SPIŠSKÝ HRHOV. Deti spoločne spoznávali krásy oboch krajín v blízkosti hraníc, čo ich motivovalo k autorstvu Poľsko-slovensko-anglického mládežníckeho turistického slovníka. Druhá publikácia má názov Turistický chodník po hradoch a zámkoch slovensko-poľského pohraničia.
Deti z oboch krajín sa stretávali jedenásť mesiacov. Spoločne navštevovali výnimočné miesta v pohraničných oblastiach, organizovali tvorivé dielne, ale hlavne nadväzovali vzájomné priateľstvá. Na projekt išlo vyše 46-tisíc eur.
"Chceme spropagovať historické dedičstvo a prírodné bohatstvo pohraničných oblastí," vysvetlil riaditeľ hrhovskej školy Peter Strážik. Okrem kníh majú záujemcovia k dispozícii aj webovú stránku. Mestá Levoča a Zakopané, ale aj hrady a zámky ako Czorstyn, Niedzica, Červený Kláštor či Strážky - to je len zlomok jedinečných pamiatok, o ktorých sa píše v publikáciách. Deti každý výlet snímali aj fotoaparátom. Dnes je v areáli hrhovskej školy z fotiek inštalovaná výstava.
"Mne sa veľmi páčilo mesto Zakopané a z našich pamiatok zase Červený Kláštor," povedal nám tretiak Dávid Dzurilla.
Paťovi Kovalíkovi sa zase páčila na poľskej strane príroda.
Paulina Cudzich má 13 rokov a vďaka projektu si v Spišskom Hrhove našla nové kamarátky. Verí, že sa budú stretávať, aj keď sa projekt už skončil. "Aj keď sme susedia, predsa len máte svoju históriu a inú kultúru. Jedlo však máme veľmi podobné a čo by som nemenila, tak to našich chlapcov za vašich," so smiechom nám povedala táto tínedžerka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.