Je prvou svojho druhu na Slovensku, ktorá dokumentuje pamätihodnosti v lokalite zapísanej v Zozname svetového kultúrneho dedičstva.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Podľa slov Ivety Pollákovej z OZ, ktorá je aj riaditeľkou mikroregiónu, vydanie knihy je súčasťou projektu, ktorý má podporiť identifikáciu, dokumentáciu, prezentáciu a interpretáciu kultúrnych pamiatkových hodnôt v samotnej lokalite, ako aj v jej ochrannom pásme.
Publikácia vyšla v náklade tristo kusov. Na projekt finančne prispelo Ministerstvo kultúry SR vo výške 30-tisíc eur. Jeho súčasťou je aj spracovanie fotodokumentácie i grafických podkladov, rovnako aj spracovanie elektronickej a printovej verzie neperiodickej publikácie.
Kniha na viac ako tristo stranách prináša pohľad na malé veľké pamiatky trinástich obcí, vrátane mestskej časti Spišského Podhradia - Katúň, i časti Pažica, Krížová hora či Sivá brada. Ide o obce v ochrannom pásme Spišského hradu.
"V budúcnosti by sme radi spracovali pamätihodnosti aj v ostatných obciach mikroregiónu Spišský hrad - Podbranisko. Budeme hľadať vhodný dotačný program na zabezpečenie tohto cieľa," uviedla I. Polláková.
Myšlienku spracovania knihy vyslovil pred štyrmi rokmi prvýkrát predseda mikroregiónu, starosta obce Dúbrava Ondrej Hovančík. Na príprave pracovali štyria vyškolení pracovníci. Žiadosť o dotáciu na rezort žiadatelia poslali ešte v roku 2009. A uspeli.
Plánujú pokračovanie
O odbornú stránku knihy sa postarali architekti Adriana Klingová a Peter Kling. Na vytipovaní pamätihodností do publikácie sa podieľali samotní občania i zástupcovia obcí.
"Prvou ambíciou bolo spracovať tému na celom území, vrátane miest Levoča a Spišské Podhradie. Materiál bol však pomerne rozsiahly, pretože sa týmto dvom mestám podarilo zozbierať množstvo návrhov. Ďalším rozšírením lokality UNESCO na Spiši o Levoču sme sa rozhodli prispieť k jej zviditeľneniu a propagácii, a to práve spracovaním tejto témy. Minulý mesiac sme už podali projekt na MK SR a dúfame, že sa jeho realizácii budeme môcť venovať ešte v tomto roku. Tým by bola téma pre lokalitu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia komplexne spracovaná."
Ako uviedla, publikácia má v ľuďoch budovať hrdosť na svoje územie, a tým podporiť aj ochranu kultúrneho dedičstva. Právne pamätihodnosť vznikne, až keď je vyhlásená vo VZN obce.
"K tomuto kroku motivujeme dotknuté obce, aby si spracovali VZN a vyhlásili si pamätihodnosti svojich obcí. Tým preukážeme, že náš projekt sa ďalej rozvíja a že vytvárame podmienky na ich ochranu a obnovu," doplnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.