VYSOKÉ TATRY.
Celkové náklady dlhodobého projektu na ploche s rozlohou 250 ha dosiahli sumu 322 000 eur.
"V celom dianí okolo Tatier po kalamite je tento projekt špecifický tým, že sa viaceré inštitúcie podieľali na modelovej obnove tatranského lesa na súkromných pozemkoch urbárskych spoločenstiev. Jedna časť územia zostala nevyťažená a ponechaná na prirodzenú obnovu, druhá bola po vyťažení umelo zalesnená. Prechádzkou po tomto náučnom chodníku sa teraz môže ktokoľvek oboznámiť s tým, ako si príroda a človek poradili s tým, čo sa tu stalo," uviedol pre TASR riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď.
Podľa vtedajšieho riaditeľa TANAP-u Tomáša Vančuru skrsla táto idea už krátko po osudnej veternej kalamite.
"Uvedomovali sme si veľký tlak vyťažiť celé územie, lebo to bol veľmi zaujímavý finančný artikel a s odstupom času sa iba potvrdilo, že mnohokrát nešlo o prírodu, ale predovšetkým o ťažbu dreva. Uprostred toho všetkého je tu však táto oáza, kde si ľudia môžu prezrieť prírodu, ktorá sa stará sama o seba," skonštatoval.
"Je skvelé, že sa túto v našich podmienkach odvážnu myšlienku podarilo napokon dotiahnuť do úspešného konca. O to viac si cením nezištné rozhodnutie členov tunajších urbárskych spoločenstiev Východnej a Važca, ktorí sa vzdali časti možného zisku z ťažby a umožnili toto miesto ponechať na samovývoj. Zostane tu tak dôkaz, že ľudia v tej dobe predsa ešte aspoň trochu mysleli na budúcnosť," dodal Vančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.