ČERVENÝ KLÁŠTOR. Toto zaujímavé a tajuplné miesto zrejme najviac preslávil legendárny fráter Cyprián. Vynikal v lekárstve a prírodných vedách, zaoberal sa medicínou, botanikou, farmáciou, alchýmiou, ale aj mechanikou a kozmológiou. V rokoch 1756 - 1775 bol správcom kláštornej lekárne. Jeho celoživotným dielom je herbár z roku 1766, ktorého faksimile môžu návštevníci kláštora vidieť od jari minulého roka. Fráter Cyprián podľa legendy skonštruoval lietajúci stroj, pomocou ktorého vzlietol z Troch korún a doletel do Vysokých Tatier.
Oltár v novom šate
Národnú kultúrnu pamiatku, ktorej správcom zo zákona je Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, prevádzkuje nezisková organizácia Cyprian. V súčasnosti pripravuje viaceré projekty. "Máme za sebou tri roky práce," povedal štatutárny zástupca Milan Gacík. "Ukončili sme prvú etapu reštaurovania hlavnej lode Kostola sv. Antona Pustovníka a kostol sme po viac ako dvesto rokoch opäť otvorili verejnosti. Slúžime v ňom sväté omše, veľký záujem je o sobáše."
Pamiatkový úrad získal finančné prostriedky na reštaurovanie hlavného oltára. Vláda pre kláštor schválila dotáciu na obnovovacie práce i na reštaurovanie oltára, kde spolupracujú s Oblastným reštaurátorským ateliérom Levoča. "Podľa našej dohody by sme všetky súčasti, ktoré súvisia s oltárom, mohli nainštalovať a verejnosti predstaviť pri otvorení sezóny v apríli budúceho roka," poznamenal M. Gacík.
Predstavia mníšske rády
Pripravuje sa aj reinštalácia kláštornej múzejnej expozície. "Plánujeme jej úpravy, doplnenie a rozšírenie v priebehu najbližších 2 - 3 rokov. Unikátom bude určite expozícia, v ktorej bude prezentované duchovné poslanie a celkový spôsob života mníšskych rádov a kláštorov na území Slovenska v stredoveku."
Kláštor kartuziánov je aj miestom konania rôznych zaujímavých podujatí. "Na september pripravujeme 3. ročník Kláštorných slávností. V rámci podujatia predstavujeme slovenské obce zo Zamaguria, ale aj obce v Poľsku, ktoré boli do roku 1947 slovenské. V tomto roku predstavíme Osturňu, Veľkú a Malú Frankovu zo slovenskej strany a z poľskej to budú obce Kacvin a Krempachy," dodal Milan Gacík.
Kláštor kartuziánov. Ročne ho navštívia tisíce turistov. Foto: hud
Záber z expozície. Plánujú rožírenie počtu exponátov. Foto: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.