Často stretávame na ulici ľudí, o ktorých ani len netušíme, akými problémami žijú.
POPRAD/SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jozef Šveda zacítil po roku opäť slobodu. "Do basy som sa dostal kvôli zameškaným splátkam alimentov. Peniaze som chcel dať do ruky mojej 23-ročnej nezaopatrenej dcére, ktorá študuje v Ríme, a nie exmanželke. Netúžil som po tom, aby si moje peniaze užíval jej frajer, s ktorým teraz žije," vysvetľoval 55-ročný muž.
Jozefov dlhoročný kamarát sa teší, že je späť na slobode. "Mám ho rád, verím, že sa polepší. Nechcem sa ho zastávať, no žene dal, koľko mohol. Jej to však nestačilo, chcela stále viac, udala ho a už aj bol v base," doplnil muž.
Užíva si prvé dni na slobode
Keď Jozefa pustili z väznice, ako prvé navštívil kamarátku v Poprade. Tá si naňho počas jeho pobytu spomenula niekoľkými pohľadnicami. Potom sa šiel hlásiť na úrad práce do Spišskej Novej Vsi, kde má trvalý pobyt.
Keďže Jozef je bača, vyslúžil si prezývku Pacho, hybský zbojník. Ako pravý pastier oviec smeroval na salaš do Podolínca v okrese Stará Ľubovňa, kde pred časom pracoval. "Pôjdem do hôr, pokŕmim ovce a podobne. To bude môj život," ozrejmil.
V chládku sedel viackrát
Jozef prezradil, že za celý život si dokopy odsedel už 10,5 roka. "Dávnejšie to bolo za pašovanie koní cez hranice a pytliactvo. Radšej som zviera odstrelil, akoby som mal kupovať mäso," povedal otec piatich detí.
Švéda si tentoraz posedel v Ružomberku. Počas života v base pracoval sedem hodín denne vo firme v Dolnom Kubíne, kde vyrábajú rebríky. Napriek tomu, že si nejakú korunku zarobil, tvrdí, že život vo väznici nebol ani zďaleka jednoduchý. Jozef vraví, že ak má basista oporu zvonku, dá sa to zvládnuť.
"Ja som ju mal stále a navyše som tuhý koreň. Ak nie, dovidenia, človek končí," hovoril bača. Za mrežami vraj ženy a alkohol nehrozia. Bývalému basmanovi je ľúto, keď sú niektorí ľudia vo väzení nevinne. "Všetkým sudcom želám jediné, nech rozhodnú vždy iba správne," vyriekol.
Bývalým basistom pomáhajú úrady
Ľuďom, ktorí sa dostanú na slobodu, v začiatkoch podávajú pomocnú ruku príslušné úrady práce. "Môžu požiadať o resocializačný príspevok vo výške 40% životného minima, ktorý je na uľahčenie situácie po prepustení plnoletých fyzických osôb z výkonu trestu alebo výkonu väzby," uviedla Eva Krajňáková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi.
Príspevok im slúži napríklad na vybavenie dokladov, stravu či oblečenie. "Je to na preklenutie obdobia, kým si vybavia dávku v hmotnej núdzi," dodala Krajňáková. Na príspevok majú nárok bývalí väzni, ktorí strávili v base viac ako 30 dní po sebe. "Občan musí prísť do ôsmich dní od prepustenia," doplnila.
Ubytovanie ponúkajú aj na fare
Na resocializačný príspevok ale nemá nárok každý. "Záleží, či vo väzbe pracoval, niečo si zarobil a odložil. Väčšinou ho dostanú tí, ktorí nepracovali," spresnila E. Krajňáková.
Úrad práce bývalých kriminálnikov usmerní aj v otázke bývania. "Je to v kompetencii miest a obcí, ktoré im odporučia, či disponujú útulkom alebo nie. My im dáme kontakty a adresy na rôzne ubytovacie zariadenia," vysvetlila Krajňáková.
Dobrú spoluprácu majú napríklad s farárom z dedinky Žakovce (okres Kežmarok), ale aj s resocializačnými strediskami vo veľkých mestách v Košiciach či Prešove.
Fakty
Dostať môžu peniaze alebo aj oblečenie
Resocializačný príspevok môže úrad práce poskytnúť osobám po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo z výkonu väzby najmä na účel vybavenia osobných dokladov a zabezpečenia nevyhnutných vecí osobnej potreby.
Je to najviac 40 % zo sumy životného minima, pričom sa berú do úvahy peňažné prostriedky vyplatené pri prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo z výkonu väzby. V súčasnosti to môže byť suma maximálne 74 eur.
Príspevok sa poskytuje v peňažnej forme, vo vecnej forme alebo v kombinovanej forme.
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.