Vynovené štadióny za milióny eur by v mestách na Spiši nakoniec predsa len nemali chýbať! Medzinárodný deaflympijský výbor (ICSD) dáva Slovensku druhú šancu a ruší svoje rozhodnutie z jari odobrať mu právo usporiadať zimné deaflympijské hry pre nepočujúcich.
VYSOKÉ TATRY/KEŽMAROK/LEVOČA. ICDS odobral našej krajine právo usporiadať Zimnú deaflympiádu 2011 v máji tohto roku kvôli neschopnosti národného výboru preukázať finančnú zábezpeku vo výške dvoch miliónov eur. Udalosť vtedy vyvolala pozornosť aj mimo športového prostredia. Niektoré mestá totiž medzitým rozostavali športoviská za milióny eur, ktoré mali prísť od slovenského deaflympijského výboru a sponzorov. Časť verejnosti sa pýtala, či bolo od radných pánov zodpovedné začať s rekonštrukciami, keď ešte nemali peniaze na účtoch a čo sa bude diať s rozostavanými stavbami po búracích prácach.
V Levoči osem miliónov
Dnes si mestá môžu vydýchnuť a tešiť sa z lepšej nálady. ICDS rozhodol, že deaflympiáda vo februári 2011 v Tatrách bude a projekt pokračuje ďalej. "Rozhodnutím ICDS sme veľmi potešení," hovorí primátor Levoče Miroslav Vilkovský (SMER). Deaflympijský výbor a sponzori na štadióne jeho mesta preinvestujú približne osem miliónov eur. "Čo je dôležité, štadión bude slúžiť žiakom zo školy pre nepočujúcich za zvýhodnených podmienok i po skončení hier," dodal primátor.
Stavbu neprerušili
Pre primátora Kežmarku Igora Šajtlavu (nez.), ktorého mestu cez 19-miliónovú rekonštrukciu zimného štadióna deaflympiáda prinesie najviac peňazí, rozhodnutie ICDS o prinavrátení hier nebolo prekvapením. "Vedeli sme to dlho, všetky rokovania viedli k tomu, teraz je to len oficiálne potvrdené," povedal Šajtlava.
Podľa primátora vďaka skoršiemu začiatku rekonštrukcie štadióna boli minimalizované škody veľkej povodne. "Ak by stavba už nebola rozostavaná, škody by boli oveľa väčšie," povedal. V Kežmarku stavebné práce po oznámení o zrušení hier neprerušili.
Chodníky, cesty, zastávky
Z rozhodnutia ICDS sa teší aj mesto Vysoké Tatry, ktoré prijalo inú taktiku a do získania peňazí so žiadnymi stavbami nezačalo. Podľa primátora Jána Mokoša projekt by mal mestu teraz priniesť vynovenie časti ciest, chodníkov a zastávok. Pribudnúť by mala aj viacúčelová zimná hala v Tatranskej Lomnici, či sánkarský trenažér v Smokovcoch. Hoci posledné dve stavby sa do začiatku hier stihnúť postaviť nepodarí, pribudnú neskôr ako prípravné zariadenia pre nepočujúcich športovcov. Investície prídu aj na Štrbské Pleso a do Jasnej.
Sľubujú kvalitu
Prezident ICSD Craig Crowley pri oznámení o znovupridelení hier vyslovil pochybnosť, či sa ich podarí usporiadať pri vysokej kvalitatívnej úrovni. Primátor Mokoš je presvedčený, že áno. "Určite nebudú mať horšiu organizačnú úroveň ako posledné hry v Salt Lake City, kde som sa bol osobne pozrieť," povedal Mokoš.
Rovnaký signál vysiela primátor Šajtlava: "Nejde tu o podujatie rozsahu olympijských hier, ale o kvalitu sa vôbec netreba báť."
Podľa Crowleyho jedným z hlavných dôvodov prinavrátenia hier bol tlak národných výborov, ktoré sa obávali, že s ich zrušením by prišli o sponzorské peniaze pre športové projekty. Rovnako pomohla inšpekčná cesta na Slovensko, ktorá podľa Crowleyho zaznamenala "isté malé" zlepšenia a pokrok.
Neprestali trénovať
Správa o prinavrátení hier teší obzvlášť samotných nepočujúcich športovcov. "Na deaflympiádu na Slovensku sa veľmi tešili. Boli sklamané rôznymi negatívnymi správami o zrušení hier. Napriek tomu neprestávali trénovať a pripravovať sa. Toto definitívne rozhodnutie nás všetkých potešilo," povedal tréner ženského curlingového družstva nepočujúcich František Pitoňák. Ten po dvoch bronzoch na minulých hrách a MS je so svojimi zverenkyňami pripravený popasovať sa o najcennejšie kovy.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.