NÁLEPKOVO. "Nebol som ani mesiac v úrade a už sme mali tri veľké požiare v týchto nelegálnych stavbách," hovorí novozvolený nálepkovský starosta Dušan Slivka (SDKÚ). Práve časté výjazdy hasičov do obce ho donútili, aby dlhoročný problém s chatrčami a maringotkami začal riešiť ráznym spôsobom.
Slivka: Nechceme druhú Lomničku
Starosta poukazuje na nedávny prípad v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa, kde pri požiari zahynula matka so štyrmi deťmi. "Išlo tiež o čiernu stavbu. Nechcem, aby sa niečo také stalo aj u nás," vysvetľuje Slivka.
Od začiatku roka horeli v obci už dve chatrče. "V obidvoch prípadoch bolo príčinou požiaru porušenie predpisov v súvislosti s inštaláciou a používaním vykurovacích telies a dymovodov," informuje riaditeľ spišskonovoveských hasičov Martin Vozár.
Po poslednom požiari v lokalite Píla podal starosta dokonca trestné oznámenie na jednu z rodín. "Došlo k všeobecnému ohrozeniu obyvateľov. Teraz čakáme na výsledok vyšetrovania a na jeho základe by sme chceli pristúpiť k likvidácii prvých chatrčí."
Búrať budú rodiny alebo obec
Členovia rodiny Horvátovcov by tak mali svoje domovy opustiť ako prví. "Je tam päť chatrčí, v ktorých žije asi päťdesiat ľudí. Tak, ako si ich postavili, nech si ich aj zbúrajú," hovorí starosta. "Ak tak neurobia, pristúpime k búracím prácam my, ale na ich náklady."
Obec v týchto dňoch monitoruje aj ďalšie nelegálne stavby. "Spolupracujeme so stavebným úradom a vyžiadame si aj posudky od hasičov. Chceme búrať, ale v súlade so zákonom," informuje Slivka.
Horvátovci: Nech príde aj armáda
Rodina Horvátovcov sa prípadnému sťahovaniu bráni. "Bývam tu už štyridsať rokov, nech príde aj armáda, ja odtiaľto neodídem. Ak náš dom starosta zbúra, zoberiem deti a nasťahujeme sa k nemu domov," hovorí Alojz Horvát.
Rómovia už plánujú aj spísanie petície za odvolanie starostu. "Veď pozrite, ako tu žijeme. Tlačíme sa v jednej izbe. A ešte toto nám chce zbúrať?" pýta sa Cecília Horvátová.
Rómovia chcú novú bytovku
Rómovia by sa podľa starostu mali presťahovať k svojim príbuzným do osady Grün, kde majú trvalý pobyt. Táto myšlienka sa im však nepozdáva.
"Deti tu majú blízko zastávku na autobus do školy. Z Grünu by museli chodiť peši. My sme tu zvyknutí takto bývať. Tam sú alkoholici. Nechcem, aby sme sa s nimi hádali, alebo aby sa môj muž dostal do basy kvôli maličkostiam," sťažuje sa desaťnásobná matka Marcela Horvátová.
"Na Luniku IX bolo vysťahovanie, ale hneď aj s náhradným bývaním. Keď nás chce starosta vysťahovať, nech nám tu postaví bytovku," dopĺňa ju manžel.
Starosta: Unimobunky alebo stany?
Na otázku, či má obec zo zákona povinnosť zabezpečiť obyvateľom čiernych stavieb náhradné ubytovanie, odpovedal starosta záporne. Okrem toho zdôraznil, že obec na to financie v rozpočte nemá.
"Peniaze na nové byty nie sú. Čo si zoberieme úver a obec sa dostane do provizória?" pýta sa starosta. Nálepkovo má problémy s platením nájomníkov za bývanie v sociálnych bytoch.
"Čo im máme postaviť unimobunky, keď nebudú platiť, tak im postavíme stany...? Budeme ako tie tri prasiatka z rozprávky? To sa nedá donekonečna," hovorí D. Slivka, ktorý fandí projektu e-pay kariet.
"Nechceme čakať, treba to rozbehnúť hneď. Lebo príde nová vláda a zas sa to zmení. V škole máme 72 percent Rómov, podľa prognóz sme mali mať v obci pomer obyvateľov pol na pol v roku 2030, ale tento stav tu máme už dnes. Takže v tomto smere je naša perspektíva nulová," dodáva starosta trojtisícovej obce.
Úrad splnomocnenca
Chystá dotácie na unimobunky
Proti zbúraniu nelegálnych obydlí nie je primárne ani Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
"Neschvaľujeme nezákonné konanie a nelegálnu výstavbu bez povolení. Obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít však riešia vážne existenčné problémy, majú minimálne právne vedomie, neovládajú zákony a častokrát nemajú vedomosť o tom, že v prípade výstavby obydlí majú oficiálne žiadať o stavebné povolenie," povedala hovorkyňa úradu Iveta Duchoňová.
"Po tom, čo zverejneníme výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb rómskej komunity v roku 2011, obec Nálepkovo môže žiadať o poskytnutie financií na unimobunky pre týchto obyvateľov."
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.