STARÁ ĽUBOVŇA. V meste až doteraz platilo, že v prevádzkach mohlo byť najviac 23 výherných automatov. Po novom sa môže všetko zmeniť. Dôvodom sa zákony.
Mesto veľmi na výber nemalo
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o prevádzkovaní obchodu a služieb hovorilo až doteraz o tom, že maximálny počet výherných prístrojov v Starej Ľubovni je 23 kusov. Ďalšie povoľovanie a umiestňovanie prístrojov bolo podľa VZN zakázané. Krajský súd v Prešove mal však na podnet okresného prokurátora z roku 2009 iný názor. Vo veci našiel nesúlad s platnými zákonmi. Platnosť obmedzujúceho bodu vo VZN tak s okamžitou platnosťou pozastavil. "Nič iné nám neostáva, iba rešpektovať zákon a súd," konštatoval primátor Michal Biganič (nez.). Zmenu VZN tak vzhľadom na okolnosti schválili poslanci.
Súd nebral do úvahy sociálne následky
Súd vo svojom rozhodnutí poukázal na nerovnosť podmienok medzi podnikateľmi. Rozhodnutie odôvodnil aj tým, že limit 23 automatov v meste bol vyčerpaný, ďalší žiadatelia tak nemali možnosť udelenia súhlasu. Prešovský súd nebral do úvahy ani dopady prevádzkovania prístrojov, na ktoré vo svojom stanovisku poukázalo mesto. Všeobecne sa totiž vie, že isté sociálne skupiny sú na automatoch často psychicky závislé. A práve zmeny v nariadeniach spustil istý podnikateľ, ktorý chcel v Starej Ľubovni umiestniť ďalšie prístroje.
V piatich doterajších prevádzkach má Stará Ľubovňa doteraz 23 výherných prístrojov. Pre mesto predstavuje zisk z nich sumu okolo päťtisíc eur ročne. Novú žiadosť o prevádzku výherných prístrojov podľa informácií z magistrátu zatiaľ mesto nezaevidovalo.
Názory
Čo hovoria Staroľubovňania
Mestské nariadenie o prevádzkovaní obchodu a služieb dostáva rozhodnutím súdu výrazne zmenenú podobu. Čo si o nej myslia niektorí Staroľubovňania?
Napríklad Janka Šuliková hovorí, že štát s obmedzeniami výherných automatov nič nerobí. "Súd tak iba postupoval podľa zákonov. Je to na zamyslenie pre štát, automaty predsa využíva veľká časť sociálne odkázaných. Je smutné, že naše peniaze neraz končia v prístrojoch. Ostáva nám teraz iba veriť, že v Starej Ľubovni sa nerozmôžu," skonštatovala Staroľubovňanka.
Proti automatom je aj Peter Sekelský. "Chápem, že štát má z toho zisk. Možno by však bolo dobré, dávať automaty niekde mimo obce alebo mesta. Napríklad do nejakej budovy a tam nech sa chodí hrať. V zásade som však proti tomu. Štát by určite nekrachol, ak by sa zrušil hazard. Určite je však za tým loby, takže to bude ťažké," poznamenal. Podľa Stanislava, zmenu nariadenia súdu väčšina ľudí v Starej Ľubovni nepostrehne. "Slušní a poctiví ľudia automaty hrať nebudú, nech ich bude akokoľvek veľa," povedal.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.