Muselo siahnuť na svoje úspory, prijať pomoc od obecného úradu a čo je najdôležitejšie, prijať aj nezištnú podporu remeselníkov a folkloristov, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. "Dá sa to a vidíte, že keď sme sa zaťali a spoľahli sa len na vlastné sily, podarilo sa to," netajil potešenie a hrdosť predseda usporiadateľského združenia Juraj Nagy.
Nie sú peniaze? Prídeme zadarmo
"Kultúra sa dá robiť aj bez veľkých peňazí, tento jarmok je toho príkladom. Keď sa remeselníci z Maďarska a Slovenska dozvedeli, že peniaze na tohtoročný jarmok nemáme a keď sme museli povedať folkloristom a účinkujúcim, že nebudeme ich mať z čoho vyplatiť, každý z nich sa postavil za nás. Povedali, že prídu aj zadarmo," pýšil sa podporou J. Nagy.
Jarmok tradičných remesiel vyzeral tohto roku takisto ako predtým a návštevníci vôbec nepocítili, že sa zorganizoval len vďaka nadšeniu a bez veľkých dotácií. Kým na pódiu vyhrávali ľudové hudby, tancovalo sa a spievalo, pod drevenými prístreškami predávali remeselníci svoje výrobky, v tvorivých dielňach sa učili deti aj dospelí a do toho všetého sa jedlo a pilo.
Prišli aj ľudia zo zahraničia
Popoludní sa areálom premlelo okolo 1 500 až 2 000 ľudí. Prichádzali z blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Nektorí len kvôli tejto akcii, na ktorú si už za dlhé roky zvykli. Vari len remeselníci pocítili slabšie tržby. "Kupujú aj nie. Väčšinou obzerajú," vysvetľoval maďarský výrobca drevených hračiek, ktorého kolega si práve stružlikal drevenú lyžicu. "Sme tu síce prvýkrát, ale páči sa nám tu tá atmosféra."
Niektorí návštevníci sa na jarmoku obrátili aj viackrát. "Teraz na chvíľu odchádzame, ale manžel mi povedal, že večer aj tak skončíme na bál, takže sa sem určite ešte vrátime," tešila sa na večerný program jedna z návštevníčok.
"Takáto činnosť by nemala podľa mňa chýbať ani v školách," povedala ďalšia z nich, ukazujúc na deti učiace sa rôznym remeselníckym technikám s textilom či šúpolím. "Určite by ich predmety viac bavili, keby mali aj viac tvorivej činnosti," uvažovala.
Mimochodom, o deti bolo postarané nielen v tvorivých dielňach. Pre ne bol vyhradený špeciálny Detský kútik, kde sa o ne postarali lektori, ktorí sa s nimi hrali a vyrábali rôzne veci.
Iní by to možno zabalili
Do obce v Rožňavskom okrese prišlo okolo 70 remeselníkov zo Slovenska aj z Maďarska. Nechýbali výrobcovia sudov, keramikári, výrobcovia dekorácií do bytov, doplnkov či ozdôb z prírodných materiálov. "Ja musím za tú snahu, pomoc a záujem naozaj poďakovať všetkým, čo prišli. Boli sme v ťažkej situácii a nevzdali sme sa, lebo sme tú tradíciu nechceli prerušiť len kvôli tomu, že na to neboli peniaze. Iní by to možno 'zabalili', my nie. Preto oceňujem nielen tých, ktorí nám pomohli finančne, ale aj tých, čo len prišli, navštívili nás a prejavili aspoň záujem o takéto akcie," dodal J. Nagy.
Na záver podotkol, že v podujatiach pokračujú a už na budúci týždeň sa tu chystá týždenný tábor ľudových tancov pre deti. Podujatia sú súčasťou Gemersko turnianskeho festivalu, ktorý sa na území Slovenska a Maďarska začal minulý týždeň a potrvá až do prvého augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.