Neďaleko koľajníc stojí kríž. Popradčania napriek tragédii nepoužívajú podchod, ale prechádzajú cez koľajnice.
POPRAD. Až deväť zrážok ľudí s vlakom zaznamenali od roku 2003 do roku 2010 len na zhruba dvojkilometrovom úseku.
Cestujúci na zastávke Spišská Sobota ignorujú podchod a cestu si krátia prechodom cez koľajnice. Miest, kde Popradčania chodia krížom-krážom cez trať je viac. Neraz tým komplikujú prácu aj rušňovodičom.
„Človek na trati neohrozuje len seba, ale aj cestujúcich vo vlaku. Keď hrozí kolízia s človekom, trúbime a brzdíme,“ vysvetlil rušňovodič František Brotka.
Podľa neho je brzdná dráha vlaku príliš dlhá na to, aby tak silný stroj vo veľkej rýchlosti stihol včas zastaviť.
Padá to na financiách
Podľa Zuzany Chalupovej z odboru komunikácie ŽSR je prechod ľudí cez trať mimo vyhradeného priestoru zakázaný. „Navyše tým porušujú zákon,“ dodala. Podľa nej je vzhľadom na obrovskú sieť tratí po celej republike nereálne vybudovať všade bariéry.
Požiadať o to musí mesto. „Najväčší problém v takýchto prípadoch bývajú financie. Podstatnú časť projektu totiž musia hradiť samotní žiadatelia,“ doplnila Chalupová.
Kompetentní začali konať
Aj na základe nášho podnetu sa začala popradská radnica o tento úsek viac zaujímať. „Otázkou bezpečnosti sme sa zaoberali už dávnejšie. Úrad dal na vlastné náklady postaviť oplotenie od Kukučínovej ulice, čím sa zamedzilo prechádzaniu cez koľajnice smerom na ulicu Popradskej brigády,“ uviedla prednostka popradského magistrátu Oľga Netočná.
Úsek nedávno monitorovala hliadka mestskej polície. „V rámci preventívnych opatrení sme požiadali ŽSR o predloženie návrhu riešenia situácie na dosiahnutie zvýšenia bezpečnosti občanov,“ dodala prednostka.
Nie grafity, ale značky
Študent Tomáš Horňák si podchod pri zastávke Poprad – Spišská Sobota chváli: „Myslím si, že je to rýchlejšia a pohodlnejšia cesta k zastávke.“
Cestujúci by privítali viac značiek. „Namiesto grafitov by tu mali dať značky, ktoré by upozorňovali na podchod a zákaz prechádzania cez koľajnice,“ povedala Popradčanka Mária Šelerová.
Spolužiaci Ján Hudáček a Jana Sokolská sa zase zhodli na tom, že by zastávku mali strážiť policajti. „Pre výstrahu nech začne dávať železničná polícia pokuty, ako na hlavnej stanici,“ navrhol Hudáček.
Pozor na mastné pokuty
Na mieste pravidelne hliadkuje aj štátna polícia. Ako nás informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, previnilcovi, ktorý nerešpektuje zákaz prechádzania cez koľajnice, hrozí mastná pokuta.
„V blokovom konaní ide o sumu do 50 eur. V prípade, že odmietne zaplatiť pokutu na mieste, môže mu byť v správnom konaní uložená pokuta až do výšky 300 eur,“ zdôraznila Baloghová.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.