Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Po víkendovom vetre spadlo v Tatranskom národnom parku okolo 20-tisíc stromov. Počasie sa v lokalite zlepšuje. Primátor Ján Mokoš včera odvolal mimoriadnu situáciu na území mesta.
VYSOKÉ TATRY. Víkendový silný vietor spôsobil vo Vysokých Tatrách rozsiahle škody a sedem rokov od ničivej víchrice znovu padali tisíce stromov. Lesníci odhadujú škody na takmer 24 miliónov eur.
Priame škody v lesoch Tatranského národného parku odhadli Štátne lesy TANAP-u na takmer 750-tisíc eur. Environmentálne škody presahujú 23 miliónov eur.
"Silnému náporu vetra podľahlo v území od Podbanského po Tatranské Matliare približne 20-tisíc stromov. Najväčšie škody zaznamenali v oblasti Podbanské a Smokovce. Poškodené sú predovšetkým mladé lesné porasty do päťdesiat rokov, v ktorých bude nevyhnutná rekonštrukcia," konštatoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa ŠL TANAP-u.
Lesníci nechajú pováľané stromy v bezzásahovom stupni ochrany na mieste. V území s nižším stupňom ochrany, aj v blízkosti ciest a železnice kalamitné drevo spracujú a odvezú.
Dnes napoludnie primátor Ján Mokoš odvolal výnimočnú situáciu na území mesta. Už pred zasadnutím krízového štábu boli predbežné škody na zariadeniach mesta zhruba 250-tisíc eur.
"Musí sa stretnúť škodová komisia. Tá určí presnú sumu škôd. Podľa mojich informácií sa táto suma bude dosť zvyšovať," dodal tajomník krízového štábu vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.
Ľudia počas víkendu nespali
Veterná smršť nedala spať mnohým obyvateľov podtatranských obcí. "Víchrica nám odniesla strechu. Tieto noci, čo tu tak fúkalo, som nič nenaspala, báli sme sa, čo sa bude diať," vyrozprávala sa Štefánia Glatzová.
V ich obytnom dome sa okrem únavy dostavil aj plač. "Sme bez strechy. Bývame tu tri rodiny, nemali sme to poistené. Budeme to musieť zaplatiť zo svojho. Odhadujem, že na opravu treba okolo tritisíc eur," hovorí Glatzová.
Aj napriek únave a strachu však vzápätí dodáva "Našťastie sa to skončilo iba takto. Nikto sa nezranil. Ľudia musia prežiť aj horšie veci."
Problémy aj na železničných tratiach
Počas víkendu bola kvôli spadnutým stromom a poškodenému trakčnému vedeniu prerušená železničná doprava. "Približne päťdesiati naši pracovníci za pomoci železničných hasičov rezali, pílili, odstraňovali stromy a opravovali poškodené či strhnuté trakčné vedenie," uviedla hovorkyňa železníc SR Martina Pavlíková.
Kvôli popadaným stromom však stále nie sú niektoré spoje v prevádzke. "Nepremáva ozubnicová železnica na trase Štrbské Pleso - Štrba. Predpokladáme práce ešte na dva dni. Vylúčená doprava je stále aj v úseku Starý Smokovec - Tatranská Lomnica, sprevádzkovanie trasy predpokladáme do pondelka večera," ozrejmila výluku spojov Pavlíková.
Železnice tiež sumarizujú škody po víchrici. Tie sa predbežne vyšplhali na 33 000 eur.
Situácia je stabilizovaná
Niekoľko dní sa nezastavili ani hasiči. "Od štvrtka večer do nedele do desiatej dopoludnia sme absolvovali do 30 výjazdov len pre popadané stromy. V rámci jedného výjazdu však absolvovali aj niekoľko záchranných prác," uviedol riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade Ondrej Šproch.
V noci na dnes popradskí hasiči zasahovali len dvakrát.
Pomáhajú aj samaritáni
Po vetrisku sa do pomocných prác pustili aj mestské pracovné čaty. Okrem nich pridali ruku k dielu rôzne organizácie, ako aj samaritáni Slovenska. "Vyzval nás krízový štáb. Prišli sme priamo z Nemecka, kde sme boli na súťaži. Pomáhali sme už v nedeľu a dnes od rána pokračujeme," uviedol Marcel Sedlačko, prezident asociácie samaritánov.
Autor: dv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.