Príkladom toho sú aj obyvatelia mestských bytov v Levočských Lúkach. Osemnásť nájomníkov píše dokonca list úradu vlády a sťažuje sa na postup samosprávy.
LEVOČA. V Levočských Lúkach dalo mesto pred časom postaviť byty nižšieho štandardu, do ktorých sťahujú neplatičov z celého mesta. Práve túto časť Levoče postihli záplavy. Voda tu siahala v prízemných bytoch asi do výšky 1,50 metra. Miestni tvrdia, že samospráva sa k nim obrátila chrbtom a ukrátila ich o peniaze, ktoré im patria.
Čakali tisícku, dostali 300 eur
Vláda poskytla po povodniach finančnú pomoc tým, ktorých zaliala voda. Platil všeobecný model - ľudia, ktorí mali zaplavenú pivnicu či garáž, dostali po 300 eur, za bytové priestory to bola tisícka. Ten, komu voda poškodila dom natoľko, že nebol obývateľný, dostal tritisíc eur. Zoznamy poškodených mala na starosti samospráva, tá ich odoslala obvodnému úradu. Zoznam putoval na ministerstvo, odtiaľ už priamo poštou ľuďom posielali peniaze. Osemnástim nájomníkom v Levočských Lúkach voda zničila bytové zariadenie, obyvateľov museli evakuovať, napriek tomu dostali len po 300 eur.
Vrátili sa do plesnivých bytov
"Je to veľká nespravodlivosť. Takmer nič nám neostalo. Všetko sme museli vyhodiť, šatstvo, jedlo, nábytok, koberce. Mesto sa k nám obrátilo chrbtom. Museli sme sa vrátiť do plesnivých bytov, neposkytli nám žiadne náhradné ubytovanie, kým sa situácia dá do poriadku. Nie každý má príbuzných, u ktorých môže bývať. Takmer všetky rodiny majú malé deti," posťažovala sa nám Sylvia Puškárová.
Miestni nám poukazovali plesne, ktoré majú na stenách a nábytku. Sťažujú sa, že si museli od príbuzných požičať peniaze, aby si kúpili najnevyhnutnejšie zariadenie. Nečudo, že pomoc od štátu im prišla veľmi vhod. "Najprv sme dostali 600 eur z úradu práce sociálnych vecí a rodiny ako humanitárnu pomoc. Mali sme však nárok aj na 1 000 eur, šekom nám však prišlo len po 300 eur. Je to nespravodlivé, veď my sme mali zatopené byty, museli nás evakuovať," povedala rozhorčená Amália Polláková.
Problémy nastali hneď po opadnutí vody
Na mestskom úrade v Levoči nám priznali, že s nájomníkmi z Levočských Lúk majú vážne rozpory. "Problém nastal hneď po opadnutí vody. Nechceli si upratovať svoje byty. Poskytli sme im potrebné veci, ako sú vedrá, čistiace prostriedky. Aj tak protestovali. Hádam nechceli, aby sme im poslali do ich bytov pracovné čaty. Záplavy postihli veľkú časť Slovenska, každý si svoj dom a byt upratoval sám," povedal nám primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer-SD).
Nájomníci na toto obvinenie reagovali: "Z mestského úradu s nami jednali drzo, kričali na nás, že upratovať si máme sami. Byty sú predsa mestské. Iné samosprávy pomáhajú postihnutým ľuďom, napríklad verejnou zbierkou. S nami sa však na mestskom úrade nechcú ani rozprávať."
Vedúci útvaru krízového riadenia na mestskom úrade Jozef Wagner pre Korzár priznal, že nájomníkov zaradili do zoznamu "vytopené pivnice" napriek tomu, že voda im poškodila byty. "Rozhodol tak krízový štáb. Títo ľudia totiž dostali predtým humanitárnu pomoc vo výške 600 eur, zdalo sa nám spravodlivé, aby dostali len po 300 eur. Okrem toho mesto im nakúpilo dezinfekčné, čistiace potreby, farby, aby si mohli vymaľovať steny v bytoch. Vymenili sme všetky vchodové aj interiérové dvere. Zabezpečili sme vysprávky, na bytovkách je nová fasáda. Všetky tieto náklady sme pokryli z mestských zdrojov, nájomníci nemali takmer žiadne náklady," povedal nám J. Wágner.
Obyvatelia Levočských Lúk dúfajú, že im pomôže Úrad vlády SR, ktorému adresovali písomnú sťažnosť. Situácia v ich bytoch je kritická, niektorí nemajú ani na čom spávať. Všetci sú nezamestnaní a odkázaní na sociálne dávky. Ako nám povedali, prácu si kvôli finančnej kríze nemôžu nájsť.
Stanovisko obvodného úradu
Marián Hoško: Najhoršie je rozdávať peniaze
n Ako uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Poprade Marián Hoško, Levočania nie sú jediní, ktorí sa v týchto dňoch cítia ukrátení. "Ľudia vzájomne porovnávajú, kto koľko dostal, a potom sa nespokojní sťažujú. Alebo máme aj prípad, keď sa ozvali manželia, že až teraz zistili, že v júni im vytopilo pivnicu. Najhoršie je rozdávať peniaze, pretože nikdy nenastane situácia, aby bol každý spokojný. Financie, ktoré štát poskytol ako prvú pomoc po záplavách, nie je nároková zložka a nemá oporu v zákone. Preto sú tieto peniaze nevymožiteľné. Bola to dobrovoľná pomoc v prvej chvíli a nie odškodné. Postihnutí si za peniaze mohli kúpiť lieky, šaty a iné nevyhnutné veci dennej potreby. Práve samospráva zhotovovala zoznamy. Starostovia, primátori a vytvorené komisie rozhodovali, koho zapíšu do akého zoznamu. Napríklad v jednej obci starostka rozhodla, že do zoznamu zapíšu iba tých ľudí, ktorí majú v pivnici vodu minimálne jeden meter. Záležalo na samospráve, aké pravidlá určí. Všetkým, ktorí sa cítia ukrivdení, odporúčam sťažovať sa priamo na obecnom či mestskom úrade. Prípadne nech oslovia poslancov, aby ich sťažnosť predniesli v rámci interpelácie na obecnom či mestskom zastupiteľstve," uviedol M. Hoško.
kar
Upravovali breh. V čase našej návštevy správca toku spevňoval breh potoka. Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.