Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. V nedeľu namerali v Poprade 16,7 stupňa Celzia, padol 41-ročný teplotný rekord. V rovnaký dátum v roku 1969 meteorológovia v meste namerali 15,4 stupňa. Chuť po rekordoch sa pri počasí nezastavila ani dnes - zaznamenali 16,7 stupňa, čím bol prekonaný rekord 16,4 stupňa z roku 2002.
Vyzliekli sa do tričiek
Spolužiačky Dominika Pitoňáková a Veronika Kostolanská to už nevydržali a vyzliekli sa do tričiek. V meste neboli jediné v krátkych rukávoch.
"Je to nezvyklé, ale fajn, lebo teplo mám rada," povedala Dominika. Hoci Veronika by už bola radšej teplotám zodpovedajúcim zime, včerajšie počasie si vychutnala aj ona.
Športovo založení ľudia sa boja, či vývoj počasia neznamená teplú zimu bez snehu. "Ak je tak teplo, pre zimu to neveští nič dobré. Bez snehu a lyžovačky to nebude žiadna sláva," poznamenal Patrik Kolesár.
Podobné obavy má Michal Ovšonka. "Bojím sa toho. Na druhej strane teplo využívam ako sa dá, veselo bicyklujem," povedal.
Meteorologička: Nebojte sa
Vedúca klimatologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach Martina Tomková tieto obavy zaháňa: "Zvyšok novembra by mal byť ďalej teplotne nadpriemerný, ale predpovedať december, to by boli číre dohady."
Podľa Tomkovej kvôli klimatickým zmenám na pranostiky či podobnú skúsenosť z minulého roka môžeme zabudnúť. "To, že je teraz teplo, vôbec neznamená, že bude zlá zima. To, čo niekedy naznačovali časom overené pranostiky, dnes pri klimatických zmenách už neplatí."
Aká bude zima, to teraz teda ešte nevieme. Za súčasné teplé dni môže popri klimatikých zmenách aj fakt, že oceány sa ochladzujú pomalšie, ako pevnina. A tak sa do strednej Európy vďaka týmto fyzikálnym zákonom nahrnul teplý vzduch.
Horská služba: Pozor na skorú tmu
Teplé počasie sa dá využiť na horách. "Podmienky na túry sú teraz dobré a bezpečné," potvrdil Ján Kušnirák z Horskej záchrannej služby.
Podľa neho okrem sezónnej uzávery, ktorá obmedzuje vstup turistov len na trasy po vysokohorské chaty, treba dať pozor najmä na jednu vec: "Stmieva sa už o pol piatej, preto je podľa toho potrebné naplánovať si túru skoro."
Podmienky pre túry v tomto období odporúča vždy si zistiť vopred napríklad na horskej službe. Jeseň on osobne považuje za jedno z najkrajších období pre vysokohorské túry.
"Každé ročné obdobie má niečo do seba, ale jesenné tatranské farby sú neopakovateľné," povedal horský záchranár.
Smutný je smrek
Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka teplu sa tešia aj zvieratá: "Zažívajú teplotnú pohodu, je im dobre." Problémy, ako prestavenie hodiniek na zimný spánok a podobne podľa neho zveri nehrozia.
Kto však nezvyčajnými novembrovými teplotami trpí, je smrek. Kvôli lykožrútovi ho tento rok ubudlo na niekoľkých stovkách hektárov. "Táto neštandardná vysoká teplota lykožrútovi veľmi pomáha," povedal Majko.
Keď je strom zoslabený teplom a skolabuje, vysiela pachové signály, na ktoré lykožrút reaguje svojím príchodom. Navyše, strom pod vplyvom vysokej teploty nie je schopný tvoriť dostatok živice. Práve tá mechanicky dokáže smrek ochrániť pred lykožrútom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.