Do zrekonštruovaných priestorov sa vrátia klienti revúckeho Zariadenia opatrovateľskej služby, zároveň sa rozšíri jeho kapacita. O umiestňovanie príbuzných v pokročilom veku je veľký záujem aj preto, že pre nedostatok práce sa mladí sťahujú mimo bydliska a o ich rodičov či starých rodičov sa potom už nemá kto starať.
REVÚCA/JELŠAVA. Takmer pre každého klienta zariadenia je pobyt v ňom jedinou možnosťou, ako byť v starobe v bezpečí a so starostlivosťou, ktorú im príbuzní už zabezpečiť nevedia. Revúcke Zariadenie opatrovateľskej služby prijíma klientov aj z obcí mimo mesta, ale uprednostňovaní sú predovšetkým miestni obyvatelia. Hoci samospráva dostáva od štátu dotácie na jeho prevádzku, tá nestačí a služba je stratová.
Otvoriť by mali v septembri
Pred začiatkom rekonštrukcie zariadenia oslovili rodinných príslušníkov klientov, tí si niekoľkých príbuzných dočasne zobrali domov. Časť dôchodcov bola v nemocnici, troch premiestnili do jelšavského strediska, no väčšina klientov bola v náhradných priestoroch, kde im bola poskytnutá rovnaká starostlivosť ako dovtedy.
Prednostka Mestského úradu v Revúcej Eva Kučeráková predpokladá, že ich zariadenie sa znovu otvorí v septembri. Teraz robí samospráva predbežný prieskum záujmu o umiestnenie klientov. "Zariadenie bolo neustále obsadené, pretože podobné je nablízku už len v Jelšave. Doteraz sme mali kapacitu do 50 miest, ale rozšírime ju na približne 80. Klientmi sú starí ľudia, ktorí sa už o seba nevedia sami starať alebo sa nemá kto o nich starať. Ich deti pracujú alebo žijú mimo Revúcej, v iných mestách, niektorí klienti nemajú už žiadnych príbuzných, nevládzu si nakúpiť, navariť si...."
Na miesta v revúckom zariadení sa čaká priemerne niekoľko mesiacov. Ak je to však možné, samospráva im hľadá miesta aj v blízkych domovoch dôchodcov alebo v podobných inštitúciách.
Ťažká zmena aj pre dôchodcov
Dlhodobý, aj niekoľkoročný pobyt dôchodcov v takomto zariadení je jediným riešením i pre klientov v podobnom zariadení v Jelšave. Máloktorý tu chce byť z vlastnej vôle, no jeho umiestnenie predstavuje riešenie nielen pre neho samého ale aj pre jeho rodinu, ktorá mu inak nevie zabezpečiť primeranú starostlivosť. Ako aj v Revúcej, aj tu sú medzi klientmi takí, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, nielen opatrovateľskú službu.
"Za každým klientom je príbeh a vždy je to jediné a aj posledné riešenie, ako sa oňho postarať. Je to náročné aj pre samotných dôchodcov. Mnohí z nich celý život prežili v rodinných domoch a teraz musia byť v zariadení. Ale niektorí si zvyknú a napokon sú radi, že sú tu. Napríklad 87-ročný pán žil dlhé roky s manželkou. Keď umrela, ostal sám, tak prišiel do zariadenia. Napokon si zvykol a teraz ďakuje aj on, aj rodina," povedal primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ-DS) o atmosfére v zariadení, ktoré má 14 lôžok.
"Spracovali sme projekt na rekonštrukciu starej školy, kde by sme toto zariadenie presťahovali a zvýšili by sme kapacitu na 50 miest. Vôbec sa nebojím, že by sme ich neobsadili, pretože záujem je vysoký a spádová oblasť veľká," vysvetlil primátor.
Zariadenie je stále plne obsadené. Boli dokonca chvíle, keď príbuzní dôchodcov chodili prosiť, aby ich rodičov či starých rodičov mohli umiestniť do zariadenia. Smutnou skutočnosťou však je, že miesta sa uvoľnia vždy len vtedy, ak niektorý z klientov umrie. Momentálne je poradovník prázdny. V poslednom čase sa ozývajú samotní dôchodcovia, ktorí už čakajú na to, kým sa kapacita zariadenia rozšíri a oni by sa doňho mohli presťahovať. "Buď už nezvládajú platiť veľký byt alebo sú si sami vedomí toho, že sa o seba už nevedia postarať, zabúdajú zatvárať dvere či vypínať plyn a potom z toho vznikajú život ohrozujúce udalosti," dodal Kolesár.
Vhodnosť umiestnenia do takéhoto zariadenia posudzuje sociálny pracovník aj lekár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.