NOVÝ SMOKOVEC. Ak sa rozhodne podnikať človek bez sluchového postihnutia, informácie ako začať si môže prečítať napríklad z internetu. U nepočujúcich je to oveľa ťažšie. "Hoci veľa ľudí si myslí, že ak niekto nepočuje, môže v pohode čítať ako my ostatní, nie je to celkom tak," vysvetľuje tlmočník do posunkovej reči Róbert Šarina.
Rodným jazykom nepočujúcich je jednoducho posunková reč, oproti slovenčine cudzia reč. "Len malá časť nepočujúcich dokáže čítať texty s porozumením, čo je asi úroveň, ktorou čítajú ľudia bez sluchového hendikepu. Väčšina ostane na menšej úrovni, dokáže čítať nadpisy v novinách, porozumieť zložitejším textom je problém. Naučiť sa to vyžaduje veľa driny. Je to ako keď niekto, kto na južnom Slovensku chodil celý život len do maďarskej školy a zrazu začne čítať odborné články v slovenčine," vysvetľuje Šarina.
Väčšina výučby najmä na vysokých školách sa ale deje cez písané texty. A tak, hoci nepočujúci môžu byť rovnako bystrí a šikovní ako ich rovesníci, k vzdelaniu sa nemusia dostať. "Pre tieto dôvody pre nepočujúcich už niekoľko rokov pripravujeme kurzy ako začať podnikať v ich jazyku," hovorí Dominika Péterová z Nadačného fondu ST.
Chce šiť a opravovať paraglidingové padáky
Ten účastníkom po zvládnutí kurzu poskytne na rozbehnutie podnikania peňažný príspevok. Medzi podnikateľskými zámermi nepočujúcich, ktorí sa zišli v Smokovci, sú rôzne nápady. Jozef Markovič sa rozhodol šiť a opravovať paraglidingové padáky. "Pri lietaní na paraglidingu som zisťoval, ako malé nerovnosti môžu meniť dráhu letu a skomplikovať let. Tak som zistil, ako je mať bezchybný padák dôležité," hovorí Markovič.
Teraz sa padáky opravujú a šijú len v Čechách, čo môže byť dobrá podnikateľská príležitosť. Jozefa v komunite paraglidistov poznajú, preto sa neobáva o zákazky. Ako vyučený krajčír disponuje aj základnými zručnosťami.
Doteraz pomáhal v šití spodnej bielizne žene
Prešovčan Pavol Aitner sa mieni venovať autoslužbám a upratovaniu áut. O jeho nápade tiež rozhodol život. "Pracoval som pri autách. Keď sa objavovali nedostatky, naučil som sa vedieť si poradiť a veci opraviť. Tak som dostal ponuku pokračovať v tom ďalej, ako podnikateľ môžem tieto služby ponúknuť ďalej," povedal Pavol.
Zaujímavý je príbeh Vladimíra Hrušovského. Ten doteraz v šití spodnej bielizne pomáhal žene. "Napriek tomu, že trh zaplavujú čínske výrobky, pre veľkú časť ľudí nie sú dostatočne kvalitné a kupujú naše. Výroba sa rozširuje, tak spolu so ženou zakladám živnosť aj ja," povedal Vladimír.
Je optimista, podľa jeho biznisplánu chce navyše v krátkom čase prijať ďalšieho človeka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.