Niektorí totiž hovoria, že starší učitelia zaberajú miesto mladším, najmä nezamestnaným. V tejto súvislosti sme zisťovali, aké sú počty vyučujúcich dôchodcov v klasických základných školách pod Tatrami. Úrady práce nám zároveň poskytli čísla o nezamestnaných učiteľoch.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Vládnu myšlienku o zrušení súbehu dôchodku a práce nedávno napodobnili v Spišskej Belej. Primátor tam vydal nariadenie, ktoré po novom neumožňuje prijímať do práce ľudí s dôchodkom. Chceli sme vedieť, či o niečom podobnom neuvažujú samosprávy v Poprade, Kežmarku a Starej Ľubovni.
"To, či by dôchodcovia mali v učiteľstve pracovať, ťažko posúdiť. Mladší by možno mali miesto, na druhej strane však treba chápať aj dôchodcov, ktorí si po zaslúženej práci chcú k dôchodku prilepšiť. Možno by stálo za to zvýšiť im penzie," zamyslela sa mladá učiteľka Zuzana Floreková. Jej skúsenosti s voľnými pracovnými miestami hlavne u začínajúcej generácie sú však veľavravné: "Pamätám si, že som žiadosti o prácu zaslala na asi 50 škôl. Nikde ma nezobrali, no našťastie teraz mám prácu aspoň na určito, na jeden rok."
Jeden z riaditeľov popradských základných škôl nám povedal, že zamestnať dôchodcu môže byť často aj nevyhnutnosťou: "U nás máme jednu pracovníčku nenahraditeľnú. Má kombináciu predmetov, s akou nemôžeme zohnať človeka po celom Popradskom okrese. Ak by sme ju nemali, museli by sme zrušiť jeden odbor."
Spišská Belá dôchodcov zamestnávať nebude
Postup pri zamestnávaní osôb so starobným a predčasným dôchodkom nedávno prehodnotili v Spišskej Belej. Primátor zaujal stanovisko a vydal nariadenie. To hovorí, že magistrát ani organizácie v pôsobnosti mesta už občanov s takýmto štatútom zamestnať nemôžu. Povolenie dostanú iba výnimočné prípady. "Takéto nariadenie vzniklo čiastočne z podnetov našich občanov. Hoci u nás podobných prípadov veľa nie je, aj takýmto krokom treba prispieť k podpore zamestnanosti. Rozumiem, že aj dôchodcovia potrebujú peniaze, nezamestnaní ich však potrebujú viac," odôvodnil svoje nariadenie Štefan Bieľak (nez.).
V Poprade je to vraj vec riaditeľov
Zisťovali sme, či o nariadení, aké majú v Spišskej Belej, neuvažujú aj v Poprade. Prednostka Oľga Netočná však nič podobné zatiaľ nepripustila: "Rozhodovanie o pracovnoprávnych vzťahoch patrí plne do kompetencie štatutárnych zástupcov, v tomto prípade riaditeľov základných škôl."
Ani v Kežmarku zrejme k podobnému nariadeniu v blízkej dobe nedôjde. "Najprv si počkáme, ako sa vyvinie situácia okolo zamýšľaného návrhu vlády. Pravdaže, aj my chceme dať možnosti mladým, opakujem však, najprv uvidíme, aký bude platiť zákon," povedal primátor Igor Šajtlava (nez.).
V podobnom duchu sa vyjadrili aj v Starej Ľubovni. "Ak to zákon nevylúči, môžeme o tom diskutovať, v prvom rade si však predsa len počkáme na platnosť zákona," skonštatoval Valent Jaržembovský (Smer-SD).
Aktuálna situácia v číslach
Na popradských základných školách v súčasnosti vyučuje 324 učiteľov. Z nich je 21 dôchodcov. Pre porovnanie, v okrese Poprad bolo ku koncu septembra 59 učiteľov, ktorí sú na úrade práce evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Teoreticky ak by vymenili dôchodcov, takmer polovica z nich by mala prácu.
Okolo 150 učiteľov klasických základných škôl má Kežmarok. Medzi nimi je asi 16 dôchodcov. Na úrade práce boli prihlásení dvanásti. Znamená to, že ak by vymenili starších kolegov, bez práce by neostal nik z nich.
Čísla zo Starej Ľubovne hovoria o 134 učiteľoch základných škôl. Dôchodcov medzi nimi je deväť. Úrad práce evidoval k septembru až 24 nezamestnaných učiteľov.
V súvislosti s týmito číslami treba poznamenať, že v štatistikách nie sú zarátaní zamestnanci v predčasnom dôchodku. Nami získané údaje sú orientačné, pričom každý prípad je individuálny.
Fakty
Učitelia Z toho dôchodcovia Nezamestnaní učitelia
Poprad 324 21 59
Kežmarok 150 16 12
S. Ľubovňa 134 9 24
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.