Bývanie na tomto mieste je životunebezpečné, svah stále pracuje. Niektorí Levočania už dostali od mesta náhradné bývanie, ostatní stále čakajú na pomoc od samosprávy.
LEVOČA. Problémom v tomto prípade je, že niektoré z postihnutých domov sú čierne stavby.
Z trápenia schudol šesť kíl
Zoltán Horváth má 72 rokov a so smútkom v hlase nám rozpráva o tom, ako musel opustiť svoj domov, ktorý postavil ako 20-ročný. "Celý život som pracoval, aj keď som bol už na dôchodku. V dome som s manželkou vychoval spolu šesť detí, všetkým som postavil aj nové domy," povedal nám.
V dvojdome býval aj jeho syn s dvoma deťmi. Pukliny v múre si všimla ako prvá nevesta. "Hneď sme zavolali statika, povedal nám, že do týždňa sa musíme vysťahovať," dodal. Dnes sú v jeho dome v každej miestnosti aj na dlážke pukliny na šírku prsta. Z. Horváth postavil svoj dom na základe stavebného povolenia. "Všetko mám v poriadku, ako má byť. Aj som si už podal žiadosť na mestský úrad, aby sme dom mohli zbúrať. Postavíme si nový dom, mám šikovných synov, pomôžu mi," optimisticky povedal tento dôchodca.
Kvôli trápeniu, ktoré ho postihlo, schudol šesť kíl. Dnes je už jeho dom prázdny. Keďže vlastnil oficiálnu stavbu, mesto mu poskytlo dvojizbový náhradný byt, ale v dome, do ktorého sťahujú neplatičov z mesta. "Aj tak som vďačný mestu, vychádzajú mi v ústrety," dodal.
Čaká na pomoc od mesta
Naopak, ťažké srdce na samosprávu má ďalšia obyvateľka z postihnutých domov Alžbeta Plachetková. Aj jej obydlie zrovnajú so zemou, preto sa s manželom a dvoma deťmi presťahovala k svokre. V tomto prípade však išla z blata do kaluže, pretože aj svokrin dom je medzi dvanástimi, ktoré majú narušenú statiku.
"Som si vedomá, že som bývala v čiernej stavbe. Dom sme pred dvoma rokmi kúpili od deda môjho manžela za vtedy 200-tisíc korún. Polovicu sumy sme mali usporenú, na druhú polovicu sme si vzali pôžičku. Stavbu sme chceli zlegalizovať, ale najprv sme plánovali nejakú tu sumu usporiť," povedala nám táto Levočanka.
Dnes sa spolu desiati ľudia tlačia v dome svokry a čakajú na pomoc do mesta. "Bojíme sa, že nás to tu privalí," dodala A. Plachetková. V jej päťizbovom dome niet miestnosti, v ktorej by nebola prasklina. Na dlážkach sú jamy, podobne na dvore vidieť, ako zem doslova pracuje. Vytvárajú sa tu priehlbiny.
Asi dostanú unimobunky
Ako pre Korzár uviedol primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer-SD), niektorým obyvateľom postihnutých domov poskytli náhradné ubytovanie. "Požiadali sme Úrad vlády SR o pomoc," povedal M. Vilkovský. Predstava mesta je, aby majiteľom čiernych stavieb štát poskytol unimobunky.
Alžbeta Plachetková. Jej dom bol postavený načierno, čaká na pomoc od mesta. Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.