Kotolne na biomasu dokážu zabezpečiť temperovanie bytov v prípade výpadku zemného plynu pri obmedzenej dodávke teplej vody.
POPRAD. Po kotolni na Možiarskej ulici, mesto zrekonštruovalo druhú kotolňu na sídlisku Sever.
„Nainštalovali sme tu univerzálny kotol, ktorý dokáže spaľovať akúkoľvek biomasu. Vykurovanie sídliska zabezpečuje na 50 %,“ uviedol Marián Bešenej, riaditeľ spoločnosti Slobytherm, ktorá spravuje kotolne v meste Kežmarok.
Kotolne na biomasu dokážu zabezpečiť temperovanie bytov v prípade výpadku zemného plynu pri obmedzenej dodávke teplej vody. Prestavba kotolne stála 220 000 eur. Návratnosť investície je vypočítaná do piatich rokov.
Mesto Kežmarok pripravuje prestavbu ďalších kotolní na biomasu. Stavebné povolenie je vydané na kotolňu na Toporcerovej ulici. Tú chce mesto prestavať do konca tohto roka.
Pripravuje sa projektová dokumentácia na štvrtú kotolňu na sídlisku Juh. Rekonštrukciou druhej kotolne mesto vyrába 12 % tepla z biomasy. Snahou je dostať sa až na 25 % v horizonte dvoch rokov. Mesto Kežmarok plánuje v budúcnosti vyrábať biomasu vo vlastnej réžii. V súčasnosti ju dováža z Liptovského Mikuláša.
„Vo všetkých našich kotolniach chceme nainštalovať kotly na biomasu, preto bude výroba vlastných peliet a štiepky nevyhnutná. Tým pádom by sme dosiahli ďalšiu úsporu, čo by mali občania pocítiť i na znížení ceny tepla možno už v priebehu budúceho roku,“ uviedol primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Podľa Bešeneja však už tento rok bolo kúrenie drevnou štiepkou zohľadnené v cene tepla pre obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.