POPRAD. Minuloročné hospodárenie mesta skončilo v mínuse vo výške 3 milióny 611-tisíc eur. Poprad mal vlani v rozpočte príjmy vo výške 29,5 milióna eur, pričom výdavky mesta boli takmer 33 miliónov eur.
Popradčanov je menej
Ako uviedla hlavná kontrolórka mesta Poprad Zita Kozlerová, hlavným dôvodom schodku v hospodárení mesta za minulý rok sú klesajúce príjmy mesta. Za posledné roky sa znížili príjmy z podielových daní od štátu, čo je celoslovenský problém a postihol všetky mestá a obce.
Okrem toho kvôli kríze chýbajú peniaze z predaja nadbytočných nehnuteľností, klesli aj príjmy z prenájmu mestských pozemkov a budov, no aj príjmy z miestnych daní od Popradčanov.
Za nižšie dane môže i pokles Popradčanov. V porovnaní s rokom 2007 dnes žije v Poprade o 1 309 ľudí menej. V podtatranskej metropole je čím ďalej tým viac dôchodcov, ktorí majú rôzne zľavy.
Neplatičov chcú zverejniť
Kameňom úrazu je aj narastajúci počet neplatičov v meste. Poslanec Milan Baran (SDKÚ-DS) tvrdil, že Popradčania žijúci v zahraničí neodvádzajú mestu dane a poplatky, ale časť ľudí si svoje povinnosti podľa neho neplní zámerne.
„V niektorých oblastiach máme vysoké pohľadávky, zhruba 22 % Popradčanov neplatí za komunálny odpad. Neverím, že až toľko ľudí je mimo Popradu,“ reagoval Baran.
Viceprimátor Adrián Kromka (HZD) tvrdí, že v rámci pohľadávok využívajú súdne cesty aj exekúcie. „Problém je s bezdomovcami, ktorí sú nemajetní. Majú možnosť sa prihlásiť na mesto Poprad a nie na presnú adresu. Tento trend je narastajúci,“ uviedol Kromka.
Primátor Anton Danko ( nez.) chce riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti platenia daní a poplatkov aj zverejňovaním neplatičov na internete, a to už v priebehu najbližších mesiacov.
Kontrolórka varuje radnicu
Hlavná kontrolórka nevidí finančnú situáciu ružovo. Kozlerová radnici odporúča, aby nebrali úver a stopli veľké rozvojové programy, na ktoré nemajú peniaze.
„Upozorňujem vedenie mesta, že je nutné sa vážne zaoberať nepriaznivou situáciou v oblasti príjmov ako celku, nakoľko vzhľadom na vývoj a prognózu ministerstva financií, hrozí riziko problémov nielen u rozvojových programov mesta, ale aj so zabezpečením financovania samosprávnych funkcií mesta,“ uviedla Kozlerová vo svojej správe. Vlani mesto nebralo žiaden bankový úver.
Dane a poplatky nezvyšovali
Podľa Kozlerovej dáva popradský magistrát z roka na rok viac peňazí napríklad aj na mestskú hromadnú dopravu (MHD). Kým v roku 2009 dotoval Poprad MHD sumou 560-tisíc eur, vlani to bolo už 635-tisíc eur. Napriek tomu k zvýšeniu cestovného nepristúpili.
Mesto na jednej strane vyberie menej peňazí od občanov za vývoz komunálneho odpadu, no na druhej strane dala radnica viac financií za nakladanie s odpadom, čistenie mesta a údržbu verejnej zelene.
Poplatky za komunálny odpad pritom mesto nemenilo od 1. januára 2008. Popradčania platia ročne za odpad približne 18,40 eura na osobu.
Chystajú naplniť mestský mešec
Mesto plánuje priniesť chýbajúce financie zvýšením daní a poplatkov. Taktiež veria, že sa im bude viac dariť v predaji prebytočného majetku. Poprad má z minulých rokov vytvorené aj finančné rezervy, po ktorých teraz môžu siahnuť.
Fakty
Hospodárenie mesta Poprad
Rok Výsledok
2007 prebytok 2,9 milióna eur
2008 prebytok 3,4 milióna eur
2009 schodok 2,7 milióna eur
2010 schodok 3,6 milióna eur
(zdroj: MsÚ)
Názory
Čo hovoria Popradčania?
Popradčanku Gabrielu Kočanovú by zvýšenie daní a poplatkov veľmi zasiahlo. „Žijem iba z dôchodku a sama. Manžel mi zomrel. Bývam v rodinnom dome v Matejovciach a som odkázaná napríklad na MHD. Už teraz platím za lístok až–až, ak by napríklad zvýšili sumy za cestovné, neviem. Keby sa tam niekto zo zastupiteľstva nasťahoval, zistil by, že cez víkend ide spoj o 8. ráno a potom až 12.10. Nemôžem ísť napríklad za kultúrou, pretože na taxík nemám peniaze a zostáva mi sedenie doma,“ ťažkala si Kočanová. Žena platí mestu za rodinný dom s garážou ročne približne 106 eur. „V tom ešte nie sú započítané smeti,“ dodala Kočanová.
Irmu Šajnerovú informácia o gazdovaní mesta zaskočila. „.Keď pôjdu poplatky nahor, bude to strašné. Žijem z dôchodku a finančne ťahám všetko sama,“ povedala Šajnerová.
Ani Mária Macháčková nie je optimistka. „Povedzte mi, čo s tým zmôžeme. Tí najvyšší sa uznesú, nám príde domov list a rob, čo chceš. Kde sa odvolať. Zostane mi iba večne rátať každý cent z dôchodku,“ hovorila Macháčková.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.