Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Šok a zdesenie dnes zavládlo v Tornali v okrese Revúca. Exprimátor, 36-ročný Ladislav Dubovský (nez.), si sám siahol na život. Zrejme sa obesil v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.
TORNAĽA/BRATISLAVA. "Prípad vyšetruje Krajské policajné riaditeľstvo v Trenčíne, preto môžem zatiaľ skonštatovať len to, že na základne známych skutočností je podozrenie, že sa obesil," potvrdil Korzáru hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Ladislav Dubovský bol od začiatku hospitalizácie pod kontrolou a zdravotnou starostlivosťou personálu psychiatrického oddelenia.
Exprimátor Tornale si v nemocnici siahol na život včera ráno. "Okamžite mu bola poskytnutá prvá pomoc personálom nemocnice, privolaná bola aj rýchla záchranná služba, no pomôcť sa mu už nedalo," dodal hovorca ministerstva.
Otca správa zdrvila
Na Mestskom úrade v Tornali bolodnes popoludní vyľudnené, na budove visela čierna zástava. Mestskí poslanci a vedenie Tornale si na štvrtkovom zasadnutí uctili pamiatku exprimátora minútou ticha.
"Celý život na úrade ako by od tej správy zastal. Všetci zamestnanci úradu tu chodia ako bezduchí," povedal nám zdrvený prednosta mestského úradu Lajos Balajti.
"Predpoludním okolo 10.30 tu u mňa bola primátorka, keď zrazu prišiel aj Ladislav Dubovský starší, ktorý u nás pracuje na odbore školstva. Prišiel nám oznámiť tú smutnú správu o jeho synovi. Bol veľmi rozrušený a vypýtal si dovolenku. My sme sa ho opýtali, čím by sme mu mohli pomôcť, ale všetko odmietol. Potom išiel tragickú správu oznámiť aj manželke. Je to strašné."
Primátorka Tornale Anna Szögedi (SMK), ktorá Dubovského v mladosti učila, pre agentúru SITA povedala: "Mňa ako osobu to zasiahlo veľmi kruto a môžem povedať, že aj celý úrad."
"Neviem si vysvetliť, prečo to urobil. Zrejme nezvládol psychicky tlak, ktorý na neho bol," uviedla podľa TASR.
L. Dubovský nebol v dobrom psychickom stave už krátko po vzatí do väzby v septembri minulého roka. Napokon ho hospitalizovali vo väzenskej nemocnici. Podľa našich informácií boli rodičia navštíviť syna naposledy v piatok a podľa toho, s čím sa zverili okoliu, zdalo sa im, že sa stav ich syna lepší.
Mal prívržencov aj odporcov
V meste sa včera popoludní na každom kroku skloňovala len tragédia. "Veď on bol nevinný. Tí, čo okolo neho bohatli, im sa nič nestalo a môžu hrabať ďalej. A on, taký mladý človek, on spácha samovraždu! Veľmi ľutujem, čo sa stalo," tlačili sa slzy do očí Tornaľčanke, ktorá sa netajila tým, že exprimátora volila a mala ho rada: "On veru nezbohatol."
Tento názor, ale aj opačné, rezonovali medzi miestnymi obyvateľmi už po tom, ako Dubovský v júli utiekol policajnej hliadke, ktorá ho chcela predviesť. Polícia ho hľadala takmer dva mesiace. Napokon ho našla v Gemerskej Hôrke.
Už počas pátrania po ňom mu drukovali jeho prívrženci s tým, že keď môže, len pomôže a hoci aj robil chyby, podľa nich ich robil nevedomky. Jeho odporcovia zase prízvukovali, že keďže bol štatutárom, zodpovednosť niesol on.
Obvinený bol zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Ako sme informovali v minulosti, nebolo vyúčtovaných približne 30-tisíc eur, ktoré mal exprimátor vybrať z pokladne a vyšetrovalo sa aj nevymenovanie riaditeľa základnej školy do funkcie, pričom výberové konanie vyhral. Oba februárové termíny hlavného pojednávania s Dubovským boli zrušené práve pre jeho hospitalizáciu v trenčianskej nemocnici.
Kamarát: Nebol to typ psychicky silného chlapa
"Ja síce neviem, čo sa dialo na úrade, no k tomu, ako napokon skončil, k tomu naozaj neviem, čo mám povedať. Bol to môj kamarát. Nebol typom psychicky silného chlapa, ale až taký koniec som nečakal," zveril sa nám jeho kamarát.
"My sme šokovaní! Myslíme si, že bol nevinný," dopĺňali ho ďalší Tornaľčania.
"My sme ho nevolili, ani sme ho osobne nepoznali, ale musíme uznať, že kým bol primátorom, veľa toho urobil. Aj zrekonštruované námestie je jeho zásluha. Bol to milý chlapec," skonštatovali dve miestne ženy.
L. Dubovský bol primátorom, kým sa koncom roku 2009 funkcie nevzdal. V májových doplňujúcich voľbách si ho Tornaľčania opäť zvolili, no už v polovici júla si preňho prišli policajti. Dubovský sa už v roku 2009 k svojmu prípadu vyjadroval len po porade s právnikom a nechcel veľmi vysvetľovať ani dôvody svojej vtedajšej abdikácie. "O tomto prípade sa však ešte určite bude písať," predpovedal vtedy.
Fakty
Samovraždy za mrežami sú časté
Väzni a stíhaní sa sa za mrežami pokúšajú o samovraždu pomerne často. Len za prvé dva mesiace tohto roka sa v celách policajného zaistenia v Bratislave zabili dvaja ľudia zatknutí pre násilné trestné činy.
Ministerstvo spravodlivosti nemá ešte spracované štatistiky za minulý rok. V rokoch 2009 a 2008 sa o samovraždu vo väzniciach pokúsilo spolu 68 väzňov, dvanásti pri tom zomreli. Jeden smrteľný prípad sa za tieto dva roky odohral v Trenčíne.
sme
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.