Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Richnava skúša neskúseného starostu

Nepresvedčivý sľub rómskeho politika Vladimíra Pokutu sa stal hitom na sociálnych sieťach. Biela menšina už teraz uvažuje, ako ho odvolať.

Vyučený tesár verí, že po nepresvedčivom začiatku príde dobrý koniec.Vyučený tesár verí, že po nepresvedčivom začiatku príde dobrý koniec. (Zdroj: AUTOR)

RICHNAVA. Výsledky komunálnych volieb obrátili Richnavu hore nohami. Richtárom sa prvýkrát stal Róm a keď sa na internete začal šíriť jeho nepresvedčivý sľub, ktorý prečítal len s veľkými ťažkosťami, vie o tom už oveľa viac ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vladimír Pokuta o jedenásť hlasov porazil doterajšiu starostku Annu Harmanovú, v deväťčlennom zastupiteľstve mu budú kryť chrbát štyria obyvatelia z neďalekej osady.

Zlý začiatok „Čo so starostom, ktorý má štyri ľudové a nevie poriadne čítať? Nakoniec sľub zaňho čítala predsedníčka volebnej komisie. Taká demokracia je o ničom," rozčuľuje sa starší muž pri odpratávaní snehu.

SkryťVypnúť reklamu

Demokracia na Slovensku má vážny problém, tvrdí Marián Leško

Video z ustanovujúceho zasadnutia zastupiteľstva v Richnave patrí na internete medzi najsledovanejšie.

„Médiá to nafúkli. Mal som trému. A pani predsedníčka sa ma nespýtala, či to môže prečítať za mňa. Ale - zlý začiatok, dobrý koniec," usmieva sa Pokuta. Kampaň proti jeho osobe údajne trvá už dlhšie.

„Tvrdia, že som analfabet, že som nikdy nepracoval. Chcú ma za každú cenu očierniť, lebo som Róm. A bielym to nesedí."

V socializme pracoval v Hutných stavbách, po revolúcii bol rómskym asistentom v základnej škole, potom odišiel do Anglicka.

„Robil som dva roky brusiča v zlievarni v Shefielde. Slušne sme žili, kým náš dom neprepadli a neporozbíjali nám všetky okná. Preto sme sa vrátili."

SkryťVypnúť reklamu

Koniec diskriminácie Starosta má v pláne veľké upratovanie. Pôvodne chcel prepustiť všetkých zamestnancov úradu. Zmenil už názor. „Potrebujem čas, aby som sa s úradom oboznámil. A ľudí, ktorí sa v samospráve vyznajú. "

Pokutu trápia najmä katastrofálne životné podmienky v osade. Uvedomuje si, že ľudia si postavili príbytky na pozemkoch urbárnikov bez stavebného povolenia. Priznáva, že aj on žije v dome, ktorý si opravil načierno. Čierne stavby by chcel legalizovať.

„Bývalá starostka odstránila z domov v osade aj popisné čísla. Sme vo vlastnej obci bezdomovcami."

Rómom, ktorí majú záujem o dom v obci, chce umožniť civilizovanejší život. Jeho dcéra si kúpila v dedine dom.

„Už ho vyplatila, ale peniaze jej vrátili. Bieli nechcú medzi seba pustiť Róma. V krčme Cigána neobslúžia. Keď niekto robí bordel, treba s ním urobiť poriadok. Ale prečo všetkých hádžu do jedného vreca? To sa musí skončiť."

SkryťVypnúť reklamu

Pokuta chce Rómom poskytnúť viac príležitostí v aktivačných prácach, znížiť kriminalitu, vytvárať lepšie podmienky na šport a kultúru, zlepšiť spolunažívanie majority a minority.

„Za pätnásť rokov už problémy v spolunažívaní nebudú," myslí si prednosta obecného úradu Ján Grinvalský. V obci s takmer 2500 obyvateľmi žije 1750 Rómov. Každý rok sa v osade narodí okolo sto detí. Dedina, naopak, postupne vymiera. Ešte pred desiatimi rokmi bol pomer vyrovnaný.

Odvolajú starostu? Biela menšina v obci chce starostu odvolať. Už v roku 2004 rozhodli v referende o konci vtedajšieho richtára. „Robil si, čo chcel. Zastupiteľstvo nebral na vedomie," hovorí staršia žena. Meno odmieta prezradiť. „Vy by ste sa tu nebáli žiť?"

Výsledky volieb ju neprekvapili, keďže išlo proti sebe šesť kandidátov. „Bieli sa navzájom vybodovali a vyhrala druhá strana. A teraz si všetci bijú hlavu o múr!"

Jedným z piatich bielych obyvateľov z dediny v zastupiteľstve je Jozef Horváth (SDKÚ). O referende je podľa neho predčasné hovoriť.

„Počkáme na rozhodnutie Ústavného súdu. Pokuta porušil moratórium, verboval voličov v osade v deň volieb, kupoval hlasy, zvážal ľudí z osady do volebnej miestnosti, našli sa lístky s označením jeho mena."

Pokuta to odmieta: „Nič z toho nie je pravda. Takí sú gadžovia. Neznesú pocit, že Róm ich porazil.

Na kamery si už musia zvykať aj na dedinách

Hádky, vyhrážky, ignorovanie ľudí či samochvála. Aj tak rokujú radní, ako ukázali amatérske videá.

BRATISLAVA. Čoraz dostupnejšie kamery a internet menia roky zabehnuté pomery aj v samosprávach. Rozhodovanie primátorov, starostov a miestnych poslancov je vďaka modernej technike pod oveľa lepším drobnohľadom verejnosti ako v minulosti.

Len na stránke Youtube sa dajú nájsť desiatky záznamov zo zastupiteľstiev rôznych miest i obcí. A hoci fyzicky sa na nich zväčša zúčastnilo len zopár najaktívnejších občanov, nahrávky si pozreli stovky i tisíce ďalších.

Pred dvomi rokmi si tak ľudia na celom Slovensku mohli pozrieť, ako starosta Dunajskej Lužnej Ladislav Cingel napadol poslanca. Pred pár mesiacmi občan natočil nezákonné hlasovanie poslancov obce Liptovské Vlachy, ktorí vylúčili občana s kamerou z rokovania.

Videá zo zasadnutí zastupiteľstiev môžu prispieť aj k zmenám pomerov v obci. Svedčí o tom Chorvátsky Grob, kde si v novembrových voľbách obyvatelia zvolili za nového starostu člena kritického občianskeho združenia.

To pred voľbami na internete zverejnilo rokovanie predchádzajúceho zastupiteľstva, na ktorom poslanci umožnili výstavbu tisícok bytov.

„Predchádzajúce vedenie obce sa nás snažilo dostať do pozície krikľúňov, ktorí len kritizujú a neprinášajú konštruktívne návrhy. Keďže zastupiteľstvá sa konali v čase, keď väčšina ľudí pracuje, rozhodli sme sa ich natočiť, aby si mohli pozrieť tú aroganciu," hovorí autor nahrávok a člen združenia Chorvátsky Grob Marián Pavel.

Predvolebný boj sa cez kamery odohrával aj v Martine. Takmer tritisíc Martinčanov si na internete pozrelo záznam zo stretnutia, na ktorom sa do seba pustili primátor Andrej Hrnčiar a jeho rivali.

Youtube využívajú aj radnice. Po nedávnych komunálnych voľbách na serveri pribudli aj desiatky slávnostných príhovorov nových primátorov. Niektorí si v nich neodpustili ani účtovanie s oponentmi.

„Väčšina videí zvyšuje úroveň komunikácie obecných úradov s občanmi, pretože ukazujú, ako sa volení predstavitelia správajú, a to nepustí," tvrdí Pavel.

Michal Piško

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 878
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 404
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 594
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 060
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 915
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu