Úraz, ktorý sa stal 26. februára v stredisku Július vo Vyšnej Slanej, poukázal na problém. Majitelia niektorých lyžiarskych stredísk málo dbajú na bezpečnostné opatrenia na svojich zjazdovkách. Snoubordista, ktorý narazil na neoznačenej trati do snežného dela na zjazdovke, je stále v kritickom stave.
VYŠNÁ SLANÁ/DEDINKY/ROŽŇAVA. Majiteľ lyžiarskeho strediska Július Vojtech Eltschläger pre denník Korzár odmietol akúkoľvek zodpovednosť, ale prítomnosť snežných diel na zjazdovke nepoprel: "Snežné delá sa vyskytujú aj na upravenej trati, ale len do konca januára, keď zasnežujeme. Nijako ich neoznačujeme ani nechránime, lyžiari sa im musia vyhnúť. Každý lyžuje na vlastné riziko."
Zákon hovorí v prospech lyžiarov
Podľa zákona o horskej službe nie je pravda, že na Slovensku lyžuje každý na vlastné riziko. O nedostatočnom zabezpečení niektorých našich zjazdoviek sme sa rozprávali s náčelníkom horskej záchrannej služby Jozefom Janigom.
"Zákon o Horskej záchrannej službe obsahuje práva a povinnosti prevádzkovateľov lyžiarskych tratí. Kontrola dodržiavania nariadení vyplývajúcich zo zákona je v kompetencii obvodných úradov. Žiaľ, veľmi často sa stretávame s nedodržiavaním základných bezpečnostných zásad zo strany prevádzkovateľov hlavne menších lyžiarskych stredísk."
Zlyháva kontrola
Obvodný úrad v Rožňave žiadnu kontrolu v lyžiarskych strediskách túto sezónu nevykonal. "My máme z hľadiska kontroly na starosti iba lyžiarske strediská v národných parkoch. Preto pod našu kontrolu nespadajú strediská ako Július či Rejdová. V našom regióne máme vykonať iba kontrolu jedného lyžiarskeho strediska v Dedinkách. Tam sme aj plánovali ísť, ale nakoniec sa táto kontrola neuskutočnila," uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia na obvodnom úrade v Rožňave Norbert Lacko.
Na otázku, prečo sa plánovaná kontrola v lyžiarskom stredisku Dedinky neuskutočnila, odpovedal pracovník odboru civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Rožňave Ladislav Zlatoš: "Lyžiarska trať na Dedinkách je určená hlavne pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Nepovažovali sme zatiaľ za potrebné kontrolu absolvovať. Nevylučujem však, že tento rok ju ešte vykonáme."
"Obvodné úrady sú povinné vykonávať kontroly lyžiarskych stredísk nielen v rámci národných parkov. Zákon nikde neuvádza, že povinnosti sú záväzné iba pre prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk v horských oblastiach. Neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje," tvrdí náčelník horskej služby J. Janiga.
Protiúrazové zábrany existujú
Čo hovorí na voľné rozmiestnenie snežných diel na zjazdovke, na to sme sa opýtali aj prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska Dedinky Petra Horníka.
"Ak sú na lyžiarskej trati ponechané snežné delá bez príslušného zabezpečenia, ide jednoznačne o zanedbanie povinností zo strany majiteľa a obrovský hazard. Dnes sa lyžuje už naozaj rýchlo a prihodiť sa môže všeličo. V súčasnosti existujú kryty, ktoré sú vyrobené presne na mieru jednotlivých druhov snežných diel. Takéto protiúrazové zábrany používame aj my."
Fakty
Čo hovorí zákon
Podľa zákona o Horskej záchrannej službe je prevádzkovateľ lyžiarskej trate povinný označiť viditeľne lyžiarsku trať a stupeň jej náročnosti.
Zákon ďalej upravuje technická norma, v ktorej okrem iného stojí: "V prípade, že sa na lyžiarskej trati vyskytujú prekážky, ktoré by mohli byť príčinou úrazu lyžiarov (porasty, zariadenia technického zasnežovania, podpery zariadení pre osobnú lanovú dopravu, stromy, osvetlenie lyž. trate atď.), alebo sú úseky lyžiarskej trate ťažko rozoznateľné (napr. terénne zlomy, strmé zrázy), musí prevádzkovateľ lyžiarskej trate vykonať zodpovedajúce opatrenia pre zaistenie bezpečnosti lyžiarov (napr. inštaláciou protiúrazových zábran)."
Zdroj: www.zakon.r3.sk, www.hzs.sk
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.