Ľudské utrpenie, strach, neistota. Toto všetko môžu Novovešťania a návštevníci mesta vidieť v centre Spišskej Novej Vsi. Pred radnicou včera inštalovali nadrozmerné fotografie znázorňujúce transport Židov do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau počas druhej svetovej vojny.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Netradičnú výstavu na voľnom priestranstve organizuje Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici spolu s mestom Spišská Nová Ves.
Autormi vzácnych historických fotografií boli príslušníci jednotky SS.
Až po trpký koniec
Vystavené snímky zachytávajú príbeh jedného transportu maďarských Židov z oblasti karpatských vrchov (slovensko-maďarsko-ukrajinské pohraničie) a rodiny Lili Jacob do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.
Zachovaný album fotografií obsahoval 56 strán a 203 snímok, ktoré zobrazovali obdobie od príchodu transportu s väzňami na železničnú stanicu až po tragický koniec v tábore Auschwitz-Birkenau. Je to jediný dokument takéhoto druhu, ktorý sa zachoval.
Ako pre Korzár uviedla historička Ružena Kormošová zo Spišskej Novej Vsi, v tomto meste žilo približne tisíc Židov. Holokaust prežilo len asi desať percent.
"Väčšina z nich sa po vojne vysťahovala do Izraela. V meste žila až do svojej smrti do roku 2002 Margita Teitelbauomová, ktorá prežila hrôzy koncentračných táborov a podala svedectvo o holokauste," vysvetlila R. Kormošová.
Smútok a odpor
"Je to veľmi smutná výstava. Išlo o deportáciu ľudí, väčšina z nich zomrela," povedal nám jeden z návštevníkov výstavy Michal Krajňák.
"Som len ešte na začiatku výstavy, nevidela som ešte všetky snímky. Ale aj tak, vzbudzujú vo mne smútok a odpor k tomu, čo robil Hitler," poznamenala Barbora Šubová.
Výstava potrvá do 28. okóbra tohto roka.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.