Na cintorínoch chcú postaviť kolumbáriá a rozptylovú lúku. Aj kvôli nedostatku peňazí cintorín v Kvetnici nateraz nepostavia.
POPRAD. Trend Popradčanov pri odchode na večnosť je nechať sa spopolniť. "Túto možnosť využíva okolo 40 až 45 % zosnulých. O klasické pochovávanie do hrobu klesá záujem," uviedla šéfka Pohrebno-cintorínskych služieb v Poprade Eva Brajerová. Na popradských cintorínoch idú preto stavať kolumbáriá a rozptylovú lúku, kde popol anonymne roztrúsia.
Staré hroby obnovujú za nové
Koľko je ešte voľných hrobov na cintorínoch vo Veľkej, Spišskej Sobote, Strážoch a v Matejovciach, sme sa nedozvedeli. "Nedá sa to presne povedať. Momentálne obnovujeme staré hrobové miesta na nové. V Poprade sa po 30 rokoch môžu rodinní príslušníci pochovávať na to isté miesto a cintoríny sa nemusia donekonečna rozširovať," doplnila Brajerová.
Poprad nateraz nemá problém s nedostatkom hrobov, no napriek tomu budú rozširovať cintoríny v Strážach, v Matejovciach a vo Veľkej. "V Poprade-Veľkej chceme miesto rozšíriť až po diaľnicu, pod ochranné pásmo dopravných nehôd," povedala Eva Brajerová.
Zmenu územného plánu však musia schváliť príslušné orgány a mestskí poslanci. "Až vtedy začneme s vysporiadaním pozemkov," doplnila vedúca oddelenia výstavby Kristína Horáková.
Cintorín v Spišskej Sobote nezväčšia, pretože sa nachádza v zastavanej časti. Zisťovali sme, v akej fáze je plánovaná stavba celkom nového miesta posledného odpočinku v Kvetnici. "Keďže momentálne nie sú finančné prostriedky na výstavbu nového cintorína s komplexnými službami, je výhodnejšie rozšíriť existujúce cintoríny," dodala Horáková.
Vysoká tráva na cintorínoch?
Popradčania platia za prenájom jednohrobu ročne 3,32 eura. Nájomné si môžu predplatiť najviac na 30 rokov dopredu, čo ich vyjde na 99,60 eura. Názory Popradčanov sa o starostlivosť pohrebno-cintorínskych služieb rôznia. "Platíme si za to, preto by som očakávala, žeby kosili počas sezóny častejšie. Niekedy je tu veľmi vysoká tráva," povedala Anna Lukáčková.
Aj ďalšej Popradčanke Libuši Babjakovej prekáža vyššia tráva. Riaditeľka cintorínskych služieb Brajerová sa bráni. "Zabezpečujeme údržbu cintorínov, vývoz odpadu, kosenie, hrabanie lístia. Pozostalí sa starajú iba o svoje hrobové miesto."
Popradčanke Blažene Jasenkovej naopak údržba vyhovuje. "V rámci možností sa snažia. Je tu veľa stromov, nestačilo by, keby zametali azda každý deň. Keď treba, pokosia, opadané listy pozbierajú. Ak potrebujem pomôcť, sú mi nápomocní," dodala.
Strach z vandalov a podivínov
Napriek večernej návšteve mestských policajtov sa starenka Libuša na cintoríne bojí "podivínov". "Minule sa tu potuloval podozrivý muž, mala som z neho strach, pretože hlavne ráno a na obed tu niekedy nenájdem ďalšieho živáčika, ktorý by mi v najhoršom pomohol."
Výnimkou nie sú ani krádeže. "Minule mi ukradli drahé posadené sadeničky," hovorila Anna Lukáčková.
Podľa riaditeľky cintorínskych služieb všetky cintoríny večer zamykajú. "Krádeže a výtržnosti sú vecou kultúry národa, úcty a zachovania piety týmto miestam," odpovedala Brajerová.
Ceny
Nájomné za jednohrob vyjde na popradskom cintoríne ročne na 3,32 eura, na 10 rokov 33,20 eura, na 20 rokov 66,40 eura a na 30 rokov 99,60 eura. Podľa riaditeľky Pohrebno-cintorínskych služieb Evy Brajerovej ceny za posledných 5 rokov nezvyšovali. Pozostalí by mali do konca októbra 2010 uzavrieť na každý hrob nájomnú zmluvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.