Mrhanie štátnymi peniazmi, nelogické a nepochopiteľné míňanie. Tak niektorí nazývajú hospodárenie Štátnych lesov Tatranského národného parku. Kontroverzie u odborníkov vyvolala stavba lesného plotu pod Hrebienkom. Hoci štátni lesníci tvrdia, že všetko je v poriadku, nezávislí odborníci a ľudia z tretieho sektora nad ich postupom krútia hlavami.
SMOKOVCE. Pochybnosti nad účelnosťou vynakladania štátnych peňazí v Štátnych lesoch Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) sa v médiách objavili už viackrát. Najnovšie kontroverzie vyvoláva stavba lesného plotu medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom.
"Domácemu gazdovi, ktorý musí hospodáriť na svojom, by také niečo nikdy nenapadlo. V štátnej firme akoby sa na peniaze nepozerali," hovorí o plote miestny lesný odborník. Pre možné dôsledky nás požiadal ostať v anonymite.
Problémom má byť umiestnenie senníka na prikrmovanie v tesnej blízkosti výsadby mladých stromčekov. "Takýto postup je lesníckym, ale i normálnym ľudským rozumom nepochopiteľný. Jednoducho senníkom lákate na miesto množstvo zveri. Tá ale obžiera aj mladé stromčeky. Preto na takomto mieste by senník nestaval naozaj nikto," myslí si odborník.
"Veľmi drahé"
Podľa neho ide o zbytočne minuté štátne peniaze. "Aby zver stromčeky nezničila, museli ich ohradiť plotom. To sa ale dnes nerobí skoro už nikde, lebo je to veľmi drahé. Ide o postup z dávnej minulosti, kedy ale bolo niekoľkonásobne viac zveri," povedal odborník.
Hoci ŠL TANAP-u včera pre neprítomnosť zodpovedného pracovníka nevedeli uviesť cenu, koľko ich stavba plotu a senníka stála, podľa našich odhadov nejde o zanedbateľné sumy. Ohradená plocha má 1,56 hektára. Približný obvod plota presahuje 620 metrov. Len za pletivo podľa cenníkov na internete treba zaplatiť minimálne 2 000 eur. Cena drevených stĺpikov plota odhadom prevyšuje 1800 eur. V týchto sumách nie je zahrnutá ľudská práca a doplnkový materiál. Kedže ŠL TANAP-u si práce objednávajú takmer výlučne u externých firiem, i táto položka by bola významná.
"Už len perličkou je, že na tento svah, ktorý je exponovaný južne a celý čas tu praží slnko, sadili jedľu. Tá ale potrebuje tieň a severnú stranu," dodáva si odborník.
Šturcel: Je to v poriadku
Zástupca riaditeľa ŠL TANAP-u Marián Šturcel odmieta neodbornosť postupu a kritiku vníma ako dôsledok nepoznania detailov. Podľa neho používanie oplotkov v lese je aj dnes bežné. "Plán výsadby zostavili renomovaní odborníci. Väčšina svahov v Tatrách je južná, jedľa rastie i tu," povedal Šturcel.
Podľa neho krmelec bolo potrebné niekde umiestniť a s výsadbou mladiny sa vzájomne nevylučuje. Šturcel odmieta, že by sa v ŠL TANAP-u ako štátnej príspevkovej organizácii s peniazmi šafárilo. Dôvodí viacnásobnou kontrolou lesných úradov a ministerstva pôdohospodárstva.
"Kubík za babku"
Hoci ŠL TANAP-u tvrdia, že všetko je v poriadku, oslovení odborníci ich postup označujú za nezmyselný. Lesník a bývalý odborný pracovník Správy TANAP-u Karol Kaliský nazval smokoveckú investíciu peniazmi vyhodenými do vzduchu. "To, že za posledné roky sa v TANAP-e kŕmia jelene za nemalé peniaze, je choré. Na druhej strane tečú peniaze do opatrení na zabránenie škodám spôsobených zverou," povedal.
Kaliský vidí vec v širších súvislostiach. "ŠL TANAP-u dostávajú miliónové dotácie na ochranu prírody. Tak sa netreba čudovať, že nemajú snahu vytvárať zisk, ale práve naopak. Inak by o tie príspevky prišli," uvažuje Kaliský. Podľa neho kvôli dotáciám vznikajú aj anomálie pri predaji dreva. "V Tichej doline sa predávalo za približne 200 korún za kubík, pričom už na druhej strane rieky predával súkromník za 1400 korún."
"Prikrmovanie zveri za štátne, kde za ďalšie štátne peniaze na tých istých plochách sadia stromy, ktoré tieto jelene ničia, považujeme za číry ekonomický nezmysel," povedal zase Erik Baláž z lesochranárskeho združenia Vlk. Vysokoškolským vzdelaním rovnako lesník.
Podľa Baláža problém so ŠL TANAP-u je ten, že organizácia poskytuje neúplné a nekonkrétne informácie bez dodatočnej výpovednej hodnoty, podľa ktorých je ťažko posúdiť hospodárnosť vynakladania štátnych peňazí. "Máme však podozrenie na nehospodárne vynakladania a to v rôznych oblastiach. K niektorým informáciám máme problém vôbec dostať sa," dodal Baláž.
Na ŠL TANAP-u ako príspevkovú organizáciu sa pritom vzťahuje infozákon.
Čierna ovca TANAP-u?
Problém senníka a plotu sa objavuje v ochrannom obvode Dolný Smokovec, ktorý sa svojimi "nezvyčajnými postupmi" stal známy už v minulosti.
Práve tu lesníci ŠL TANAP-u na ploche blízko lesnej cesty a sídliska hromadili zdochliny uhynutých zvierat.
Veterinárna správa vtedy tento postup, o ktorom ako prvý informoval náš denník, z hľadiska platných predpisov kvôli šíreniu nákaz označila za úplne neprijateľný.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.