Obyvatelia rómskej osady Pätorácke v obci Rudňany (okres Spišská Nová Ves) sa boja o svoje životy. Pôda po bývalej banskej činnosti sa podľa nich pravidelne prepadáva. Aj v týchto dňoch sa pred jednou z chatrčí objavila diera hlboká asi pol metra. Osadníci žiadajú obec, aby im poskytla náhradné bývanie. Chatrče asi šesťdesiatich rodín sú však v závalovom pásme postavené nelegálne.
RUDŇANY. Po bývalej banskej činnosti je na Spiši niekoľko lokalít tvoriacich tzv. závalové pásmo. Podľa Antonína Baffiho z Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi, Rudňany sú jedným z nich. Ďalšie je napr. v obci Poráč a Slovinky.
Zem sa prepadla pred dverami
V časti Pätorácke žije viac ako dvesto ľudí. Osadníci sa boja, že jedného dňa ich to všetkých zavalí. „Ráno na mňa kričal vnuk, že sa pri horných domoch niečo zvalilo. Bývam odtiaľ asi 150 metrov. No počul som to aj ja. Bolo to, ako keby niekto vylial veľké množstvo vody. O dva dni nato sa situácia opakovala. To už vznikla diera pri dome môjho zaťa, rovno pred vchodom,“ povedal nám Vojtech Červeňák.
Ako doplnil, do osady už nechodia ani sanitky. Počkajú na kopci a po pacienta idú radšej peši.
„Vyšli sme so ženou von a uvideli dieru. Zľakli sme sa. Bojíme sa, že sa ešte viac prehĺbi. Čo budeme robiť? Mám deväť detí, kam s nimi pôjdem, ak to tu zasype alebo ak nás zasype?“ pýta sa Dušan Horváth.
O život a o rodinu sa obáva aj Darina Horváthová, tá má s manželom dom hneď pod kopcom. Padanie zeminy im už v minulosti spôsobilo praskanie domu, preto časť zadnej strany obsypali hlinou. Či však dom vydrží, nevedia.
Problém nelegálnych stavieb
Ani jedna chatrč či murovaná stavba v osade nemá stavebné povolenie. Ľudia tu bývajú ilegálne.
„O situácii vieme. Na mieste bol predseda komisie životného prostredia, situáciu zmapoval a odporúčal kontaktovať banský úrad. V najbližšom období tak urobíme,“ uviedol zástupca starostu Vladimír Bodziony.
Ako zdôraznil, časť Pätorácke sa nachádza na území bývalej banskej činnosti, na pozemku, na ktorom by nemali stáť chatrče. Obec osadníkov na to už niekoľkokrát upozorňovala, ale zbytočne.
„Zhruba pred polrokom došlo k ďalšiemu zosuvu. Banský úrad konštatoval, že tu nie je bezprostredné ohrozenie života. Osadníci sa však boja a nechcú tam bývať. Ale my nemáme pozemky, ktoré by sme im dali. Čierne stavby budeme riešiť, už tam bola polícia a stavebný úrad. Vyzveme osadníkov, aby ich zbúrali,“ uviedol V. Bodziony.
„Bojím sa tu bývať s mojou rodinou a deťmi. Vezmem ich a pôjdeme inde, tam hore a možno aj do obce,“ doplnil Červeňák.
Na vlastné riziko
Obvodný banský úrad robí v Pätoráckom kontroly dvakrát do roka, väčšinou na podnet obce. Ako zdôraznil A. Baffi, osadníci bývajú v bývalom dobývacom priestore a dobre si to uvedomujú, rovnako aj fakt, že tam bývajú nelegálne a tým pádom aj na vlastné riziko.
„O lokálnych zosuvoch vieme. Väčšinou vznikajú po zimných mesiacoch, na jar či po dažďoch. Ak sme vyzvaní, situáciu ideme na miesto preveriť. My ľuďom informáciu dáme, ale oni si musia uvedomiť, že tam nemajú čo robiť,“ dodal A. Baffi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.