Rovnako nezákonné bolo podľa neho odpustenie dlhu na nájomnom v obecných bytoch na Dreveníku vo výške takmer 130-tisíc eur. Peniaze by sa mali vrátiť do obecnej kasy.
ŽEHRA. V pondelok na rokovaní obecného zastupiteľstva (ObZ) v Žehre sa poslanci zaoberali aj informáciou o protestoch okresného prokurátora. Ten napadol hneď tri uznesenia.
Trikrát porušili zákon
Starosta Ivan Mižigár (nez.) spolu s bývalými poslancami ešte v roku 2009 odpustili dlh na nájomnom vo výške 129 732 eur. „Generálny pardon“ vtedy navrhla pätica poslancov s požehnaním samotného starostu. Tá istá skupina poslancov vtedy dlhovala na nájomnom takmer 8 800 eur. Na rovnakom zastupiteľstve odklepli aj odmenu I. Mižigárovi vo výške 3 320 eur.
Obe uznesenia boli podľa prokurátora nezákonné.
Tretím napadnutým uznesením bolo schválenie odpredaja garáže na Dreveníku starostovi Mižigárovi za 2-tisíc eur. Toto uznesenie poslanci prijali vlani.
„Vo všetkých troch prípadoch išlo o porušenie zákona o majetku obcí, resp. v prípade odmeny aj o porušenie zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov miest,“ uviedol František Šenkýr z Krajskej prokuratúry v Košiciach.
O zrušení nehlasovali
Ako zdôraznil prokurátor, zastupiteľstvo malo v lehote do 30 dní od doručenia protestu prokurátora sporné uznesenia zrušiť.
Keďže protesty boli podané prvého februára tohto roka, 30–dňová lehota už dávno uplynula. Informácia o protestoch sa dostala na stôl poslancov Žehry až v pondelok. Samotné uznesenia, ktoré malo obecné zastupiteľstvo zrušiť, ostávajú nezrušené.
„Žiadne stanovisko sa k týmto uzneseniam neprijalo z jednoduchého dôvodu. V programe bol naplánovaný iba bod – oboznámenie sa s verdiktom prokurátora, teda nie bod o zrušení sporných uznesení. Bývalý kontrolór obce to iba prečítal, no nekonkretizoval dátumy, lehoty, dokedy sa majú uznesenia zrušiť,“ uviedol poslanec František Hadušovský (ĽS-HZDS), ktorý viedol pondelkové zasadanie ObZ.
Uznesenia presúvajú
Zrušenie uznesení sa tak presunulo až na ďalšie rokovanie po Veľkej noci. Zdá sa, že presúvanie bodov programu zo zastupiteľstva na zastupiteľstvo je v Žehre tradíciou. V tomto volebnom období, od decembra 2010, sa v obci doposiaľ uskutočnili tri zasadania.
„Okrem schválenia platu starostu sa zatiaľ neprijalo jediné uznesenie. Body sa vždy presúvajú z rokovania na rokovanie, lebo nikdy nie sú doriešené, nie sú zakomponované pripomienky. Príkladom je aj rozpočet, ktorý bol v pondelok na programe, ale dostal sa nám do rúk až na rokovaní. Ja osobne sa nemôžem vyjadriť k tomu, čo som predtým nevidel, preto sme napokon o rozpočte nehlasovali,“ zdôraznil F. Hadušovský.
Odmeny vráti v splátkach
Podľa bývalého kontrolóra Petra Mikuša, ktorý tlmočil zastupiteľstvu postoj súčasného vedenia obce, jedno zo sporných uznesení je už sčasti vyriešené.
„Starostu som upozornil na porušenie zákona v prípade žiadosti o odpredaj garáže. Starosta následne stiahol svoju žiadosť,“ uviedol P. Mikuš, ktorý sporné uznesenia odporúčal zrušiť.
Čo sa týka odpustenia dlhu na nájomnom, zdôraznil, že obec už pripravuje dohody o splátkovom kalendári s jednotlivými nájomníkmi – dlžníkmi. „Ak vynechá jednu splátku, veriteľ môže žiadať od dlžníka vyplatenie celej sumy naraz,“ komentoval exkontrolór obce.
Peniaze vyplatené na odmene starostovi by sa mali rovnako vrátiť do obecnej kasy. „Starosta vráti neoprávnene vyplatené peniaze. Aj v tomto prípade bude stanovený splátkový kalendár,“ doplnil.
Jeho slová potvrdil aj samotný starosta. „Áno, odmenu vrátim,“ povedal.
Fakty
Čo je protest prokurátora
Ako uviedol F. Šenkýr z krajskej prokuratúry, orgán verejnej správy (teda orgán, ktorý uznesenia schválil – obecné zastupiteľstvo), je povinný v lehote 30 dní od doručenia prokurátorského protestu tento protest prerokovať a o ňom rozhodnúť. Môže buď vyhovieť protestu a napadnuté uznesenie zrušiť, alebo rozhodnúť o nevyhovení protestu. V takom prípade prokurátor zváži využitie inej zákonnej možnosti - podať návrh krajskému súdu (správne súdnictvo) na zrušenie napadnutého uznesenia v súdnom konaní.
V konkrétnych veciach podaných protestov krajská prokuratúra nedisponuje informáciou o výsledku konania a rozhodnutí o podaných protestoch, avšak vzhľadom na uplynutý časový úsek od ich podania sa dá očakávať relevantná informácia o ich výsledku v nasledujúcich dňoch.
Tridsaťdňová lehota na prerokovanie protestu je len poriadková a nespájajú sa s ňou deklaratórne či konštitutívne účinky. To v praxi znamená, že aj keď v určenej lehote protest neprerokujú, jeho účinnosť nezaniká, teda protest prokurátora ďalej platí. Prokurátor môže aj opätovne upozorniť na neplatné uznesenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.