SPIŠ. Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky po desiatich rokoch. V rovnakom čase bude prebiehať vo všetkých členských štátoch Európskej únie, čím sa zvýši medzinárodná porovnateľnosť výsledkov. Po prvý raz si budeme môcť vybrať, či formuláre vyplníme písomne, alebo elektronicky.
Sčítanie sa začne 13. mája a skončí 6. júna. Na starosti ho budú mať sčítací komisári, ktorí navštívia domácnosti celkovo dvakrát. Najskôr odovzdajú obyvateľom dotazníky a následne si ich vyplnené prídu vyzdvihnúť. Títo ľudia sa nás budú pýtať aj na materiálne vybavenie domov a bytov. A práve tu by sme mali zbystriť pozornosť. Takéto údaje by totiž mohli zaujímať aj zlodejov.
"Komisári budú mať povinnosť preukázať sa vydaným poverením od starostu alebo príslušného orgánu štátnej správy," upozorňuje Zuzana Štukovská zo Štatistického úradu SR. Sčítací komisár nesmie vstúpiť do vášho domu alebo bytu bez toho, aby ste ho na to vyzvali. "Keďže výber komisárov majú na starosti obce, ľudia si budú môcť na úradoch osobne alebo telefonicky zistiť, kto je ich komisárom," hovorí Z. Štukovská.
Po prvý raz aj elektronicky
Ak máte doma počítač s pripojením na internet, môžete sa sčítať elektronicky sami. Od komisára dostanete identifikačný kód. Potom sa prihlásite do databázy štatistického úradu a vyplníte dotazník. Čas na elektronické sčítanie bude kratší. Prebiehať bude od 21. do 29. mája. "Je to preto, aby si sčítací komisári mohli skontrolovať, či sa obyvatelia, ktorí im avizovali záujem o elektronické sčítanie, skutočne aj takto sčítali," vysvetľuje Z. Štukovská.
Alena Rychnavská pracuje na počítači denne. "Viem, že nás tento rok čaká sčítanie. Som rada, že budeme mať možnosť vypĺňať tlačivá aj cez internet. Šetrí to čas aj prírodu," hovorí.
Novovešťanka Iveta Jantošovitšová radšej využije klasické vypĺňanie perom. "S počítačom nie som veľká kamarátka," smeje sa. Štatistici očakávajú, že elektronicky sa sčítajú hlavne mladí ľudia. Vzhľadom na to, že zatiaľ nemáme skúsenosti s takouto formou sčítania, si však netrúfajú odhadnúť, aké percento populácie využije túto možnosť.
Negramotným pomôžu
Obvodné úrady v našom regióne sa budú musieť zaoberať aj tým, ako riešiť sčítanie v obciach, kde majú problém s gramotnosťou aj starostovia. "Uvedomujeme si možné komplikácie pri sčítaní marginalizovaných skupín obyvateľstva. Preto vo svojom metodickom pokyne odporúčame obciam, aby uľahčili prácu komisárom a v prípade potreby zabezpečili pri sčítaní aj účasť sociálnych a komunitných pracovníkov," hovorí Z. Štukovská.
Sčítací komisári sú zo zákona povinní obyvateľom pomôcť s vypĺňaním formulárov. Štatistici predpokladajú, že ich služby využijú aj osamelo žijúci starí ľudia či zdravotne postihnutí.
Posunuli termín nahlasovania obvodov
Podľa pôvodného plánu mali obce zaslať návrhy sčítacích obvodov na príslušné obvodné úrady do 4. marca. "Kvôli problémom so serverom štatistického úradu sme tento termín posunuli do 25. marca. Ak by to niektorá obec nestíhala, môže sa s nami dohodnúť aj individuálne," informuje Martina Papcúnová z Obvodného úradu v Spišskej Novej Vsi.
Pod jeho správu patrí 56 obcí v Novoveskom a Gelnickom okrese. "Údaje nám zatiaľ zaslalo šesť z nich," hovorí M. Papcunová.
Obec Slatvina (okres Spišská Nová Ves) medzi nimi zatiaľ nie je. "Momentálne na tom pracujeme a hľadáme zodpovedného človeka, ktorého poveríme úlohou sčítacieho komisára," hovorí starosta Vladislav Vrábeľ (nez.).
V Kolinovciach (okres Spišská Nová Ves) sa tiež pripravujú na sčítanie. "Naša zamestnankyňa bola v tejto veci na školení. Ešte čakáme na pokyny z obvodného úradu, lebo nechceme urobiť žiadnu chybu. Sčítacieho komisára budeme vyberať s poslancami na najbližšom obecnom zastupiteľstve," informuje starosta Vincent Bača (ĽS-HZDS).
Sčítanie je pre obce veľmi dôležité, pretože na základe zozbieraných údajov vedia preukázať počet obyvateľov, ktorí v nich žijú. Tento údaj ovplyvňuje výšku finančných prostriedkov, ktoré plynú do obecných rozpočtov vo forme podielovej dane (daň z príjmu fyzických osôb).
"Na základe štatistických materiálov sa budú lepšie a ľahšie rozhodovať, kde postavia napríklad byty, kde je potrebná škola, nemocnica či cesta," hovorí Z. Štukovská. "Údaje zo sčítania dajú odpoveď aj na otázky súvisiace s podnikaním, do ktorého regiónu je vhodné investície nasmerovať a vytvoriť tam nové pracovné miesta, prípadne udržať pracovnú silu."
Právo alebo povinnosť?
Obsahom našich sčítacích tlačív (A. Údaje o obyvateľovi, B. Údaje o byte, C. Údaje o dome) bude spolu 52 otázok.
Údaje o dome alebo byte vyplní za rodinu jeden člen.
Pýtať sa nás budú aj na to, či máme doma mobil, počítač, auto, na vierovyznanie či počítačové zručnosti.
Odpovedať na položené otázky je pre občanov Slovenskej republiky povinnosť, ktorá vyplýva zo zákona.
Tento zákon sa však o sankciách za neposkytnutie údajov na účely sčítania nezmieňuje.
Do formulárov nebudeme uvádzať svoje meno, priezvisko ani rodné číslo, čiže aj po vyplnení zostanú anonymné.
Sčítacie tlačivá budú na národnostne zmiešaných územiach k dispozícii okrem štátneho jazyka aj v jazykoch národnostných menšín (maďarskom, rómskom, ukrajinskom a rusínskom), pre slabozrakých a nevidiacich budú vysvetlivky k tlačivám v Braillovom písme.
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.