KEŽMAROK. Obyvatelia zaniknutých obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce a stovky pôvodných vlastníkov pôdy, ktorých bývalý režim v roku 1952 vyhnal z domovov, mohli prvýkrát po takmer 60 rokoch slobodne vstúpiť na svoje pozemky.
Popol zo zákona
Vojenský výcvikový priestor Javorina oficiálne fungoval od 1. januára 1953 na základe Zákona o vojenských obvodoch. Včera ho na bývalej hranici spálila poslankyňa parlamentu Monika Gibalová (KDH).
„Toto je ten zákon, ktorý týchto ľudí obral o majetky, ktorý ich vytrhol z domovov, ktorý spôsobil mnoho osobných a rodinných tragédií. Nech jeho popol zúrodní túto zem, nech je mementom, aby sme už nikdy nedovolili žiadnemu režimu páchať príkoria na svojich občanoch," uviedla poslankyňa, ktorá v parlamente najviac bojovala za definitívne zrušenie vojenského priestoru.
Podľa Gibalovej legislatívny proces, ktorý by umožnil Javorinu zrušiť, v minulosti brzdili rôzne záujmové skupiny: „Ide o mimoriadne lukratívne územie napríklad pre ťažbu dreva, záujem na zachovaní mali aj poľovníci. Tieto záujmy reprezentovali v uplynulých dvadsiatich rokoch aj niektorí vysoko postavení politici."
Splnený sen
„Dnešný deň je pre nás obrovským víťazstvom, víťazstvom pravdy a spravodlivosti," myslí si dôchodca Martin Pitoňák. Rodák z Ruskinoviec, ktoré boľševici zrovnali so zemou, bol jedným z iniciátorov a bojovníkov za zrušenia najväčšieho vojenského obvodu a zároveň výcvikového priestoru na Slovensku.
Jeho sen sa splnil po dvadsiatich rokoch od pádu komunizmu. „Čo sa stalo pred šesťdesiatimi rokmi bola obrovská krivda režimu, ktorý o sebe vyhlasoval, že je najdemokratickejší a najhumánnejší. Žiaľ, trvalo takmer dvadsať rokov, kým vláda rozhodla, že vojenský priestor zanikne a my sa budeme môcť vrátiť tam, kde máme svoje korene. Niektorí sa toho už nedožili."
O zrušení vojenského obvodu Javorina rozhodla vláda začiatkom decembra minulého roku. Splnila tým jeden z bodov programového vyhlásenia. Nariadenie nadobudlo platnosť v posledný deň roka 2010.
Vysporiadanie viazne
Vojenský obvod Javorina sa rozprestieral na takmer 32-tisíc hektároch. O vrátenie majetkov na základe uznesenia vlády z roku 2002 požiadalo 8166 pôvodných vlastníkov. Koncom minulého roku štát vydal pozemky 6240 reštituentom.
Väčšina ľudí však nemôže svoju pôdu využívať. „Máme rozhodnutie o vrátení majetkov, ale fyzicky nám ešte nikto nič neodovzdal. Jednotlivé parcely i hranice celých katastrov bude treba znovu zamerať. Tento proces bude trvať možno ďalších desať rokov," povedal Martin Pitoňák.
Najbližších desať rokov bude lesy v bývalom vojenskom obvode naďalej spravovať štátny podnik Vojenské lesy a majetky.
Zrušením vojenského obvodu sa zmení aj mapa Slovenska. Javorina bola súčasťou okresu Kežmarok. Pozemky sa teraz vrátia do pôvodných katastrov 22 obcí v okresoch Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa.
Katastrálne územia zaniknutého Blažova, Dvoriec, Ľubických Kúpeľov a Ruskinoviec štát začlenil do územia susedných obcí.
Foto: TASR/Lukáš Furcoň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.