Nevesta bola v tradičných svadobných šatách, ženích v obleku. Ako sme sa dozvedeli, ide už o druhý zaujímavý dátum ich spoločného bytia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Krátko pred štvrtou popoludní už boli Lucia a Miroslav svoji. Manželia Husárovci žiarili šťastím a úsmev im neschádzal z tvárí ani po obrade. A hoci bola nedeľa, smerovali priamo na svadobnú hostinu.
Netradičná tradícia
"Hostina nebude dlhá. Zajtra musíme byť v práci, nevzali sme si dovolenku," uviedla na margo netradičného sobášneho dňa Lucia (26). Mať svadbu v sobotu vraj pre nich nebolo rozhodujúce. Na otázku, prečo si zvolili tento termín sobáša, Miroslav (30) pohotovo odpovedal. "Aby som si to lepšie zapamätal," podotkol s úsmevom. Vzápätí však prezradil skutočný dôvod tohto rozhodnutia. "V deň, keď sme sa zoznámili, bolo v kalendári 15. 5. 2005. A tak sme sa rozhodli mať svadbu v rovnako podobnom termíne." Ako Lucia prezradila, rodina i známi s tým nemali vôbec žiaden problém a svadbu v nedeľu brali úplne normálne.
Sobášny termín aj v stredu
Mesto Spišská Nová Ves sa v tomto roku rozhodlo, že okrem tradičných piatkových a sobotňajších svadobných termínov určí aj dva netradičné. Tými dňami sú práve uplynulá nedeľa 10. 10. a streda na budúci týždeň 20. 10. 2010. Kým tradičné svadobné dni sú bez poplatku, výnimku tvorí delegovaný sobáš či obrad pre novomanželov, ktorí nie sú obyvateľmi mesta, za svadobné obrady na radnici v netradičných termínoch sa však platí. Októbrové netradičné termíny sú však v tomto roku bez poplatku. Bežný poplatok za sobáš je vo výške 16,60 eura.
Ako sme sa dozvedeli na spišskonovoveskom magistráte, na stredu 20. 10. zatiaľ nemajú objednané svadby. Naopak, cez víkend si svoje áno okrem Husárovcov povedal aj ďalší mladomanželský pár z mesta. Dodajme, že v roku 2009 bolo v meste uzavretých 251 manželstiev, z toho 142 cirkevných a 109 civilných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.