Jedna z najväčších akcií roka, kvôli ktorej Vysoké Tatry pre bezpečnostné opatrenia na tri dni pripomínali vojenskú zónu z nebezpečných kútov sveta, sa skončila.
VYSOKÉ TATRY. Vrcholová konferencia najvyšších veliteľov armád NATO sa v každej krajine môže konať len raz za 28 rokov. Hoci kvôli bezpečnosti ešte neboli zverejnené počty ľudí a náklady, ktoré si konferencia so 450 účastníkmi vyžiadala, podľa našich vojakov išlo o jednu z najväčších akcií, ktoré pripravovali.
Zasadili budúci parčík
Po samotnom rokovaní náčelníkov generálnych štábov 28 armád čakalo v Starom Smokovci sadenie límb. Pri každom strome ostane tabuľka s vlajkou štátu a postupne sa z nej stane park. Jedny z najlepších schopností pre sadenie stromov predviedol šéf obranného štábu kanadskej armády Walter Natynczyk. "Očarila ma príroda a štíty, keď som chodil ráno behať. Keď som videl zvyšky kalamity, mal som veľkú chuť sadiť stromček," povedal.
Jeho žena Nancy spontánne dodala, že máme nádhernú krajinu. Náčelníci štábov popri rokovaní totiž stihli navštíviť miesta ako Lomnický štít, Levoču, Spišský hrad či Pieniny. Tam ich pasovali ako prejav dôvery za goralov.
Pomôže meniť NATO
Kanadský náčelník Natynczyk povedal, že rokovanie bolo užitočné. "Ide vždy aj o stretnutia a prehĺbenie vzťahov, ktoré veľmi pomôžu," spresnil Natynczyk. P
odľa jeho českého kolegu Vlastimila Piceka rokovanie pripravilo kvalitné výstupy pre vlády krajín.
"Toto bola konferencia, tá nemá za cieľ priniesť jednoznačné výsledky. Chceli sme nastoliť problémy, zladiť stanoviská, aby sme pripravili odborné podklady na ďalší summit NATO, kde sa bude prijímať nová strategická koncepcia a veľká zmena štruktúry NATO minimálne na ďalších 10 rokov. Preto išlo o veľmi dôležitú vec," povedal náčelník generálneho štábu slovenskej armády Ľubomír Bulík.
O sadení stromčekov povedal: "Chceli sme vymyslieť niečo symbolické, z čoho by Slovensko žilo nielen pre tento okamih, ale dlhšie." Stromčeky postupne ako budú rásť, budú tvoriť oddychový parčík. Symbolicky vyjadrujú pomoc náčelníkov obnoviť zničený les po veľkej kalamite.
Galko konverzoval po anglicky
Minister obrany Ľubomír Galko povedal, že generálny štáb ozbrojených síl za organizovanie veľkého podujatia môže len pochváliť a žiadne výčitky nebudú. Konferencia mu dala možnosť vyskúšať v súvislosti s ním toľko spomínanú angličtinu. "Na večeri som rozprával s predsedom Vojenského výboru NATO Gianpaolom di Paolom a Jose Juliom Rodriguezom. Aj to, že jeden bol Talian a druhý Španiel, rozprávali pomaly a zrozumiteľne a rozumel som úplne všetko," povedal Galko.
Dodal, že po dvojtýždňovom intenzívnom jazykovom kurze na Malte a každodennej hodine konverzácie medzi siedmou a ôsmou ráno sa jeho angličtina zlepšila. Dokedy budú hodiny konverzácie trvať, sa uvidí podľa potreby. Tvrdí, že jazyk ako taký sa mu páči.
Dostal sa do pút
Bezpečnostné opatrenia počas konferencie boli prísne. Vďaka nim jeden z lekárov popradskej nemocnice zažil príhodu, o ktorej hovorí, že bude na ňu dlho spomínať. Pri prechádzaní okolo hotela, kde sa konali rokovania, na chodníku zbadal známych, ktorých nechcel stretnúť. Rozhodol sa, že hotel obíde z druhej strany. Zrazu z ničoho nič zacítil seknutie do nôh zozadu a na rukách mal okamžite putá. "Našťastie som mal pri sebe občiansky a vec sa hneď vysvetlila. Napriek tomu nečakaný zážitok," povedal lekár.
toti
Spotrebovali 20 kíl suchého ľadu
Jednu hlavnú večeru a jedlo na výlet do Levoče pre náčelníkov štábov so svojím tímom v Grandhoteli Praha pripravoval tatranský šéfkuchár Andrej Hurajt. Hovorí, že ide o jeden z vrcholov kariéry.
TATRANSKÁ LOMNICA. Jedálniček určovali dlho. "Približne tri mesiace sa testovali jedlá, ktoré sme navrhovali. Všetky sa pripravili a testovali, či spĺňajú požiadavky po protokolárnej stránke a chuťovej," spomína šéfkuchár Andrej Hurajt.
Konečné testovanie na jednej oficiálnej večeri zobral do rúk sám náčelník slovenského generálneho štábu Ľubomír Bulík. Vzorky sa testovali aj počas prípravy samotnej večere, takže v kuchyni mali plno. Konečné rozhodnutie, čo podávať na slávnostnej večeri, padlo na slovenský piroh plnený šunkou, kohúta na víne s kukuričnou kašou. Ako dezert sa podával tatranský sneh. Na neho sa spotrebovalo neskutočných 20 kíl suchého ľadu.
Takže celá miestnosť pri podávaní dezertu riadne dymila. Hurajt povedal, že táto večera bol jeden z vrcholov jeho kariéry. Zároveň ale dodáva, že nech varí pre kohokoľvek, vždy s maximálnym prístupom.
toti
Po zasadení stromčeka. Najvyšší veliteľ kanadskej armády Walter Natynczyk s manželkou Nancy boli Tatrami a ich prírodou očarení. Foto: Tomáš Tišťan
Prísne strážení. Vysoké Tatry cez víkend mohli pripomínať mestečká z Kolumbie. Foto: Tomáš Tišťan
Andrej Hurajt. Pre šéfkuchára pohostiť náčelníkov bol jeden z vrcholov kariéry. Foto: Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.