Najčastejšie užívanou nelegálnou drogou je v súčasnosti pervitín. Aj v kombinácii s alkoholom.
ROŽŇAVA/PREDNÁ HORA. V posledných rokoch sa drogová scéna na Slovensku veľmi nemení. V popredí je stále boj s amfetamínovou drogou známou ako pervitín.
Gallo: Chytených dílerov nahradia iní
Riaditeľ kriminálnej polície v Rožňave Ivan Gallo situáciu zhodnotil slovami: „Ťažko povedať, či je v súčasnosti lepšia situácia, ako pred niekoľkými rokmi. V zásade platí, že je zlá. Aj keď sme chytili z nášho pohľadu veľké ryby, týchto dílerov zakrátko nahradí niekto iný. Aj v prípade drog totiž existuje trhový mechanizmus reagujúci na dopyt.“
Gallo prirovnal boj s drogami k bitke s drakom, ktorého nie a nie zabiť. „Ak odseknete jednu hlavu, narastú mu ďalšie dve. My sa preto musíme snažiť zoťať hlavy štyri.“
Odborníci rozlišujú, legislatíva nie
Špecializovaní odborníci na drogovú problematiku rozlišujú jednotlivé závislosti a ich liečbu podľa toho, na čom je pacient závislý. Na rozdiel od nich súčasná platná legislatíva nepostihuje užívateľov podľa konkrétnej drogy.
Podstatné je, koľko jednorazových dávok sa z daného množstva dá pripraviť. Podľa trestného zákona o tzv. osobnú spotrebu ide vtedy, ak užívateľovi nájdu maximálne trojnásobok jednorazovej dávky. Vtedy hrozí odňatie slobody až do výšky troch rokov.
V prípade, že by išlo o viac ako tri a menej ako desať jednorazových dávok, je možný trest až do výšky piatich rokov. Zákon nerozlišuje, či ide o tzv. mäkkú drogu – marihuanu, alebo o tvrdé drogy ako pervitín či heroín.
„Pacientov, ktorí sa liečia zo závislosti od marihuany, je veľmi málo. Väčšinou ide o kombináciu látkových závislostí. Osobne som však nestretla narkomana, ktorý nezačal s marihuanou ako prvou,“ hovorí odborníčka na látkové závislosti Mária Martinove.
Pervitín je drogou číslo jeden
Podľa Martinove závislosť od pervitínu sprevádza búrlivý priebeh otráv a psychické poruchy, ako je napríklad paranoja. Niektorí mladí ľudia berú pervitín v kombinácii s alkoholom.
„V tejto súvislosti sa môžu vyskytnúť ťažké otravy. Pre mňa bolo až šokujúce, keď som sa dozvedela, že mladí zoberú pervitín, aby pretriezveli a mohli piť ďalej a viac,“ vysvetľuje Martinove.
Rastie počet mladých alkoholikov
Alkohol je kultúrno-spoločensky akceptovaná legálna droga. Alkoholizmus ako závislosť vzniká dlhodobým užívaním a najpočetnejšou skupinou závislých boli doteraz ľudia medzi 30. a 40. rokom života. „V súčasnosti percento mladých alkoholikov rapídne narastá. Stretávam sa s osemnásťročnými mladíkmi, ktorí sú už v tomto veku závislí od alkoholu. Je to alarmujúce,“ hovorí Martinove.
Podľa nej sú k vybudovaniu závislosti najviac náchylní mladí ľudia so slabou osobnosťou. Taktiež veľmi podstatné je aj rodinné zázemie a miera pozornosti, ktorú rodičia svojim deťom venujú.
„V dnešnej dobe trpí množstvo mladých ľudí rôznymi psychickými poruchami, ako napríklad úzkosťou, depresiami či sociálnou fóbiou. Takíto ľudia sú veľmi náchylní stať sa drogovo závislými.“
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.