LEVOČA. "Dostali sme vyše päťdesiat žiadostí na pozície lektorov, čo je najviac za posledné roky," povedala Dáša Uharčeková-Pavúková, ktorá je zodpovedná za prevádzku na najväčšom stredoeurópskom hrade. Zatiaľ nie je jasné, koľko sprievodcov tento rok na hrad prijmú.
"Minulú sezónu ich bolo okolo dvadsať. Ale je rozdiel medzi tými, ktorých môžeme zobrať na pol roka a brigádnikmi. Najprv urobíme konkurz. Potom zistíme, v akých termínoch môžu tí najlepší pracovať a následne to vyskladáme," uviedla D. Pavúková.
Záujemcovia, ktorí na pohovor prišli, museli spĺňať niekoľko podmienok. "Musia ovládať najmenej jeden cudzí jazyk, mať aspoň zbežný prehľad o histórii a dôležitý je aj dobrý rečový prejav," informovala D. Pavúková.
Základným kritériom bol však vek osemnásť rokov. "V niektorých múzeách berú aj sprievodcov, ktorí sú mladší, ale Spišský hrad je veľmi špecifický. Je tam náročný terén, je to vzácna pamiatka, navyše si neviem predstaviť, že by ten šestnásťročný človek zvládol zodpovednosť za osemdesiat ľudí v skupine," povedala D. Pavúková.
Budúci lektori najprv písali testy zamerané na históriu spišského regiónu. Potom ich čakal psychologický test a pohovor s komisiou. "Psychologické testy sú dôležité, aby sme sa dozvedeli niečo o ich osobnosti," povedala D. Pavúková. V rámci pohovoru museli dievčatá zreprodukovať v slovenčine i v cudzom jazyku jednu z dvoch legiend, ktoré pár minút predtým dostali na naštudovanie. "Ide o to, aby sme zistili, ako zvládajú stres pri vystupovaní pred cudzími ľuďmi," vysvetlila D. Pavúková.
Medzi uchádzačmi chýbali muži
Na spomínanom konkurze sme stretli len samé dievčatá. "Aj u nás v škole študuje 75 percent žien, takže ma to veľmi neprekvapuje. Ale je mi to ľúto, že neprišli žiadni muži, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že dokážu byť naozaj vtipní i odborne zdatní sprievodcovia. Je to obohatenie nielen pre návštevníkov, ale aj pre pracovníkov," smiala sa Miroslava Švábová, ktorá na konkurz prišla zo Studenca (okres Levoča).
Vysokoškoláčka študuje cestovný ruch a jazykové zručnosti získala počas letných brigád v zahraničí. "Hovorím plynulo po anglicky a mám aj základy nemčiny, španielčiny a turečtiny. V škole máme veľa poľských študentov, takže rozumiem aj poľštine," povedala študentka. Zároveň priznala, že jej na teste robili problém otázky z histórie. "Nie som v tomto smere veľmi zdatná. Keďže študujem mimo regiónu, nemám veľký prehľad o tom, čo sa tu deje."
Dagmare Popovcovej zo Spišského Štvrtku (Levoča) pripadal test jednoduchý. "Vyštudovala som totiž odbor etnológia a kultúrna antropológia na Univerzite Komenského," povedala.
Svoje šance na úspech v konkurze však zhodnotiť nevedela. "Nikdy predtým som sprievodkyňu nerobila a nečakala som, že nás tu bude toľko."
Daniela Ivanková zo Spišskej Novej Vsi si žiadosť na konkurz podala už druhý raz. "Hlásila som sa tu aj minulý rok, len som ešte nespĺňala vekový limit, takže sa veľmi teším, že som sem mohla prísť. Zaujímam sa o históriu a umenie. Veľmi by sa mi páčilo, keby som to mohla spojiť s tým, že by som si v lete trochu zarobila a spoznala nových ľudí," povedala gymnazistka, ktorá tento týždeň absolvovala písomné maturity.
Nie je to o peniazoch
Uchádzačky o prácu sprievodkyne po národnej kultúrnej pamiatke väčšinou nemali predstavu, koľko by si takýmto spôsobom mohli privyrobiť. Pracovníčka múzea im vysvetlila, že o veľké peniaze tu rozhodne nejde. "Noví lektori pracujú na dohodu. Študenti môžu za mesiac odpracovať maximálne 75 hodín. Pri minimálnej mzde si tak zarobia okolo 150 eur," uviedla Mária Stanková z personálneho odboru múzea. "Poskytujeme im aspoň stravné lístky, majú k dispozícii chladničku, mikrovlnky. Zamestnancov z Levoče vozíme na hrad vlastným autom," vymenovala benefity M. Stanková.
"Ja som rátala, že to nebude veľká suma. Dôležité je, že získame prax a zdokonalíme sa v jazykoch," zhodnotila jedna z účastníčok výberového konania. Výsledky konkurzu oznámi múzeum uchádzačom do siedmich dní.
Miroslava Švábová (22). Vďaka práci na hrade by chcela lepšie spoznať spišský región. Foto: dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.