Podľa hygienikov sa svrab rozšíril cez posteľnú bielizeň. Hygienici pri kontrole nezistili žiadne nedostatky v hygiene. Nakazení boli preliečení prípravkami proti svrabu. Nové prípady ochorenia v zariadení neevidujú.
ŽEHRA/HODKOVCE. V Domove sociálnych služieb Domovina, n.o. Žehra, časť Hodkovce, je v súčasnosti 115 klientov s mentálnym postihnutím rôzneho stupňa, ďalších 60 je zamestnancov.
Chýbajú hygienické potreby?
Na výskyt ochorenia upozornil Korzár aj pisateľ listu, ktorý sa podpísal ako zamestnanci Domovina, n.o. Kritizuje vedenie, konkrétne riaditeľa Juraja Beňu, že neurobil nič pre zamedzenie šírenia infekčnej kožnej choroby.
"Keďže riaditeľ nekonal, boli sme nútení upozorniť Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi na katastrofálnu situáciu v našom zariadení. Ide tu o dôstojnosť človeka, o spravodlivosť, o poriadok. Tu sa tieto základné atribúty nerešpektujú. Opakovane sme upozorňovali rôzne inštitúcie na protiprávne konanie riaditeľa, nikdy doteraz sa nám však nepodarilo docieliť nápravu. Riaditeľ sa vždy cez svoj politický vplyv ubránil kontrole," zaznieva z listu.
Pisateľ upozorňuje na chýbajúce základné hygienické potreby - mydlo, pasta, šampón, toaletný papier. "Sťažovať sa neoplatilo, lebo vždy mal problém ten, kto sa sťažoval, nie ten, kto odnášal hygienické prípravky domov. Ako to dokáže mentálne postihnutý klient, že ho niekto okradol?"
Hygienu dodržiavajú
Na situáciu a komentár k nej sme sa opýtali aj samotného riaditeľa. Potvrdil výskyt nákazy, odmietol však tvrdenie, že o situácii neinformoval.
"Príznaky sa objavili u jedného z klientov. Často naši klienti chodievajú na ošetrenia do nemocníc, tento sa liečil na kožné ochorenie. Ochorenie prepuklo začiatkom októbra. Lekárka nášho zariadenia o situácii vedela a nahlásila to. Čo sa týka hygieny, nie je pravda, že situácia je katastrofálna. Klientom sa dostáva pravidelná hygiena, počnúc raňajšou, končiac večernou, umývanie a sprchovanie. Dvakrát do týždňa sa jednotlivé skupiny kúpu. Hygienické potreby nechýbajú. Dávame si veľký pozor," apeloval J. Beňa.
Prenos posteľnou bielizňou
Ako uviedla regionálna hygienička z RÚVZ Elena Gajdošová, podľa výsledkov epidemiologického šetrenia prvé príznaky prvého prípadu ochorenia sa vyskytli začiatkom augusta, posledný prípad 13. októbra.
"Nakazení klienti aj ich najbližšie kontakty boli prostredníctvom príslušnej lekárky preliečení prípravkami proti svrabu na lokálnu aplikáciu. Pravdepodobným prameňom nákazy bol klient s príznakmi kožného ochorenia - výsevu kožnej vyrážky, ktorý bol liečený kožným lekárom pre nešpecifikovaný kožný nález, až po aplikácii antisvrabového prípravku sa stav upravil. Pravdepodobným faktorom prenosu boli kontaminované predmety - osobná, resp. posteľná bielizeň, uteráky a pod. Toto prenosné ochorenie sa práve vzhľadom k možnostiam prenosu najčastejšie vyskytuje v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte (v internátoch, spoločných ubytovniach, domovoch dôchodcov, nemocniciach, sociálnych ústavoch a pod.)," informovala regionálna hygienička.
Každoročné anonymy
Pracovníci hygieny koncom októbra na základe podnetu vykonali kontrolu zariadenia. Neboli zistené nedostatky v prevádzkovej hygiene.
"Personál bol poučený o možnostiach a spôsobe šírenia nákazy a o preventívnych opatreniach, ktoré je potrebné dôsledne dodržiavať, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. Neboli hlásené nové prípady ochorenia v predmetnom zariadení," doplnila E. Gajdošová.
Pisateľ listu nie je J. Beňovi neznámy. Je presvedčený, že ide o jedného z bývalých zamestnancov zariadenia.
"Do roka dostávame dva až tri anonymy. V tomto roku prvý. Už v minulosti sme jeden riešili, išlo o obviňovanie z týrania klientov. Vtedy sme zvolali spoločné sedenie aj za prítomnosti médií, aby sa situácia vysvetlila. V tomto roku sme zaviedli pravidelné stretávania so zamestnancami. Konzultujeme všetky problémy v skupine, v zariadení a snažíme sa ich riešiť. Rovnako tak aj požiadavky samotných zamestnancov," uviedol J. Beňa.
Svrab
Infekčné ochorenie, pôvodcom ochorenia je roztoč - zákožka svrabová. Samičky sa zavrtávajú pod rohovú vrstvu epidermy, kde vytvárajú chodbičky a kladú vajíčka. Nákaza sa šíri priamym kontaktom z človeka na človeka a použitím tej istej posteľnej a osobnej bielizne. Hromadné nákazy vznikajú v spoločných ubytovniach. Inkubačný čas trvá 1-3 týždne. Na koži sa vytvorí ružová čiarovitá vyrážka ukončená perleťovou hrudkou. Najviac postihnuté miesta na tele sú: medziprstové priestory, zápästie, brucho, slabiny a genitál. Chorí pociťujú intenzívne svrbenie (ktoré sa zvyšuje po zahriatí tela na lôžku) najmä večer, pričom pri škriabaní môže vzniknúť sekundárna infekcia kože. V prevencii svrabu treba dbať na dodržiavanie osobnej hygieny najmä v hromadných ubytovniach.
Zdroj: Bálint - Infektológia a antiinfekčná terapia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.