Nepáčilo sa im už to, že samospráva predala obecné lesy a beztak za ne nedostala peniaze. Najnovšie sa však dopočuli, že peniaze už na účet prišli. Akurát o tom nikto zo samosprávy neinformoval aj obyvateľov.
PLEŠIVEC. Plešivecká samospráva predala 1100 hektárov lesov v III. stupni ochrany Národného parku Slovenský kras súkromnému podnikateľovi z Košíc Karolovi Halászymu za takmer 1,3-milióna eur (40 milónov korún) už pred dvomi rokmi. Peniaze za lesy však samospráva nedostala. Prípad sa ťahá na súde dodnes.
Druhé predĺženie termínu
"Vraj už prišli na účet peniaze, lebo v pondelok bolo mimoriadne obecné zastupiteľstvo, kde jednohlasne odklepli, že predlžujú podnikateľovi termín na zaplatenie za tie lesy," horlivo informovali médiá obyvatelia. "Nám zase nikto nič nepovedal. To chceli len tak potichu zobrať peniaze, neinformovať nás o tom, že vôbec predĺžili termín na zaplatenie a neinformovať ľudí o tom, čo s nimi budú robiť?" pýtali sa jeden cez druhého ľudia.
Starostu Ladislava Brodu (nez.) sme v Plešivci nezastihli. V telefonickom rozhovore potvrdil, že na pondelkovom mimoriadnom zastupiteľstve sa rozhodlo už o druhom predĺžení termínu na zaplatenie za lesy. "Pravda je taká, že podnikateľ za lesy nezaplatil a už dva roky to má vo vlastníctve. Súd doteraz o ničom nerozhodol. Takže sme mali dve možnosti. Buď sa budeme usilovať o vrátenie lesov do majetku obce, a to by mohlo trvať aj desať rokov a peniaze by sme aj tak nevideli, alebo sa budeme usilovať o peniaze od podnikateľa. Keďže sa mu podarilo zohnať plnú sumu za lesy a preukázal to, odsúhlasili sme predĺženie termínu na zaplatenie. Už druhýkrát. Peniaze sú v notárskej úschove a ich prevedenie na účet obce nie je také jednoduché, treba tam splniť veľa podmienok. Predpokladám, že do konca roka ich budeme mať na účte. A taký je aj termín na zaplatenie," povedal starosta.
Ľudia sa boja, aby sa peniaze nerozkotúľali
"Tu nikto o ničom ľudí neinformuje, nikto nič nevie. Bojíme sa, že už keď tie lesy predali a prišli aj peniaze, aby sa nerozkradli. Alebo pôjdu napríklad na niečo ako nástenkový tender," uvažoval starší pán.
"My len chceme, aby sa tie peniaze nestratili. Už to bolo zlé, že tie lesy predali. Veď my sme verili, že ich obec dostane späť. Tak vedenie obce informovalo občanov. Že sa budú snažiť, aby sme ich mali späť. A teraz sa dozvedáme niečo iné," pridala sa dôchodkyňa, ktorá hovorí, že "tie lesy chránili ešte naši predkovia pre ďalšie generácie. Len Plešivec predáva lesy."
Obyvatelia sa zišli spontánne, no pred obecný úrad sa zvolávalo aj cez sociálnu sieť.
Starosta: Netvrdil som, že jediná možnosť je vrátiť lesy
"Chceme, aby sa investovalo do obce. Veď sa len pozrite ako ten Plešivec vyzerá..." Starosta sa dušuje, že peniaze budú investované do projektov, ktoré má mesto rozpracované, napríklad aj do miestnej školy. Podľa neho aj iné obce a mestá riešia výpadky peňazí predávaním majetku. "Ak verejnosť vníma tento problém odlišne, alebo ak jej chýbajú informácie, môžeme o tom pokojne diskutovať. Stretnutia, protesty, alebo zhromaždenia, to nevidím ako riešenie našich problémov. Okrem toho, idú voľby a treba urobiť rozruch. A lesy sú pre tunajších obyvateľov najcitlivejšia vec. Ja som nikdy pred verejnosťou neprezentoval, že jediná možnosť je vrátiť lesy späť do majetku obce," povedal L. Broda, ktorý presvedčoval, že o pripravovanom zhromaždení nič nevedel.
"Veď ja ho zháňam už týždeň a neviem sa s ním stretnúť. Vtedy by mali byť ľudia z vedenia obce tu, keď sa v obci niečo deje. Teraz sa deje a nie je tu nik," podotkla jedna zo žien pred úradom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.