Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Do Štrby v okrese Poprad dnes zavítala na výjazdové rokovanie vlády pätnástka ministrov s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Privítali ich aktivisti zo Smeru-SD a SNS.
ŠTRBA. Dnes rokovala vláda o aktuálnych problémoch samosprávy v Štrbe. Ministrov vítal pred obecným úradom starosta Michal Sýkora (nez.) a miestni ľudia v ľudových krojoch.
Sýkora si s premiérkou potriasol rukou a hneď pri príchode dáme galantne daroval kytičku kvetov. Vládna zostava dorazila so svojimi šoférmi a hovorcami na tmavých limuzínach.
Aktivisti s transparentmi
Pri úrade postávala aj skupinka zhruba tridsiatich občianskych aktivistov zo Žiliny, Lučivnej, Liptovského Mikuláša a blízkeho okolia. V rukách držali zväčša červené transparenty s nápismi proti Radičovej vládnemu kabinetu.
Nespokojenec z Popradu s gruzínskym pôvodom tvrdil, že Radičová sa mu ako žena páči, no jej politika nie. "Je ovplyvnená Dzurindom, Miklošom a ostatnými," povedal Štefan.
Miroslav Hudec z Liptovského Mikuláša svojím protestom pred úradom v Štrbe chcel upozorniť vládu, aby znížili nezamestnanosť, chudobu či zvýšili dôchodky. Ján Meleky z Lučivnej hovorí, že chce, aby táto vláda stavala ďalej diaľnice iným tempom ako doteraz.
Zvedavci...
Na vládnu zostavu sa prišla pozrieť zo zvedavosti aj Štrbianka Mária Havášová: "Bývam tu blízko, tak som vyšla vonku, že na nich pokukám. Niektorých ministrov som už naživo videla dávnejšie. Pravidelne k nám chodievajú."
Ľubomír Frič z Liptovského Mikuláša prišiel pred obecný úrad aj kvôli aktivistom s transparentmi. "Aj ja som sympatizant Smeru," povedal Ľubomír. No najviac sa tešil na premiérku Radičovú. "Ako žena ma vôbec nezaujíma, no chcel som vidieť jej tvár naživo.
Radičová: Prichádzajú noví investori
Iveta Radičová (SDKÚ-DS) odkázala hŕstke nespokojencov: "Mrzí ma, ak sú občania nespokojní, ale pýtam sa, či boli rovnako nespokojní, keď sme prevzali republiku s druhou najvyššou mierou nezamestnanosti v Európe, s prehĺbenými regionálnymi rozdielmi, kde dve tretiny obyvateľstva mali nižší príjem ako 500 eur, keď sme prebrali Slovenskú republiku s najvyššou mierou korupcie v obrovských dlhoch. Naštartovali sme trend rastu zamestnanosti, vytvárania nových pracovných miest a postupného oživovania ekonomiky. Prichádzajú noví investori a ožívajú nám výroby."
Premiérka dodala: "Plesy zo štátnych peňazí Smeru už platiť nebudeme."
Tatry sú predstaviteľom vlády blízke
Radičová nám prezradila, že región Vysokých Tatier je jej blízky a navštevuje ich aj mimo svojej práce. "Pred týždňom som bola na lyžovačke v Tatrách," povedala s úsmevom.
Od hovorcu ministra vnútra Gábora Grendela sme sa dozvedeli, že Tatry má rád aj minister Daniel Lipšic (KDH), no navštevuje ich skôr pracovne. Tento rok bol vraj iba na jedinej lyžovačke, a to v Turecku.
Podávali sa slovenské lahôdky
Ministri si po viac ako päťhodinovom rokovaní mohli pochutnať na typických slovenských kulinárskych špecialitách.
Podľa zástupkyne starostu Dagmar Vincovej (Smer-SD) ich pre zhruba 70 ľudí pripravili ľudia z miestnych reštaurácií a jedálne.
"V teplom bufete sa podávali bryndzové halušky, pirohy, kotlíkový guláš, rezne a ďalšie druhy mäsa," reagovala Vincová. Ani jeden z ministrov vraj nemal špeciálne požiadavky.
Vláda riešila viacero problémových okruhov, okrem iného odklepla, že mestá majú dostať 5-percentný podiel v každej zo šiestich teplární, ktoré sa chystá vláda sprivatizovať.
Protestujúci ľudia v Štrbe. Foto: TASR/Lukáš Furcoň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.