Pre obavy z radiácie z Japonska začali východniari vykupovať v Poľsku jódové tablety. Poľskí predajcovia v lekárňach sa z toho tešia. Odborníci tvrdia, že tento krok je zbytočný.
POPRAD. Strach z radiácie po výbuchu v japonskej atómovej elektrárni Fukušima sa dostal až na východ Slovenska. Východniari v obavách o svoje zdravie začali zháňať jódové tabletky. Pri návšteve lekární však mnohí zostali zaskočení. Na Slovensku sa takéto lieky nedistribuujú. Východniari sa však vynašli aj v tomto probléme. Začali chodiť do štátov, kde ich zohnať.
"Som síce až z okolia Košíc, no čo by som nespravil pre zdravie. Najskôr som sa len opýtal, či ich vlastne majú. Hneď, ako mi ich pani z poľskej lekárne ukázala, tak som kúpil pre celú rodinu. Zobral som päť balení," priznal Vladimír.
Farmaceuti z Poľska si mastia vrecká
V Poľsku sa farmaceuti týmto nákupom tešia. "Áno, je teraz väčší dopyt po jódových profylaktikách. Neviem, či je to dobré, že to ľudia nakupujú vo väčšom množstve, no ako majiteľka lekárne som rada, lebo sa nám zvyšuje obrat. Chodí sem viac Slovákov ako Poliakov. Asi sa viac obávate o svoje zdravie," povedala majiteľka lekárne v Piwnicznej Janina Pawlik.
V našich lekárňach ich nedostanete
Jódové tabletky by ste na pultoch lekární hľadali márne. "Tieto tabletky sú v našich lekárňach nedostupné, a to aj preto, že sa robia na zákazku pre štát a elektrárne. Títo ich distribuujú do okolitých obcí pri jadrových elektrárňach, ako napríklad Mochovce a Jaslovské Bohunice," povedal Pavol Gibala zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv SR.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky budú dozorné orgány monitorovať radiačnú situáciu na území Slovenska. Budú sa merať jednotlivé zložky životného prostredia ako voda, pôda, vzduch a potraviny.
"Dôvod na užitie jódových profylaktík nateraz nie je, ani nepredpokladáme, že v súvislosti s udalosťami v jadrových elektrárňach vo Fukušime bude," ozrejmil hlavný hygienik Gabriel Šimko.
Tabletky môžu viac ublížiť ako pomôcť
Nevhodné a neopodstatnené užívanie jodidu draselného môže byť vraj nebezpečné. "Asi by sa mali ľudia viac informovať aj o negatívnych dopadoch týchto liekov. Nadmerné užívanie môže spôsobiť alergiu alebo dokonca narobiť problémy so štítnou žľazou," vysvetlil Gibala.
Jód sa nachádza aj v potravinách, ako napríklad soľ či morské živočíchy a aj v minerálnych vodách. Podľa Gibalu toto množstvo, ktoré konzumujeme, úplne stačí bežnému človeku.
Ovzdušie je bezpečné
Aj napriek niekoľkým zvýšeným hodnotám radiácie v ovzduší, žiadne nebolo také vysoké, aby ohrozovalo zdravie ľudí.
"Vzhľadom na úniky radiácie a vzdialenosť Japonska je zvýšenie radiácie a jej nebezpečných hodnôt na Slovensku vylúčené. V Slovenskom hydrometeorologickom ústave robíme merania každých desať minút a systém včasného varovania by v prípade nebezpečenstva vedel účinne upozorniť na možné riziko," potvrdila Terézia Melicherová zo SHMÚ, špecialistka na radiačný monitoring.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.