Traja mestskí poslanci z klubu SDKÚ-DS, KDH, OKS a dvaja členovia pravicových politických strán, ktorí by mali pôsobiť v komisiách pri mestskom zastupiteľstve, dlhujú mestu peniaze. Najväčší nedoplatok má na svojom konte Levočan, ktorého jeden z poslancov navrhol za člena komisie. Tento dlžník nie je členom žiadnej politickej strany. Celková suma nedoplatkov je 7-tisíc eur. Primátor Miroslav Vilkovský (Smer-SD) preto nepodpísal päť uznesení, ktoré sa týkajú práve kreovania komisií.
LEVOČA. Ako už Korzár informoval, v mestskom zastupiteľstve má pravica (SDKÚ-DS, KDH a OKS) väčšinu, primátor je za Smer-SD. Volení predstavitelia mesta sú rozdelení do dvoch táborov.
Časť dlhov už uhradili
Podľa zákona má primátor právo uznesenie nepodpísať, ak je v rozpore so zákonom, prípadne ak nie je v prospech mesta.
"Je nemorálne, aby ľudia, ktorí chcú v komisiách rozhodovať napríklad o majetku mesta, dlhovali samospráve peniaze. A na dôvažok, za prácu v komisiách by boli platení z mestských peňazí," odôvodnil svoje rozhodnutie primátor Miroslav Vilkovský (Smer-SD).
Pravičiari tvrdia, že správanie primátora je účelové a nekorektné. "Jeho cieľom je znefunkčniť prácu komisií. Menoslov členov komisií mal primátor na stole už štrnásť dní pred rokovaním mestského zastupiteľstva. Mohol sa už vtedy vyjadriť, prípadne zaujať stanovisko na samotnom zastupiteľstve," povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS, KDH a OKS Jozef Cvoliga.
Pravičiari priznávajú, že ich členovia majú voči mestu finančné resty. "Traja poslanci a dvaja členovia našich strán dlhujú mestu spolu 514 eur. Ide o daň z nehnuteľnosti a poplatky za odvoz komunálneho odpadu z posledného kvartálu vlaňajšieho roka. Už uhradili sumu 362 eur. Zvyšok dlhuje mestu Levočan, ktorý nie je náš člen. Jeden z našich poslancov ho síce navrhol za člena komisie, o dlhoch sme však nevedeli," dodal J. Cvoliga.
Tajné dlhy?
Oslovili sme aj samotných poslancov, ktorí majú na svojom konte nedoplatky. Štefan Kamenický (OKS) dlhuje mestu päť eur: "Ani neviem, či ide o nedoplatok na moje meno alebo na meno mojej manželky. Žiadnu upomienku od mesta sme nedostali, preto primátorovi položím otázku, či sú dlhy tajné aj pre samotného dlžníka. O nedoplatku som totiž vôbec nevedel."
Štefan Kamenický však navrhol za člena komisie Levočana, ktorý mestu dlhuje takmer 6 500 eur. "Aj keď mi to bude trápne, ale opýtam sa ho na to. Navrhoval som spolu štyri mená, čo sa týka členov komisií. Išlo mi o to, aby boli títo ľudia odborníci, čo sa nehnuteľností týka. Aby som im v komisii nemusel vysvetľovať, čo je to geometrický plán," reagoval poslanec.
Ďalší dlžníci
Miroslav Čurilla (SDKÚ-DS) mal nedoplatky vo výške 250 eur. "Primátor chce odviesť pozornosť od podstatnejších problémov. Zarážajúce však je, že som od mesta nedostal žiadnu upomienku. Ide o druhú splátku za daň z nehnuteľností, moja pracovníčka ju neuhradila nedopatrením," povedal nám M. Čurilla.
Ladislav Ogurčák (KDH) dlhoval mestu 112 eur, sumu už aj vyrovnal. Išlo o poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. "Urobil som nedopatrením chybu, priznávam to, hneď som to aj napravil. Postavili ma na piedestál neplatičov. Treba sa však opýtať aj bežných ľudí, čo títo neplatiči urobili v prospech mesta. Som poslancom prvé volebné obdobie a je mi smutno z toho, aké obštrukcie tu vládnu," uviedol.
Pravičiari sa s vedením mesta chcú stretnúť dnes. "Chceme sa dohodnúť a nájsť riešenie, ako ďalej spolupracovať. Nemôžeme dopustiť, aby mesto bolo kvôli nezhodám paralyzované," povedal J. Cvoliga.
Vetoval osem uznesení
Primátor Miroslav Vilkovský (Smer-SD) vetoval spolu osem uznesení, ktoré prijali poslanci na mestskom zastupiteľstve 27. januára tohto roka.
Päť uznesení sa týka spomínaných komisií.
Ďalšie dve sú o rokovacom poriadku. Poslanci a vedenie mesta sa nevedia dohodnúť na čase, mieste a periodicite rokovaní.
Posledné uznesenie sa týka odpustenia úrokov z dlhu fyzickej osobe. M. Čurilla navrhol odpustiť úroky vo výške 8 093 eur, primátor prijaté uznesenie vetoval, okrem iného aj z obavy, aby sa z toho nestal precedens.
Poznámka
Kopeme politikov do slabín?
Aká politická kultúra vládne na Slovensku? Čo očakávajú voliči od politikov? Aké etické hodnoty by mali vyznávať a uplatňovať ľudia, ktorí rozhodujú o strategických záležitostiach v našich dedinách, mestách, okresoch, krajoch a v štáte? Majú právo voliči vedieť o tom, aké dlhy má politik na svojom konte, koľko poldeci denne vypije, aký vlastní majetok, s kým chodí na poľovačky a či nebodaj zahýba manželke?
Istý komunálny politik mi vysvetľoval, ako sme my, novinári, urobili z politikov obete. Vraj zbytočne v novinách rozoberáme ich platy, a pritom možno my, novinári, zarábame ešte viac. Útočíme vraj na nich z každej strany, kopeme do každej ich slabiny. Výsledkom podľa neho môže byť to, že nikto nebude chcieť zastávať verejné funkcie. Vraj ostanú len tí ambiciózni, a ambiciózny neznamená aj byť schopný odborník.
Politika bola odjakživa vysoká hra a výnosné lákadlo. Moc je totiž pre niekoho ako afrodiziakum. Byť pri historických rozhodnutiach, ovplyvniť kolobeh sveta, no koho by to nelákalo? A tí, čo sú menej čestní, majú zase možnosť sem-tam dohodiť z pozície mocného funkcionára nejaký ten kšeft pre kamaráta, rodinu, spriaznenú dušu... Preto každý, kto má v rukách moc, musí rátať s kontrolou či už opozície, alebo zo strany verejnosti. Dokonca sa traduje, že opozícia má byť svedomím panovníka. Navyše, politici tu nie sú z Božej vôle, ale z vôle ľudí.
Politika sa s ľudstvom tiahne už od jeho vzniku. Aj v dnešnom svete politikárčenia zaujímavo vyznievajú niektoré myšlienky Martina Rakovského z Knižky o spoločenských vrstvách v štáte a príčinách prevratov v kráľovstvách a cisárstvach. Boháči by podľa neho mali znášať všetky ťarchy spoločnosti, starať sa o tých, čo trpia núdzou. Predstavení by mali byť múdri úradníci a konať v súlade s právom. Najosožnejší občania pre štát sú tí, ktorí nie sú ani bohatí, ani chudobní, stredne majetná vrstva. Boháči zvyknú byť lakomí a nenásytní. Chudobní zase závidia. Neschopným vladárom je však aj telesne chorý, lenivý, márnivý a zhýralý panovník. Rakovský písal toto dielo niekedy v 16. storočí. Nepripomína vám aj dnešnú situáciu v spoločnosti?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.