Toto všetko sa udialo v pondelok na prvom povolebnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
LEVOČA. Levočský mestský parlament pozostáva z devätnástich poslancov. Pravičiari (SDKÚ-DS, KDH, OKS) majú väčšinu, dvanásť mandátov. Zvyšných sedem poslaneckých kresiel obsadili ľavičiari (Smer-SD, ĽS-HZDS, KSS).
Dramaticky tesné víťazstvo
M. Vilkovský je primátorom druhé volebné obdobie. Pred svojím pravicovým súperom Milanom Majerským vyhral s minimálnym náskokom len dvanástich hlasov. M. Majerský dal podnet na Ústavný súd SR, ten zatiaľ vo veci nerozhodol.
"Za celý náš poslanecký klub som vyzval pána Vilkovského, aby odstúpil kvôli volebným výsledkom v jednom okrsku," uviedol pre Korzár Peter Jeseňák (OKS). Poslanec tým myslel tú časť Levoče, v ktorej sa nachádza aj rómska osada. M. Vilkovský tu získal 393 hlasov, kým jeho pravicový súper 42.
"Výzvu pána Jeseňáka beriem ako aktivitu jedného človeka, ktorý hľadá nepriateľov, a nie celého pravicového klubu. Poslancom podávam ruku k spolupráci. Dúfam, že prestanú so žabomyšími vojnami a budú pracovať konštruktívne v prospech mesta," reagoval M. Vilkovský.
Koniec levočskej štedrosti
Ďalší rozkol medzi ľavicovými a pravicovými poslancami nastal pri primátorskom plate. V minulosti boli levočskí poslanci voči svojim primátorom, čo sa platov týka, veľmi štedrí. Dnes je všetko minulosťou.
Základný plat primátorov určuje zákon. Priemerná mzda v národnom hospodárstve za minulý rok sa vynásobí koeficientom podľa počtu obyvateľov. V prípade Levoče je tento koeficient 2,81. Poslanci môžu takto vypočítanú sumu zvýšiť. M. Vilkovský v minulom volebnom období, ale aj primátor pred ním, mal plat zo zákona navýšený ešte o 1,4-násobok. Do úvahy treba brať aj každoročnú valorizáciu. Levočský primátor na konci minulého volebného obdobia poberal plat v čistom 2 100 eur, čo v hrubom predstavuje sumu približne 3 200 eur.
Vedenie mesta navrhovalo ponechať primátorovi pôvodný plat. Všetci pravicoví poslanci však vystúpili s poslaneckým návrhom, aby M. Vilkovský poberal len minimálny plat, ktorý mu prináleží zo zákona. Keďže pravičiari majú v zastupiteľstve väčšinu, ich návrh prešiel. Aktuálne bude teda levočský primátor zarábať 2 093 eur v hrubom.
"Ekonomická situácia je, aká je, aj ostatné mestá šetria. Netreba za tým vidieť politiku," uviedol Miroslav Čurilla (SDKÚ-DS).
Samotný primátor na oklieštenie svojho doterajšieho platu reagoval: "Som spokojný s tým, čo mi dali. Uvidíme, ako schvália rozpočet, či im pôjde o šetrenie v celkovom rozsahu."
Staronový zástupca primátora
Obidve strany, pravičiari aj ľavičiari, uviedli pre Korzár, že chcú vzájomne spolupracovať a robiť všetko pre rozvoj mesta. "Nechceme žiadne hašterenie či boj medzi pravicou a ľavicou, to v žiadnom prípade," povedal M. Čurilla.
"Nevyvolávam v meste sváry. Ukázalo sa, kto vyvoláva roztržky práve na tomto úvodnom zastupiteľstve," reagoval M. Vilkovský.
Poslanci odsúhlasili aj zástupcu primátora. Naďalej ním ostáva Ľubomír Vira (Smer-SD). Poberať bude plat vo výške 70 percent z platu primátora. Pravičiari si na tento post nárok nerobili. "Nebolo by to vhodné," konštatoval M. Čurilla.
Poznámka
Pravičiari už nie sú ako bezzubé psy
Levoča je mesto pod Mariánskou horou, ktoré sa pýši prívlastkom katolícke či dokonca sväté. Každý rok sem prídu tisícky veriacich modliť sa na Mariánsku horu. Levočania v tomto volebnom období veruže priazeň všetkých svätých budú potrebovať. Na politickom nebi vznikla vskutku kuriózna situácia a treba len dúfať, že sa tu nebude zbytočne zmrákať.
Levočský primátor je totiž smerák, v zastupiteľstve však majú väčšinovú prevahu pravičiari. Zdá sa, že primátorovi neostáva nič iné len tancovať, ako pravičiari zapískajú. A veruže už na prvom mestskom zastupiteľstve bolo vidieť, že pravičiari si prichystali bohatý repertoár svojich politických pesničiek, ktoré budú veľmi hlasno pískať.
Levočskí pravičiari, tak to sú veľmi skúsení komunálni politici, ktorí aj v pracovnej sfére sú odborníci a tešia sa vážnosti medzi Levočanmi. Už v minulom volebnom období sa javili ako tvrdí opoziční oponenti. Bohužiaľ, nezmohli nič. Pôsobili len ako bezzubé psy. Síce dostatočne hlasno kritizovali, namietali, primátor však so svojou väčšinou v mestskom parlamente urobil, čo on pokladal za vhodné.
Dnes sa situácia obrátila. Ako prvé, pri čom si pravičiari uplatnili svoju moc, bol plat primátora. Výrazné oklieštenie je chvályhodné. Vo svete doslova zúri globálna kríza, peňazí je málo, aj tých verejných. Volení predstavitelia by mali byť vzorom a začať šetriť od seba. Zvýšené platy či odmeny by sa mali dávať za zásluhy, tak ako je to v bežnom povolaní u bežných smrteľníkov.
Lenže situácia v Levoči tak trocha vyvoláva úsmev na tvári. Levoča bola v hospodárení, čo sa spišských, ba možno aj slovenských miesta týka, raritou. Primátori tu stále mali vysoké platy, aj keď pri moci boli pravičiari. Dokonca sa tu roky rokúce potichu rozdávali vedeniu mesta nemalé odmeny. Stačilo, ak mesto dosiahlo kladný hospodársky výsledok. V kuloároch sme začuli takú informáciu, že tajný systém sa zaviedol kvôli novinárom, aby zbytočne nevláčili Levoču po novinách. Pripomenúť treba, že bohaté nádielky potichu využívali aj pravičiari, keď boli pri moci.
Dnes je všetkému koniec, podivné šafárenie stopli práve pravičiari. Ak tak urobili so zreteľom na dobro mesta, treba im zatlieskať. Levočania sa v tomto prípade môžu tešiť, že v mestskom parlamente majú dobrých strážcov verejných zdrojov. Pomoc všetkých svätých však mesto Levoča bude potrebovať, ak pravičiari budú vládnuť iba vyhrievajúc sa na výslní svojej moci a s vedením mesta budú viesť žabomyšie vojny.
Lenže moc je vrtkavá a správa sa ako tajná milenka. Najprv dáva, potom však účtuje.
Erika Karasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.