Na Nový rok budú môcť vysťahovalci zo štyroch zaniknutých obcí, pôvodní vlastníci pôdy a ich dediči po 57 rokoch opäť slobodne vstúpiť na svoje pozemky. Štát vracia vlastníkom pozemky, ktoré kedysi vyvlastnil. Zaniknuté obce neobnovia.
KEŽMAROK. Najväčší vojenský obvod a výcvikový priestor na Slovensku dnes definitívne končí. „Konečne sme sa dočkali spravodlivosti, aj keď pocitu krivdy sa už nikdy nezbavím," hovorí dôchodca Martin Pitoňák, rodák z dnes už neexistujúcej obce Ruskinovce.
V roku 1952, keď štát spolu s jeho rodiskom vysťahoval a zrovnal so zemou obce Blažov, Dvorce a Ľubické Kúpele, mal trinásť rokov. V roku 1990, hneď po revolúcii, začal Martin Pitoňák bojovať o zrušenie vojenského obvodu.
Vyvlastnení za haliere
Pitoňákovci prišli zo dňa na deň o celý majetok. Za štvorcový meter lúky vyplácal komunistický štát vlastníkom 18 halierov, za ornú pôdu 26 halierov a za les 40 halierov. Celkovo vyvlastnil takmer 32-tisíc hektárov.
„Neexistuje jediná kúpno-predajná zmluva. Peniaze, ktoré vlastníci odmietli prevziať, uložili do depozitu. Viacerí si ich nikdy neprevzali," vysvetľuje dôchodca. „Keď mal však niekto záujem o reštitúcie, musel sumu, ktorú od štátu pred 60 rokmi dostal, vrátiť. Pritom štát desaťročia hospodáril na našich pozemkoch."
Zmenia sa hranice
Zrušením vojenského obvodu sa zmení aj mapa Slovenska. Pozemky sa vrátia do pôvodných katastrov 22 obcí v okresoch Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa. Katastrálne územia zaniknutého Blažova, Dvoriec, Ľubických Kúpeľov a Ruskinoviec štát začlení do územia susedných obcí.
Najviac sa rozrastie katastrálne územie Tichého Potoka v okrese Sabinov. Obci štát vráti 812 hektárov, do katastra začlení aj ďalších vyše 4600 hektárov bývalého Blažova.
Starostka Tichého Potoka Ľubica Džugánová zatiaľ nemá žiadne bližšie informácie z ministerstva obrany. „Bude treba znovu premerať a vytýčiť hranice jednotlivých parciel aj celého katastrálneho územia. Neviem, kto to zaplatí, pretože štát na to peniaze nedá."
Cesty by podľa nej mala prevziať župa. „My na ich údržbu, opravy a rekonštrukcie financie nemáme." Obavy má aj o správu lesov, ktorá zostane vojakom.
Ľubické Kúpele smútia
Obvod mal pôvodne zaniknúť k 31. decembru 2006. Zrušenie zabrzdila protiústavná novela zákona o obecnom zriadení, do ktorej sa dostalo ustanovenie o obnove zaniknutej obce Ľubické Kúpele. Až po odstránení sporného ustanovenia mohla vláda o obvode rozhodnúť opäť.
Ľudia zviazaní s Ľubickými Kúpeľmi sa pokúšajú rozhodnutie vlády zastaviť.
Pred Vianocami poslali list prezidentovi a generálnemu prokurátorovi. Žiadajú ich, aby dali podnet na Ústavný súd.
Jaroslav Lizák z občianskeho združenia Za obnovu obce Ľubické Kúpele hovorí, že po zrušení obvodu zanikne aj reálna šanca obnoviť zrušené obce. „Ich historické katastre sa pričlenia k jestvujúcim obciam."
História obvodu
- vojenský obvod s rozlohou 31 640 hektárov oficiálne fungoval od 1. januára 1953,
- patrí pod okres Kežmarok, zahrnuli doň územia obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce, ktoré zanikli, a časti území 22 iných spišských obcí,
- slúžil najmä na výcvik tankových vojsk a protivzdušnej obrany, cvičili tam aj sovietske vojská,
- výcvik oficiálne ukončili v roku 2005, stráženie priestoru odvtedy stálo štát každý rok asi 30 miliónov korún (milión eur),
- obvod mali pôvodne zrušiť v roku 2006, novelu zákona, ktorá hovorila aj o obnove obce Ľubické Kúpele, však v roku 2006 napadli na Ústavnom súde generálny prokurátor a poslanci a v roku 2009 súd rozhodol, že zákon je protiústavný,
- o definitívnom zrušení obvodu k 1. januáru 2011 rozhodla v decembri súčasná vláda,
- zneškodňovanie munície stálo štát štyri milióny eur, sanovali len 8tisíc hektárov, bývalá vláda ďalšie práce zastavila,
- o návrat nehnuteľností žiadalo 8166 reštituentov, do novembra vydali 6243 z nich spolu 3898 hektárov.
- štátu zostane zhruba 11 600 hektárov,
- o lesné pozemky sa bude starať nasledujúcich desať rokov podnik Vojenské lesy a majetky v Pliešovciach.
Zdroj: ministerstvo obrany, Vojenské lesy a majetky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.