Desiatky rokov ťažby železnej rudy v Nižnej Slanej zanechali po sebe zdevastované životné prostredie. Starou záťažou, ktorá je navyše vážnou hrozbou pre okolie, je neďaleké odkalisko.
NIŽNÁ SLANÁ. Nedávny prieskum ministerstva životného prostredia ho zaradil medzi tri najnebezpečnejšie na Slovensku.
O odkalisko sa nik nestará
"Nie je to príjemný pocit, žiť s takým niečím nad hlavami," hovorí dôchodca, ktorý kedysi pracoval v miestnej bani.
Ako sme sa sami presvedčili, odkalisko je vo svahu nad obcou, jeho hrádza má výšku skoro sto metrov a zaberá plochu celého údolia medzi kopcami. Sú v ňom uložené milióny ton odpadu po banskej činnosti a spracovávaní železnej rudy.
Čierne stuhnuté bahno obsahuje zdraviu škodlivé ťažké kovy. V prípade nečakane silných zrážok a porušení hrádze by sa mohlo premeniť na tekutú smršť, ktorá by zmietla všetko v údolí Slanej.
Odkalisko patrilo spoločnosti Siderit, ktorá prevádzkovala baňu a úpravňu. Firma je dva roky v konkurze a o odkalisko sa nik nestará.
Stabilita je oslabená
"Technicko-bezpečnostný dohľad tam vlani zistil oslabenú stabilitu. Už štyri roky sa na odkalisku neuskutočňujú pravidelné merania," tvrdí niekdajší zamestnanec Sideritu, ktorý nechce byť menovaný.
"Situácia na odkalisku v Nižnej Slanej je neuspokojivá," potvrdil i rezort životného prostredia na základe poslednej kontroly odkalísk na celom Slovensku, ktorú nariadil nový minister životného prostredia József Nagy.
Na zabezpečenie šiestich najrizikovejších chce rezort vynaložiť v najbližších dvoch rokoch 200-tisíc eur. Na otázky, čo všetko je potrebné v Nižnej Slanej urobiť, kedy sa práce začnú, aké konkrétne hrozby odkalisko predstavuje a ako sa pred ním majú ľudia chrániť, sme ale odpovede z ministerstva nedostali.
Podľa Lászlóa Miklósa, bývalého ministra životného prostredia, by si rekultivácia, spevnenie, sanácia či ďalšie úpravy tých najviac ohrozených odkalísk vyžiadali vyše 30 miliónov eur. Odborníci preto navrhujú urobiť čím skôr aspoň geotechnický audit vrátane odberu a analýz vzoriek z prieskumných vrtov, aby sa presne vedelo, na čom sme.
Ľudia žiadajú zdravé prostredie
"Viaceré štúdie potvrdili, že Nižná Slaná patrí medzi najzdevastovanejšie lokality na Slovensku. Nechceme tu ďalšie spracovávanie železnej rudy a žiadame, aby nám štát vrátil zdravé životné prostredie, na ktoré máme ústavné právo. Budeme žiadať aj odškodné za ničenie nášho zdravia i majetkov," hovorí jeden z obyvateľov obce.
Okolie Nižnej Slanej bolo roky známe v zime čiernym snehom, nedarí sa tu takmer žiadnym plodinám a včely tu už dávno vyhynuli. Situácia sa nezlepšila ani po zatvorení závodu a skončení výroby. Aktivitu ministerstva s odkaliskami víta ekologická organizácia Greenpeace.
"Je to skôr preventívne opatrenie. Problematické odkaliská je potrebné sanovať," myslí si Kateřina Věntusová z Greenpeace Slovensko.
Sporné je i to, prečo by sa mali na škody spôsobené súkromnou firmou skladať daňoví poplatníci. Súčasná legislatíva to dôsledne nerieši a po skrachovaných ťažiarenských firmách nemá kto upratať. "Potrebujeme zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý by problém riešil komplexne," podotýka Greenpeace.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.