Škola sa tak konečne po 42 rokoch svojej existencie presťahuje do vlastných priestorov. Doposiaľ sídlila v mestskom podnájme. V škole je k dispozícii toaleta pre imobilných žiakov i nájazdová rampa. Vyučovanie v nových učebniach odštartuje začiatkom februára.
KROMPACHY. Špeciálna základná škola (ŠZŠ) v súčasnosti sídli vo dvoch budovách na Lorencovej ulici. Prvá, vedľa miestneho gymnázia, je majetkom zriaďovateľa ŠZŠ - Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach. Druhá budova, takmer naproti prvej, je mestským majetkom. ŠZŠ je tu v podnájme. Nájomná zmluva jej skončila k 31. decembru. Budovu mesto plánuje využívať ako materskú školu. Má totiž problém s umiestnením detí do existujúcich predškolských zariadení. Tie kapacitne nepostačujú.
Špeciálna základná škola má dlhodobo kapacitné problémy. Prevádzka v prenajatých priestoroch ich komplikuje. Zriaďovateľ školy vlani odkúpil budovu na Ulici SNP. Investoval 24 896 eur. Ministerstvo školstva na obnovu a vybudovanie podlažia vyčlenilo 171 248 eur. Tie však nepostačovali.
Vedenie školy sa prostredníctvom zriaďovateľa opätovne uchádzalo o prostriedky na dofinancovanie. Stavba bola určitý čas zakonzervovaná. Ministerstvo nakoniec požiadavku akceptovalo a školákom doplatilo na dokončenie stavby. Celková investícia sa vyšplhala na 330 522 eur. Riaditeľ ŠZŠ Jozef Válek je s dokončením stavby spokojný.
"Dočasne sa nám vyriešila situácia. Po 42 rokoch existencie školy môžeme povedať, že máme konečne vlastné priestory. Vzniknú tu 4 nové triedy, v ktorých sa dopoludnia aj popoludní bude učiť po 35 žiakov. Pôjde o najmladšie ročníky," upresnil riaditeľ.
V súčasnosti v budove i okolí školy prebiehajú ešte terénne úpravy. Po vydaní záväzného stavebného rozhodnutia sa školáci už presťahujú. V novej budove bude aj riaditeľstvo školy spolu so zborovňou, nebude chýbať ani počítačová miestnosť.
Vízia učňovského vzdelávania
Miesto tu nájdu školáci z Hornádskej a Družstevnej ulice, ktoré sú iba na skok od novej školy. Deti tak budú mať do školy bližšie ako doteraz, keď z okrajových častí mesta chodili do centra na Lorencovú ulicu.
"Priestorovo sme sa zastabilizovali, môžeme ísť do ďalšieho rozvoja," zdôraznil J. Válek. V budúcnosti chcú v škole vyriešiť kuchynku, priestory na pracovné vyučovanie i telocvičňu. Snahou je aj zriadenie odborného pracoviska a detašovaného pracoviska pre centrum špeciálneho poradenstva. V budúcnosti uvažujú aj o učňovskom vzdelávaní.
Školu v súčasnosti navštevuje 96 žiakov s tromi variantmi postihnutia. Sedem žiakov z celkového počtu je zaradených do variantu B - stredne ťažké postihnutie, štyria sú variant C - najťažšie postihnutie. Podľa slov riaditeľa týchto detí pribúda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.