STARÁ ĽUBOVŇA. Skúsený včelár napriek potešujúcemu úspechu hovorí, že tohtoročného medu podobne ako u mnohých iných jeho kolegov bude príliš málo.
Po zime to vyzeralo nádejne, neskôr sa všetko zmenilo
"Pravdupovediac, už sme mali slabé roky, no takýto slabý rok ako tento si nepamätám. Keď som pred vyše mesiacom kontroloval medníky, zaregistroval som žalostný stav," povedal skúsený včelár, ktorý sa svojmu koníčku venuje približne štyridsať rokov. Pritom po zime to vyzeralo nádejne. "Včelstvá prezimovali veľmi dobre, boli silné. Lenže prišiel záver apríla a máj, keď stále pršalo. Zasiahlo to biológiu včelstiev. Matka sa obmedzila v plodovaní. Neskôr nemal kto znášať nektár," stručne vysvetlil.
Nemôžeme povedať, že sme pánmi nad prírodou
Nedostatok medu podľa R. Romana iba potvrdil skutočnosť, že silu prírody človek nedokáže ovládať. "Treba povedať, že čím dlhšie sa venujete včelárstvu, objavujete nové a nové veci, ktoré príroda odkrýva. Tá je komplikovaná a vždy nás môže zaskočiť. Základné veci ovládame, ale nikdy nemôžeme povedať, že sme pánmi nad prírodou, teda aj nad včelami," poznamenal. Napriek žalostnej tohtoročnej úrode Rudolf Roman nezakrýva nadšenie zo vzťahu k včelárstvu. "Každý včelár sa teší z toho, keď príde na jar na včelnicu, je bezveterno a stúpne slniečko. Niekto si kvôli tomu berie aj dovolenku, aby videl jarný prelet," zamyslel sa a zároveň dodal, že už sa teší na ďalšie včelárske roky.
Anketa
Detský kvíz o včelách a živote včiel
V skanzene, kde sa už tradične konal Deň medu, nezabudli páni včelári popri bohatom programe ani na deti. Pripravili pre ne detský kvíz, ako inak, na tému včela.
Nielen deti včelárov, ale všetci malí návštevníci do 15 rokov si zmerali svoje vedomosti v detskom kvíze.
Poznajú deti dobre včelu? Vedia, koľko má nôh, či kto žije najdlhšie? Popasovali sa s kvízom samy alebo potrebovali našepnúť od rodičov?
Opýtali sme sa samotných detí.
1. Elena Čajková, Hniezdne
Každý rok chodíme na Deň medu. A ja sa každý rok pasujem s detským kvízom. Tento rok som ale vedela skoro všetko, keďže sme sa o včele učili aj v škole.
2. Patrik Satke, Stará Ľubovňa
Ja som tento kvíz zvládol celkom sám. Posledná otázka o dominantnej zložke cukru v mede mi trvala dlhšie. Ale nakoniec som to správne označil ako glukózu a fruktózu.
3. Evička a Anička Želonkové, Lesnica
Na tomto kvíze sme boli prvýkrát. Skoro všetko sme vedeli, len s prvou otázkou o bunkách nám mamka pomohla. Bolo to zaujímavé a v septembri určite preskúšam aj spolužiakov v škole.
4. Dorotka a Karolínka Zamiškové, Kolačkov
Ocino je včelár, a keď sme niečomu nerozumeli, on všetko vedel. Ale v škole sa o včele medonosnej učíme, preto by mal každý vedieť, že má šesť nôh a matka žije najdlhšie.
(rin)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.