STARÁ ĽUBOVŇA. Pilotný projekt spúšťa ministerstvo sociálnych vecí. Chce ho vyskúšať vo vybraných obciach, ktoré sa do systému rozhodli zapojiť. Presné detaily používania kariet ministerstvo dolaďuje.
"Do projektu sme sa rozhodli zapojiť. Veci sme prerokovali so štátnou tajomníčkou Luciou Nicholsonovou. Máme k tomu aj súhlas mestského zastupiteľstva. Podmienkou je, aby u nás fungovalo komunitné centrum," povedal Anton Karniš, prednosta mestského úradu. Kedy presne by mohli ľudia z Podsadku karty začať využívať, zatiaľ nie je jasné. Predpokladá sa, že by išlo o letné mesiace.
Projekty ponúknu tým, ktorí o ne prejavia záujem
Takzvané e-pay karty chce ministerstvo zavádzať zatiaľ iba vo vybraných obciach a mestách. Stará Ľubovňa by mala byť medzi nimi.
"Dnes nevieme spoza stola predpokladať, čo všetko to donesie. Chápeme to ako otvorený systém, štát môže ušetriť veľké peniaze. Do projektov však nepôjdeme tam, kde samospráva nebude spolupracovať," povedala Lucia Nicholsonová, štátna tajomníčka ministerstva sociálnych vecí počas minulotýždňovej návštevy okresu Stará Ľubovňa.
S Lomničkou je spoločná reč ťažká
Štátna tajomníčka sa v súvislosti so sociálnymi otázkami vyjadrila aj k činnosti samospráv. Nepriamo narážala napríklad aj na obce, kde starostovia iba s ťažkosťami manažujú rôzne projekty. V súčasnosti je takou obcou trebárs Lomnička, kde je starostkou Mária Oračková (HZDS). Tá však za okrúhly stôl so štátnou tajomníčkou v Podolínci prišla.
"Čo s Lomničkou? Tiež si kladiem takúto otázku. My môžeme mať partnera v organizácii, ktorá pracuje s komunitou, ale nedokážem tú spoluprácu nastaviť, aby bola priama. Ak bude samospráva vytvárať vnútornú opozíciu, tak sa nikam nedostaneme. Tá samospráva je od toho, že sa spravuje sama. Je mi ľúto, ale prípady ako Lomnička potrebujú pomoc," odpovedala nám L. Nicholsonová.
V Jakubanoch zatiaľ o kartách neuvažujú
Zástupcovia ministerstva okrem Starej Ľubovne – Podsadku navštívili aj Jakubany. Pozdával sa im systém tamojšieho školstva, kde je v jednom areáli obce centralizované školstvo. Zdá sa, že práve Rómom takýto systém začal vyhovovať. Svoje deti prihlásili vo väčšom počte do škôlky, je tam aj základná škola a takisto učilište. O e-pay kartách sa však veľmi nehovorilo.
"Momentálne si systém ich používania nevieme predstaviť. V niektorých prípadoch nám funguje systém osobitného príjemcu, zatiaľ sa osvedčuje," povedal starosta Jozef Dufala (nez.)
Na kartách môžu mať limity
E-pay karty by mali Rómov naučiť aj hospodáreniu. Tí, ktorí spadajú pod inštitút osobitného príjemcu, budú mať na kartách denné limity. Ostatní však nie.
"Ak sa však na výpisoch preukáže, že občan nevie využívať dávky v hmotnej núdzi na daný účel a napríklad ich minie dajme tomu za tri dni a doma má niekoľko detí, tak samozrejme jedným kliknutím v systéme mu budú stanovené limity. Ak napríklad takémuto rodičovi ochorejú deti a bude preň potrebovať lieky, oznámi to sociálnemu pracovníkovi. Ten situáciu preverí a denný limit sa mu navýši," vysvetlila kartový systém L. Nicholsonová.
Zatiaľ vybrali desať obcí
Štátna tajomníčka povedala, že spomínané problémy regiónu v okolí Starej Ľubovne dobre pozná. "Často o tom počúvam a aj sa mi o tom sníva." Podľa nej je do systému e-pay kariet na Slovensku vybraných zatiaľ desať obcí. Ďalší "odvážlivci" vraj dostanú priestor v ďalších vlnách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.