Odvážlivci si vyskúšali dereš a dozvedeli sa aj to, že kedysi sa opilci a bitkári na verejnosti pranierovali.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Noc múzeí a galérií sa už tradične spája s Medzinárodným dňom múzeí a galérií. Zariadenia otvárajú dvere nočným návštevám. Tie v Múzeu Spiša hneď na nádvorí vítala aj sova Žofia (presnejšie plamienka driemavá), ktorú si mohli pohladiť a podržať.
Za opilosť pranier
Zaujímavú atmosféru ponúkli pivničné priestory, ktoré odhalil nedávny archeologický a architektonický výskum. Týkal sa čias, keď Provinčný dom, v ktorom múzeum sídli, bol mestskou radnicou. V podzemí bola väznica, hajdúsky archív (hajdúsi boli akísi predchodcovia dnešnej mestskej polície – pozn. red.), vínny sklad a dokonca aj suchá toaleta z konca 18. storočia. K väznici patrila aj mučiareň.
„Práve na túto noc sme sa rozhodli prvýkrát sprístupniť návštevníkom tieto priestory,“ uviedla riaditeľka múzea Zuzana Krempaská. Novoveská radnica mala právo súdiť, preto bola zriadená väznica i mučiareň, avšak nemala vlastného kata. Požičiavala si ho zo susednej Levoče. Odsúdení čakali na svoj ortieľ a popritom boli mučení.
„Ako sa dozvedáme z mestského archívu, popravy boli najčastejšie za krádeže koní, medi, peňazí. Miernejší trest predstavoval pranier. Ak ľudia boli na verejnosti opití, oplzlo nadávali, bili sa, skončili na pranieri, mohli byť palicovaní a skončiť aj na dereši. Obvinených mučili dovtedy, kým nedoznali vinu,“ doplnila Anna Paločková.
Janka na dereši
Dereš si vyskúšala aj Novovešťanka Janka. „Neviem, prečo ma sem dali, ale pokiaľ som počula, trest mi bol odpustený. Myslím si, že dereš je dobrou prevenciou a aj motiváciou, nerobiť zlé veci,“ poznamenala s úsmevom študentka.
V jednej z miestností bola aj vínna pivnica. Slúžila mestským pánom, ktorí sa počas rokovaní mestskej rady často hostili práve hroznovým nápojom. Mesto však muselo mať povolenie od provincie 13 spišských miest, aby mohlo na svojom území skladovať a čapovať víno.
Antalová: Kaštieľ ma vždy lákal
Nočných návštevníkov privítal aj kaštieľ v Markušovciach. Pre návštevníkov bolo pripravené premietanie historických fotografií, na ktorých mohli vidieť, ako sa rokmi menila podoba sídla Mariássyovcov. Pokochali sa i pohľadom na vzácny nábytok, kde veľkú pozornosť pútali hodiny vyrobené z korytnačích pancierov, či ťažidlo na papiere z kostí ruky masového vraha.
Napokon ich čakalo malé divadelné predstavenie o stratenej princeznej Amálii a koncert v letohrádku Dardanely. Petra Antalová z Levoče navštívila kaštieľ prvýkrát a z prehliadky bola nadšená. „Keď som cestovala domov zo školy, vlakom som prechádzala často aj cez Markušovce a vždy kaštieľ obdivovala zvonku. Som rada, že som sa mohla pozrieť dovnútra, navyše v krásnej večernej atmosfére,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.