Pri miernom užívaní takejto vody však ten človeku neuškodí. Dôležité je, aby jej človek denne nevypil viac ako pol litra.
POPRAD/REGIÓN. Osemdesiatnik Pavel Drobčiar z Tatranskej Lomnice chodí po minerálnu vodu k smokoveckej kyselke už 15 rokov.
"Pijem ju stále, veľmi mi chutí. Aj kvôli peniazom, dám 15 centov za električku. V obchode by ma to vyšlo na eurá," hovorí dôchodca. Toho, že pije stále tú istú vodu a veľmi ju neobmieňa, sa nebojí. "Pozrite, som zdravý, je mi dobre. Tak asi mi kyselka neškodí," povedal Drobčiar.
Pri vode sa zastavia turisti. "Zoberieme si ju aj domov. Škoda, mohli by o nej viac informovať," povedala Viera Rudolová z Ostravy.
Niektorí pijú, iní nie
Populárne pramene v okrese Poprad sa nachádzajú v Gánovciach. "Tu v dedine je to viac vajcová chuť, v časti Filice zase železitá. Nemám problém s peniazmi, ale hnevá má, na prameňoch, ktoré podľa ústavy patria všetkým, niekto zarába. Aj preto tu chodím," hovorí Peter z Popradu.
Manželia Eštokovci z Popradu do Gánoviec chodia kvôli liečivým účinkom vody na trávenie. "Ak má niekto problém sa vyprázdniť, toto pomôže. Vody pijeme málo, bolo tu také upozornenie. Žiaľ, strhli ho vandali," povedala Veronika Eštoková. Tá dodáva, že čerpanie si vody z voľných prameňov býva aj užitočným výletom do prírody.
Popradčan Oliver Ondráš, naopak, minerálnu vodu nepije žiadnu. "To by som musel sledovať, koľko ktorej a tak vyrovnávať prísun jednotlivých minerálov. Pijem len čistú z vodovodu," povedal Ondráš. Vedú ho k tomu aj ekologické dôvody. "Plastové flaše - som proti nim," dodal.
Z Gánoviec len pol litra
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) minerálne pramene kontroluje raz do roka. Starostlivosť o pramene je na zodpovednosti obcí. O nevyhovujúcom stave sú povinné verejnosť informovať. Popradskí hygienici v laboratóriu meraniami zistili, že najvyhovujúcejšiu kvalitu vody má Smokovecká kyselka v Starom Smokovci.
"Ten patrí aj medzi najviac navštevovaný," spresňuje vedúca oddelenia výživy RÚVZ v Poprade Mária Michalovičová.
Naopak, v minerálnych prameňoch v Gánovciach (Filice), v Hôrke (prameň Ondrej) a v Čenčiciach chemické analýzy opakovane zistili nadlimitné hodnoty arzénu. Šéf popradských hygienikov Jozef Krak však vysvetľuje, že v malých dávkach vodu z týchto lokalít užívať možno. "Arzén by bol problém, ak sa z prameňov voda používala nepretržite ako pitná voda," povedal Krak.
Z týchto prameňov, ktoré majú vyšší obsah arzénu, sa preto za deň odporúča nevypiť viac ako pol litra.
Kombinovať s čistou vodou
Michalovičová dodáva, že minerálky z prameňa treba vnímať ako doplnok pitného režimu. Mali by sa konzumovať s prestávkami alebo kombinovať. Neodporúča sa pitie minerálnych vôd z prameňov pre malé deti a chorých ľudí," zdôrazňuje hygienička.
Podľa nej je pitie minerálnej vody všeobecne prospešné pre zdravého človeka pre vysoký obsah minerálnych a stopových prvkov. "Tie však pri vysokých koncentráciách môžu byť pre organizmus toxické. Preto sa odporúča denný príjem pre zdravých ľudí pol až jeden liter," spresňuje Michalovičová.
FAKTY
Minerálne pramene pod Tatrami
V okrese Poprad
Dolný Smokovec 3, Gánovce 21, Hozelec 3, Hôrka 7, Kišovce 45, Spišská Teplica 1, Starý Smokovec 4, Švábovce 10, Tatranské Matliare, Hôrka 3, Poprad 2
V okrese Kežmarok
Červený Kláštor 5, Ihľany 1, Lechnica 1, Lendak 1, Ľubica 5, Osturňa 1, Podhorany 1, Slovenská Ves 8, Toporec 7, Veľká Lomnica 2, Vojňany 2, Výborná 3, Vrbov 3
V okrese Stará Ľubovňa
Forbasy 1 Haligovce, Hniezdne 3, Jakubany 2, Kamienka 3, Lacková 5, Nová Ľubovňa 6, Veľká Lesná 2, Veľký Lipník 2, Vyšné Ružbachy 20, Hajtovka 1, Legnava 4, Plavnica2, Pusté Pole 5, Malý Sulín 3, Šambron 1, Vislanka 3, Šambron 1, Malý Sulín 4, Lacková 1, Sulín 1
Zdroj: Webová stránka DPZ Slovenskej agentúry životného prostredia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.