Podľa ochranárov miesto je dlhoročnou nelegálnou skládkou. Tú z času na čas vyčistia, no nelegálny odpad tam znova pribudne. Nikomu neprekáža, že odpad končí aj v blízkom potoku.
ODORÍN. Kopa škridiel svieti už z diaľky. Podľa množstva ide nepochybne o krytinu z celej jednej strechy rodinného domu.
Plyšáky, nábytok i sanita
S prichádzajúcou jarou nelegálne skládky rastú ako huby po daždi. Odkrýva ich roztápajúci sa sneh, nové vytvárajú ľudia. Svoje o tom vie aj ochranár Milan Barlog, ktorý dlhé roky monitoruje nelegálne skládky. Plastové fľaše, haraburdie, drobný i väčší stavebný odpad, to všetko je dnes možné nájsť na čiernych skládkach po celom Spiši. Nechýbajú ani plyšové hračky, nábytok, sanita, a najnovšie aj strešné škridly.
"Skládka pri Lieskovanoch je dlhoročným problémom. Viem, že obec z času na čas odpad vyvezie, plochu zahrnie. Vznikne tak iba nová plocha na ďalšie sypanie. Takýto stav trvá roky a nič sa na tom nemení," uviedol M. Barlog. Miesto skládky je v katastri obce Odorín.
Platenie ľuďom nevonia
"Som presvedčený o tom, že výmena strechy na dome v obci neujde nikomu. Ľudia o tom veľmi dobre vedia. Vedia o tom aj tí, ktorí odpad na skládku vyvážajú. Neuvedomujú si však, že likvidácia takejto čiernej skládky ide na náklady obce, pretože je povinná odstrániť ju, teda z peňazí obyvateľov obce.
Nepochopiteľné pritom je, že v susedstve obce sa nachádza najväčšia oficiálna skládka odpadu na Spiši Kudelník II. K nej je z obce rovnako blízko ako na nelegálnu skládku za obcou. No tu je potrebné zaplatiť za uloženie odpadu, a to už ľuďom nevonia. Kým sa myslenie ľudí nezmení, nezmení sa nič ani na čiernych skládkach," zamyslel sa ochranár.
Počítajú nelegálne skládky
Obvodný úrad životného prostredia v Spišskej Novej Vsi každý rok kontroluje výskyt čiernych skládok. Tých z roka na rok pribúda. Vlani úrad evidoval 80, predvlani 78. Pre porovnanie, v roku 2008 ich bolo 66, v roku 2007 58, v roku 2006 o päť menej. Ide o nelegálne skládky komunálneho i stavebného odpadu. Do evidencie sa pritom dostávajú iba skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. Menších skládok je teda podstatne viac.
Koľko skládok pribudlo v tomto roku, bude známe v polovici budúceho mesiaca.
Rady
Komu ohlásiť čiernu skládku
- Čierne skládky v intravilánoch obcí, pri cestách či na okraji lesov ľudia môžu nahlásiť na obvodné úrady životného prostredia.
- Povinnosť zlikvidovať skládku na vlastné náklady má vždy vlastník pozemku, na ktorom sa nachádza.
- Pri jej nesplnení je možné uložiť pokutu až do výšky 6 638,78 eura.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.