KEŽMAROK. Pätnásť študentov z kežmarského gymnázia od septembra zisťovalo, ako praktizovali vieru známi ľudia pred rokom 1989. Pátrali po tom, či sa dostali do sporu so štátnymi orgánmi, a ako sa počas komunizmu vyrovnali s náboženskou neslobodou.
Mikolášik mal ťažkosti s nemocnicou
Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) tvrdí, že vtedajší režim vnímal na jednej strane ako veriaci človek, na druhej ako lekár. Tento anestéziológ odmietal spoluúčasť na vykonávaní potratov. "Bola by to spolupráca na hroznom čine. Keďže som to odmietal, mal som ťažkosti s vtedajším komunistickým vedením nemocnice," vyznal sa Mikolášik.
Aktivisti v europarlamente
Mikolášik spolu so svojou poslaneckou kolegyňou Annou Záborskou v Europarlamente presadzujú právo na náboženskú slobodu a stavajú sa proti prenasledovaniu kresťanov vo svete. Mikolášik gymnazistom hovoril aj o výhrade vo svedomí a o svojom postoji k výskumu embryonálnych kmeňových buniek.
Gymnazisti sa vďaka projektu stretli aj s ďalším kresťansky orientovaným politikom, Františkom Mikloškom, pomocným biskupom Štefanom Sečkom, prenasledovaným kňazom Antontom Srholcom, či Jozefom Krajňákom, ktorý kvôli režimu teológiu nedoštudoval.
Za tvrdú drinu do Berlína
Za tvrdú drinu na projekte si žiaci už od štvrtka užijú deväť dní v Bernau pri Berlíne. Tu odprezentujú všetky poznatky po prvýkrát u svojich zahraničných partnerov. Desiateho júna sprístupnia gymnazisti v Kežmarku aj svoju výstavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.