Hustá premávka na cestách, školy v blízkosti veľkých križovatiek, rýchle autá - to všetko sú nástrahy číhajúce na najmenších. Čo robiť, aby deti prišli bezpečne do školy a rovnako sa vrátili domov?
ROŽŇAVA/KOŠICE. Školáci zo Základnej školy na Zlatej ulici v Rožňave dávajú cestou do školy väčší pozor ako kedysi. V máji do ich spolužiačky Melindy vrazilo auto. Osemročné dievčatko išlo do školy spolu s 52-ročnou starou mamou. Prechádzali poza taxík, ktorý stál na kraji cesty. Ten však odrazu začal cúvať a narazil do nich. Vodič si nevšimol, že poza auto prechádzajú ľudia. Stará mama vyviazla s ťažkými zraneniami, dievčatko s ľahšími.
Melinda: Nacúval do nás
„Ja som mala biele botasky, nechcela som ich zašpiniť od blata, tak sme išli trošku inou cestou, než sme zvykli. No a keď sme chceli prejsť cez cestu, ešte som babke povedala: 'Babka, počkaj, pôjdeme vtedy, keď odíde to auto'. Myslela som taxík. Babka mi povedala, že to auto stojí. Išli sme vtedy mimo priechodu pre chodcov, ale blízko neho. Jednou nohou sme boli na obrubníku, keď ten zacúval a zachytil babkinu nohu. Babka mala zlomenú nohu, ja vytknutý členok. Spadla som aj s babkou, lebo keď ona padala, držala ma za ruku," hovorí Melinda Rézmüvesová.
Teóriu ovládajú, prax je iná
Pár dní po nehode rožňavskí policajti pred tou istou školou zorganizovali dopravno – bezpečnostnú akciu zameranú práve na chodcov. Školákom rozdávali letáky s pravidlami bezpečného prechádzania cez priechod. „Deti vedia, ako sa správať na priechode, po ktorej strane ísť a na čo si majú dávať pozor. To je teória, ktorú ovládajú, no realita je častokrát iná. Našťastie, nie u všetkých detí," hovorí Peter Lenkey zo skupiny prevencie policajného riaditeľstva v Rožňave.
Bezpečnosti sa venujú celý rok
Pred školami pri frekventovaných cestách hliadkujú ráno mestskí policajti, štátni robia preventívne akcie a bezpečnosti na cestách sa venujú aj učitelia. „Tejto téme venujeme prvé triednické hodiny vždy na začiatku školského roka a aj pred prázdninami. Medzi tým máme dopravnú výchovu a iné akcie. Napríklad keď hromadne opúšťame areál školy, minimálne prvá a posledná dvojica má na sebe reflexnú vestu. Zo školy teda informácie deti majú. Takisto od zodpovedných rodičov. Horšie je to už v sociálne slabých rodinách, kde ani rodič nevie, čo je to priechod pre chodcov," hovorí riaditeľ školy Richard Szöllös.
Čo hovoria deti
"Ale keď niektorí tí vodiči jazdia tak strašne rýchlo a vôbec nás nechcú pustiť stúpiť na priechod. Ani len nepribrzdia, aj keď vidia, že tam stojíme a chceme ísť."
„Mňa odprevádzajú rodičia. Aj keby som išiel sám, viem, že sa mám vždy pred priechodom pozrieť doľava, potom doprava, zase doľava a až keď nič nejde, môžem prejsť," hovorí školák Dušan Šurina. „So mnou chodí mamka a vždy príde až dnu do školy," dopĺňa spolužiak Janko Bernát.
Čo na to rodičia
„Ja som svoju dcéru odprevádzala do školy každé ráno štyri roky. Možno som úzkostlivá, ale v takom veku by som ju sama do školy určite nepustila," hovorí Rožňavčanka Ildikó Barbieriková. „Veľký pozor treba dávať hlavne pri prechádzaní hlavnej cesty. Máloktorý vodič na priechode zastal a keď to aj jeden urobil, vodič za ním už nie. Po štyroch rokoch dcéra cestu do školy už poznala a aj keď prvé dni do nej potom chodila s kamarátkou, aj tak som sa bála. Poučila som ju o tom, ako sa prechádza cez cestu, že sa treba sústrediť a nerozptyľovať, nevybiehať spoza stojaceho auta alebo autobusu... Ale aj keď toto všetko dieťa vie, stať sa môže hocičo."
Čo hovoria vodiči
Aj vodiči však majú svoje výhrady. „Pre priechodom treba spomaliť, to je jasné. A najmä pri školách, lebo neviete, kedy vám dieťa vybehne na cestu. Ale aj chodci vrátane detí by mali vedieť, že na priechod sa nevstupuje na poslednú chvíľu, ako keby naschvál, keď už auto nestihne zabrzdiť," hovorí 51-ročný Karol.
ela
Rady polície
Nezmätkujte na priechodoch
kúpte dieťaťu aktovku alebo batoh s reflexnými prvkami, prípadne reflexný pásik. pomôžu aj reflexné prvky na oblečení alebo šiltovke
ak ide dieťa v sprievode dospelého, na strane bližšie k vozovke ide dospelý
pred vstupom na cestu alebo priechod pre chodcov, kde nie je semafor, sa chodec pozrie vľavo, vpravo a ak žiadne auto neprichádza alebo je ďaleko, prejde a ešte aj počas prechádzania dáva pozor, či nejde auto
na priechode pre chodcov so semaforom prechádzajte cez cestu na zelenú, ak zrazu zasvieti červená, urýchlene prejdite na druhú stranu, nikdy nezmätkujte a nevracajte sa späť
nikdy nevstupujte na cestu, ak prichádzajú vozidlá s právom prednostnej jazdy so zapnutými výstražnými signálmi(sanitka, policajti, hasiči)
Zdroj: KR PZ
Deti sú rizikovou skupinou
Deti sú rizikovou skupinou
Slovenské štatistiky varujú. Deti od 5 do 9 rokov sú druhou najrizikovejšou skupinou chodcov. Dopravné úrazy predstavujú 40 percent smrteľných úrazov detí. Najvážnejšia situácia je pri ceste do a zo školy. "Každý vodič, ak vidí pri ceste dieťa, by sa mal správať tak, ako by bolo jeho vlastné. Rodičia by veľmi pozorne mali dieťa pripraviť, ako sa čo najbezpečnejšie správať na ceste," konštatovala riaditeľka Detského fondu SR Alena Synková. Ministerstvo školstva pripravilo systém zvyšovania bezpečnosti žiakov na cestách. Jeho súčasťou je aj dopravná výchova či vzdelávanie pedagogických zamestnancov v tejto oblasti. (frk)
Dobré rady pre rodičov
Oblečenie
Voľte pestrofarebné oblečenie, aby bolo dieťa dobre viditeľné
Jeho oblečenie vybavte reflexnými nášivkami
Aktovka musí mať reflexný materiál
Najmä v zlom počasí používajte výstražné vesty
Školáčik ide do školy
Rodič musí pre dieťa zvoliť najbezpečnejšiu cestu do školy
Najbezpečnejšia cesta nemusí byť vždy tá najkratšia
Už pred začiatkom školského roka môže rodič začať s dieťaťom trénovať zvolenú trasu
Dieťa môže ísť do školy samo vtedy, keď je stopercentne schopné bezpečne absolvovať zvolenú cestu
frk
Desatoro chodca
1. Chodci smú ísť po krajnici alebo po okraji vozovky najviac dvaja vedľa seba, v korčuliach alebo na obdobnom športovom vybavení sa môžu pohybovať len v rade za sebou.
2. Chodec idúci po krajnici, či okraji vozovky musí mať za zníženej viditeľnosti mimo obce na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
3. Pri prechádzaní cez cestu je povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod.
4. Na priechode pre chodcov chodí vpravo.
5. Chodci prechádzajúci cez priechod pre chodcov musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách.
6. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.
7. Mimo priechodu pre chodcov smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel.
8. Chodec pred vstupom na vozovku sa musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho.
9. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
10. Je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo, tam kde nie chodník, chodí sa po ľavej krajnici; alebo pri ľavom okraji vozovky.
Zdroj: KR PZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.