spočiatku vôbec nereagoval.
Chcel svojho advokáta
Muž údajne nelogicky komunikoval a tvrdil, že chce ukončiť svoj život. Žiadal, aby mu privolali jeho advokáta. „Podľa toho, čo rozprával, dedukujeme, že bol pod vplyvom omamných látok alebo je to psychicky chorý človek,“ dodal R. Korkoš.
Ako ďalej povedal tento odborník, tiger je dravec, ktorý koná inštinktívne a pudovo. Ak by sa mužovi naozaj podarilo dostať do výbehu šelmy, skončilo by sa to veľmi zle. „Za dvadsaťdva rokov existencie zoologickej záhrady sa takýto prípad ešte nestal. Chovné priestory sú tak zabezpečené, aby nedošlo k zraneniu našich návštevníkov. Máme sprístupnený aj návštevný poriadok. Ľudia sa môžu pohybovať len po vyznačených chodníkoch. Konkrétne zariadenie, v ktorom sa nachádza tiger, je zabezpečené najlepšie. Je tu drevené zábradlie, potok a pletivo s elektrickým ohradníkom,“ opísala nám riaditeľka ZOO Jana Dzuríková.
Kým na miesto dorazila hliadka mestskej polície, neznámy muž ušiel.
Zoológ. Róbert Korkoš nám ukazuje, kam si muž sadol a následne začal liezť ku tigrovi. FOTO: KAR
FAKTY
Korisť usmrtí aj labou
Tiger usurijský, nazývaný aj tiger sibírsky, je najväčšou žijúcou mačkovitou šelmou. l Samce vážia až 300 kilogramov, výška sa pohybuje medzi 100 – 110 centimetrov. l Na jedno posedenie počas niekoľkých hodín dokáže zožrať okolo 30-40 kg mäsa. Potom má pôst 5-7 dní. V zajatí, v ktorom má pravidelnú stravu, mu stačí 7 kilogramov mäsa denne.
Tiger je schopný preniesť korisť, s ktorou by sa natrápilo až 5 silných chlapov. Hlavnou potravou tigra sú srnce, jelene, divé kozy, diviaky, losy, rysy, ale pochutí si aj na medveďovi.
Tiger útočí výlučne odzadu, od chrbta. Skokom dokáže prekonať vzdialenosť 7 - 10 metrov. Korisť zachytí mohutnými prednými labami s ostrými pazúrmi a svojou váhou ju zrazí k zemi.
Vďaka jeho neuveriteľnej sile pri slabších jedincoch stačí, ak tiger svojou labou udrie korisť po hlave a okamžite jej zlomí väzy.
Aj napriek tomu, že človek tigra v zajatí nepodporuje v love, tiger je predsa len šelma a človek v ňom nedokáže úplne potlačiť jeho inštinkty.
Zdroj: internet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.